PADESÁT ODSTÍNŮ GRANÁTU

0

Je dost pravděpodobné, že jednou bude počin turnovského Družstva umělecké výroby Granát v podobě originálních nástěnných kalendářů, vydávaných v malých sériích a rozebraných během několika mála dnů, velmi žádán mezi sběrateli. „Pro kalendář na rok 2014 jsme volili téma s nádechem lehké erotiky. Jestli byla v loňském roce bestsellerem kniha Padesát odstínů šedi, chtěli jsme ukázat krásu padesáti odstínů českého granátu,“ přibližuje s nadsázkou Václav Břichňáč, ředitel výrobně technického úseku družstva. Černobílé snímky ve stylu klasické zrnité filmové fotografie jsou velmi povedené.

Stejně tak tomu ostatně bylo i u předešlých vydání kalendáře. Na fotografiích se tradičně objevují zaměstnanci družstva v roli modelek a modelů, loňský kalendář byl ve znamení oslav 60. výročí vzniku družstva a současně oslavou rukodělné práce šperkařů. Ten příští prý možná bude industriální z lomu v Podsedicích, kde se české granáty těží.

Po šedých letech přelomu tisíciletí zažívá nyní družstvo Granát dobré období. „Vloni jsme prakticky v poklusu oslavili šedesátiletí družstva. Abychom dostáli objednávkám, pracovalo se přesčas, vrátili se zaměstnanci, kteří odešli, nebo museli odejít, nabrali jsme další, protože generační výměna je nutná a my si specializované profese musíme postupně vychovat sami. Na pracovním trhu totiž nejsou,“ hodnotí předseda představenstva Družstva umělecké výroby Granát Turnov Miloslav Šorejs.

n201402050926_zap_43_2014_granatLoňský rok byl z pohledu Granátu opravdu výjimečný. Uskutečnilo se několik akcí, které výročí prestižního turnovského podniku náležitě připomněly. Světlo světa spatřila dlouho očekávaná kniha o českém granátu, kterou ocení znalci i laici, kromě podpory tradičních akcí, jako jsou ceny pro Českého slavíka, hudební stanici MTV a další projekty, se Granát prezentoval i na významném setkání v moravském Velehradu v rámci oslav 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu – 160 křížků s českými granáty si odvezli všichni vysocí církevní hodnostáři, kteří sem přijeli. V roce 2013 turnovské družstvo získalo také řadu ocenění v soutěžích, jako jsou například Šperk roku  a Design VD. Novinkou bylo tzv. růžové zlacení, které se vůbec poprvé a na zkoušku objevilo v části produkce firmy a také poměrně velká série hodinek s českými granáty.

n201402050943_zap_44_2014_granatMiloslav Šorejs se díky výborným výsledků hospodaření družstva dostal i do výběru stovky nejlepších manažerů České republiky za rok 2013. „Není to jen mojí zásluhou, ale zásluhou všech pracovníků družstva. A ať už odborná komise zvolí manažerem roku kohokoliv, už jen pouhá účast v této prestižní skupině je zavazující,“ komentuje mimořádné ocenění DUV Granát jeho předseda. „Myslím, že také rok 2014 by pro nás mohl být dobrým rokem. Tedy v případě, že se ve světě nestane něco, co by vedlo k omezení turistického ruchu. Stále se nám daří oslovit návštěvníky z Ruska a tzv. postsovětských republik. Tady v průběhu let vznikla nová střední třída, která cestuje a také na svých cestách utrácí peníze. Čím dál více turistů k nám přijíždí také z Číny a Japonska. Ostatně, část z těchto návštěvníků republiky vídáme i v Turnově, kde máme jednu z našich prodejen přímo na náměstí.“

Zamysleli jsme se i nad tím, kam se celý šperkařský obor posouvá. „Přicházejí nové technologie, o kterých si naši předchůdci mohli jen nechat zdát. V ručním zpracování jsou logicky určité limity, dnes nastupující 3D technologie vzorování nám nabízí dříve netušené možnosti. Na jednu stranu je tu móda jistých tvarů a postupů z minula, která se v určitých periodách vrací, a potom tady máme nové trendy vyplývající z využití nejmodernější techniky. Proto obor podle mého názoru nestagnuje a ani nebude stagnovat. Jen si myslím, že do budoucna bude ubývat ruční práce ve všech oborech lidské činnosti, šperkařství nevyjímaje,“ uzavřel Šorejs.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.