Je dost pravděpodobné, že jednou bude počin turnovského Družstva umělecké výroby Granát v podobě originálních nástěnných kalendářů, vydávaných v malých sériích a rozebraných během několika mála dnů, velmi žádán mezi sběrateli. „Pro kalendář na rok 2014 jsme volili téma s nádechem lehké erotiky. Jestli byla v loňském roce bestsellerem kniha Padesát odstínů šedi, chtěli jsme ukázat krásu padesáti odstínů českého granátu,“ přibližuje s nadsázkou Václav Břichňáč, ředitel výrobně technického úseku družstva. Černobílé snímky ve stylu klasické zrnité filmové fotografie jsou velmi povedené.
Stejně tak tomu ostatně bylo i u předešlých vydání kalendáře. Na fotografiích se tradičně objevují zaměstnanci družstva v roli modelek a modelů, loňský kalendář byl ve znamení oslav 60. výročí vzniku družstva a současně oslavou rukodělné práce šperkařů. Ten příští prý možná bude industriální z lomu v Podsedicích, kde se české granáty těží.
Po šedých letech přelomu tisíciletí zažívá nyní družstvo Granát dobré období. „Vloni jsme prakticky v poklusu oslavili šedesátiletí družstva. Abychom dostáli objednávkám, pracovalo se přesčas, vrátili se zaměstnanci, kteří odešli, nebo museli odejít, nabrali jsme další, protože generační výměna je nutná a my si specializované profese musíme postupně vychovat sami. Na pracovním trhu totiž nejsou,“ hodnotí předseda představenstva Družstva umělecké výroby Granát Turnov Miloslav Šorejs.
Loňský rok byl z pohledu Granátu opravdu výjimečný. Uskutečnilo se několik akcí, které výročí prestižního turnovského podniku náležitě připomněly. Světlo světa spatřila dlouho očekávaná kniha o českém granátu, kterou ocení znalci i laici, kromě podpory tradičních akcí, jako jsou ceny pro Českého slavíka, hudební stanici MTV a další projekty, se Granát prezentoval i na významném setkání v moravském Velehradu v rámci oslav 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu – 160 křížků s českými granáty si odvezli všichni vysocí církevní hodnostáři, kteří sem přijeli. V roce 2013 turnovské družstvo získalo také řadu ocenění v soutěžích, jako jsou například Šperk roku a Design VD. Novinkou bylo tzv. růžové zlacení, které se vůbec poprvé a na zkoušku objevilo v části produkce firmy a také poměrně velká série hodinek s českými granáty.
Miloslav Šorejs se díky výborným výsledků hospodaření družstva dostal i do výběru stovky nejlepších manažerů České republiky za rok 2013. „Není to jen mojí zásluhou, ale zásluhou všech pracovníků družstva. A ať už odborná komise zvolí manažerem roku kohokoliv, už jen pouhá účast v této prestižní skupině je zavazující,“ komentuje mimořádné ocenění DUV Granát jeho předseda. „Myslím, že také rok 2014 by pro nás mohl být dobrým rokem. Tedy v případě, že se ve světě nestane něco, co by vedlo k omezení turistického ruchu. Stále se nám daří oslovit návštěvníky z Ruska a tzv. postsovětských republik. Tady v průběhu let vznikla nová střední třída, která cestuje a také na svých cestách utrácí peníze. Čím dál více turistů k nám přijíždí také z Číny a Japonska. Ostatně, část z těchto návštěvníků republiky vídáme i v Turnově, kde máme jednu z našich prodejen přímo na náměstí.“
Zamysleli jsme se i nad tím, kam se celý šperkařský obor posouvá. „Přicházejí nové technologie, o kterých si naši předchůdci mohli jen nechat zdát. V ručním zpracování jsou logicky určité limity, dnes nastupující 3D technologie vzorování nám nabízí dříve netušené možnosti. Na jednu stranu je tu móda jistých tvarů a postupů z minula, která se v určitých periodách vrací, a potom tady máme nové trendy vyplývající z využití nejmodernější techniky. Proto obor podle mého názoru nestagnuje a ani nebude stagnovat. Jen si myslím, že do budoucna bude ubývat ruční práce ve všech oborech lidské činnosti, šperkařství nevyjímaje,“ uzavřel Šorejs.