SVATÝ FRANTIŠEK SE PO LETECH ZASE VRÁTIL DO KRAJINY

0

Obec Karlovice v posledních letech nechala opravit sochy světců ve svém katastru, na Posvátnici u Svatoňovic vzniklo velkým přispěním sochaře Jiřího Nováka sousoší nové (ZDE). Zatím poslední místo, kde se současnost opět přiblížila historii našeho regionu, je na rozhraní katastru Karlovic a Mírové pod Kozákovem u tří rybníků, resp. u rybníku Cihlář. Zde bývala socha sv. Františka, a donedávna tu v rozvalinách ležela už jen část podstavce sochy. „Je to v místě dnes bohužel zaniklé cesty, kterou kdysi používali nejenom naši obyvatelé k cestě do Turnova do škol, k lékaři, na trhy, ale také lidé z Volavce a Tatobit. Z Karlovic z Vystrkálova se šlo ke třem rybníkům a odtud dál směrem k Bělé a přes Struhy k nemocnici. Ti dříve narození si to ještě pamatují,“ říká starostka Karlovic Vlasta Špačková.

Tato úvozová cesta tu byla až do pozemkových úprav a scelování pozemků do větších lánů. V té době z krajiny nenávratně zmizely remízky, polní cesty, aleje ovocných stromů a další estetické i našimi předky dobře vymyšlené větrolamy či přirozené rezervoáry pro vodu při dlouhotrvajících deštích apod.

n201312302038_oso_116_013_frantisek„S likvidací starých polních cest zmizely i sochy, které při nich po staletí byly. Sv. František Xaverský prý ležel na místě povalený ještě v polovině osmdesátých let, pak zmizel. Někdo říká, že je v bahně na dně rybníka, jiní uvádí, že lidé pískovcovou sochu roztloukli,“ přibližuje kameník a sochař Jiří Číhal, který obnovu sochy provedl společně s kolegou Ivanem Podobským. Měli to hodně těžké, protože k soše neexistuje žádná dokumentace. „Věděli jsme jen, že socha pochází z dílny barokního lidového sochaře Zemana ze Žernova, resp. Tatobit. Objel jsem proto všechny jeho sochy, kterých je v Českém ráji docela dost. Jsou si navzájem velmi podobné, takže nebyl zas tak velký problém zhotovit kopii, která by se originálu měla hodně podobat,“ shrnuje Číhal.

Socha sv. Františka Xaverského byla nedaleko rybníka Cihlák instalována před vánočními svátky. Firma ZEA – LAND v daném místě zatravnila pás půdy, po kterém lze dojít až ke čtyřem vzrostlým kaštanům, pod kterými sochu najdete. Přemýšlelo se i o obnově staré cesty právě kolem sv. Františka do Karlovic, třeba v podobě cyklostezky. Podle starostky Špačkové tohle ale bohužel nepůjde vzhledem k tomu, že toto území je dotčeno jednou ze zamýšlených tras přeložky silnice I/35. Rekonstrukci sochy sv. Františka financovala obec Karlovice s využitím sponzorských darů. Náklady mírně přesáhly 150 tisíc Kč.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.