MĚSTO SEMILY A OBEC HORNÍ BRANNÁ MAJÍ NEJLEPŠÍ KRONIKY V LIBERECKÉM KRAJI

0

Kde v kraji mají nejlépe vedenou kroniku? V Semilech a Horní Branné. Odborná porota vybrala vítěze Soutěže o nejlepší kroniku v Libereckém kraji, která se koná jednou za dva roky. Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 12 měst a obcí. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo 10. září v prostorách Muzea Českého ráje v Turnově.

Vítězné Semily (dr. Navrátil vlevo)

„Kronika obce či města, to je pro mě zhmotnělá paměť místa. A také důležitý pramen informací v budoucnu, a to nejen pro historiky, ale i pro běžné zájemce. Někdy jsou kroniky vedeny pouze faktograficky, ale jsou mezi nimi i literární a výtvarná díla,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kronikáři se svými publikacemi soutěžili ve dvou kategoriích, rozdělených podle velikosti přihlášené obce. Mezi obcemi do 2 000 obyvatel o vítězství usilovalo celkem sedm soutěžících. V kategorii obcí nad 2 000 obyvatel bylo letos přihlášeno pět soutěžících.

Za Horní Brannou si cenu odnesl kronikář obce Jaroslav Dejmek. Pomyslné druhé místo mezi obcemi do 2 000 obyvatel obsadila obec Vlastibořice a třetí místo pak obec Blatce. Cenu pro město Semily, které zvítězilo v kategorii nad 2 000 obyvatel, si odnesl kronikář Ivo Navrátil, který se na tvorbě kroniky podílí se svou manželkou Marií Navrátilovou. Druhou pozici obsadilo Jablonné v Podještědí a třetí Jilemnice.

Horní Branná – dlouholetý kronikář obce Jaroslav Dejmek

„Jedná se o ojedinělý projekt. Apeluji na všechny kronikáře a starosty, aby se o soutěži zmiňovali. Ať se jejich kolegové nebojí přihlásit se a ukázat, že jsou na svoji kroniku hrdí. Nevadí, když se v soutěži neumístí,“ doplnil Pavel Jakubec, ředitel Státního okresního archivu Semily a předseda Ještědské pobočky České archivní společnosti.
Nejlepší kroniky Libereckého kraje jsou k vidění ve výstavním sále muzea do 15. září.
(Zdroj: TZ LK)

Pozn. Město Turnov se do letošního ročníku soutěže se svojí kronikou nepřihlásilo.

Výstava kronik je v turnovském muzeu k vidění do 15. září

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.