KARLOVICE MAJÍ NOVOU MATEŘSKOU ŠKOLKU, O KTEROU OBEC USILOVALA DESETILETÍ

0

V sobotu 9. února v Karlovicích slavnostně za účasti velkého počtu obyvatel obce otevřeli novou mateřskou školu. Jak v úvodu připomněl starosta Ondřej Havrda, první myšlenka na výstavbu vlastní školky je už z roku 1977. V osmdesátých letech byly dokonce místní děti sváženy až do Ktové, kde byla volná kapacita, poté chodily do sousední Doubravice nebo do mateřských škol v okolí. Některé děti rodiče vozili přímo do Turnova. „Mělo to za následek, že z obce zmizela přirozená pospolitost, děti utíkaly do sousedních vesnic nebo do města, kde měly ze školky kamarády,“ přiblížil starosta.

K myšlence výstavby vlastní školy se zdejší zastupitelé vrátili v roce 2014. O rok později zdejší zastupitelstvo záměr schválilo. V září 2017 byla otevřena mateřská škola v provizorních podmínkách v budově obecního úřadu. Na začátku května 2018 po několika peripetiích s opakovanými výběrovými řízeními zahájila firma BW – Stavitelství z Holic vlastní stavbu.

Interiér školky

„Stavební práce byly dokončeny v prosinci, všem, kteří se na stavbě podíleli, patří velké poděkování. Do dokončovacích prací se zapojili také dobrovolníci z obce, čehož si velmi vážím. Je na tom vidět, že vlastní školka je pro několik generací místních splněný sen. Obec bude více stmelena, děti chodí pravidelně napříč obcí na procházky, začleňují se do kulturního života, stejně tak jejich rodiče,“ doplňuje starosta Havrda.
Jak moc je tato stavba pro Karlovice důležitá, dokumentují náklady. Ty se vyšplhaly na zhruba 15 milionů korun, což je v podstatě jeden roční rozpočet obce. Ta stavební práce hradila plně ze svého, na žádný dotační titul se nepodařilo dosáhnout. Navíc se zastupitelé zavázali každým rokem přispívat na provoz mateřské školy půlmilionem korun. Na letošní rok ještě zbývá konečná úprava přilehlé zahrady.

Snímek ze slavnostního zahájení

Starosta Karlovic Ondřej Havrda předává symbolický klíč od nové mateřské školy ředitelce Elišce Jandové

 

Školka vznikla přístavbou k objektu obecního úřadu

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.