VENKOVNÍ EXPOZICE O GEOPARKU ČESKÝ RÁJ JAKO ZAJÍMAVÝ ZDROJ POUČENÍ

0

V pátek 22. dubna na Den země byla slavnostně otevřena geologická expozice o Geoparku UNESCO Český ráj. Najdete ji vedle Kamenářského domu v areálu Muzea Českého ráje v Turnově. Expozice interaktivní formou přibližuje návštěvníkům a místním obyvatelům pestrost geologických fenoménů geoparku.

„Geologická expozice je zasvěcena hodnotám, které máme za humny a ani o nich mnohdy nevíme. Chceme tímto zpopularizovat geologické zajímavosti našeho regionu,“ řekla úvodem setkání ředitelka Geoparku Český ráj Blanka Nedvědická (na snímku). Venkovní expozice vznikla ve spolupráci s polským městem Złotoryja, které leží v Geoparku Krajina vyhaslých vulkánů (severně od Jelení Hory) a aktuálně usiluje o značku UNESCO, stejnou jako má Geopark Český ráj. Že se zdejšímu geoparku jako jedinému v České republice podařilo tuto prestižní značku na další čtyři roky obhájit, ocenil i přítomný poslanec parlamentu David Pražák (Ano 2011).

Jako základní poslání geoparku vidí Blanka Nedvědická ochranu přírody, vzdělávání veřejnosti, podporu vědecké činnosti zaměřené na geologii, snahu o udržitelný rozvoj a podporu šetrné turistiky. Geopark se snaží komunikovat s obyvateli Českého ráje, firmami a orgány státní správy a samosprávy. Patří mezi 168 světových geoparků, které zaštítilo UNESCO.
Jak uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke, venkovní expozice v areálu muzea by měla být místem setkávání lidí, kteří se zajímají o geologii a fenomény Českého ráje, což platilo nejen pro přítomné žáky turnovské „geoškoly“ – ZŠ 28. října, ale platí také pro žáky dalších škol a jejich učitele, kteří by expozici mohli navštívit během výuky, stejně tak i pro veřejnost.

Slavnostní prestřižení pásky (zleva): starosta polského města Złotoryja, starosta Turnova T. Hocke, poslanec D. Pražák, geolog J. Bubal a ředitel muzea J. Prostředník

Geolog turnovského muzea Jan Bubal zdůraznil hlavní fenomény krajiny v našem okolí, z nichž některé jsou staré až 600 milionů let. K těm nejstarším patří železnobrodské břidlice, což jsou původní mořské usazeniny z doby prvohor. Geologického průvodce Českým rájem lze obecně rozdělit na pískovce a pískovcová skalní města, na vulkány a na minerální a paleontologické bohatství.

…žáci geoškoly

…starostové Turnova a Złotoryje

mapa Geoparku Český ráj

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.