POZVÁNKA DO AUSTRÁLIE ANEB – KDYŽ JE SVĚT VZHŮRU NOHAMA

0

Ten příběh je pro nadcházející 20. výročí Listopadu velmi symbolický. O čem se dřívějším generacím před tím jen snilo, je dnes samozřejmostí. A to je dobře. Můžeme být skeptičtí ke stavu morálky, ekonomiky a atmosféry v současné České republice. Co je však neoddiskutovatelné, je svoboda pohybu. Kdo chce, může si vyzkoušet život prakticky na jakémkoli místě planety. A ideální je, vrátí-li se potom alespoň na skok domů, ukáže, jak se problémy řeší jinde, pomůže, chce-li se také někdo další vydat do světa, aby to měl našinec jednodušší. Češi jsou v rámci celosvětového společenství malým národem, přesto se ve světě neztratili…

n200910261801_zap_467_09_australiePřed lety se do velkého světa vydali i Pavlína a Vráťa Řeholovi, kteří pocházejí z Ohrazenic, resp. Přepeř a své dětství a dospívání mají spojené s Turnovem a Českým rájem. Po skončení školy stáli před otázkou: Co dál? Prodloužit si mládí dalším studiem, nebo se na další desetiletí vrhnout do pracovního procesu? „Ve škole jsme se učili pouze němčinu. Pro lepší pracovní příležitosti je rozhodně nutné znát angličtinu, a tak jsme se rozhodli, že se jí naučíme ve světě,“ komentuje společné rozhodnutí Pavlína Řehola. Váhali mezi Anglií, USA a Austrálií. Z mnoha důvodů se rozhodli pro Austrálii – je to na české poměry exotická země s vysokou životní úrovní, žijí tam vesměs pohodoví lidé, pro studenty pobyt u protinožců obnáší nižší životní náklady a je tam i možnost si během studia legálně přivydělat. „V lednu 2001 jsme přiletěli do Austrálie s nulovou znalostí angličtiny. Naše volba padla na město Cairns ve státě Queensland. Nechtěli jsme do velkoměsta, jelikož jsme vyrostli na vesnicích u Turnova,“ uvádí Vráťa Řehola.

Začátky v cizí zemi byly složité, neskutečné peripetie zažili s agenturou, která jim tehdy studia v Austrálii zprostředkovala. Měsíce nejistoty a složitá jednání o trvalém pobytu jsou ale již zapomenuty. „Ať se věci zdají sebetěžší a sebebeznadějnější, nikdy se předem nevzdávat! To je naše heslo, které vychází z naší životní zkušenosti. Je to také důvod, proč jsme se rozhodli pomáhat lidem, kteří touží po cestě do Austrálie, zejména pak do její přenádherné tropické oblasti,“ přibližuje Pavlína Řehola.

 

Na otázky zaslané e-mailem na druhou stranu planety odpověděli Vráťa a Pavlína společně:

 

* Dá se krátce vyjádřit, jak se v Austrálii žije?

Každý den je pro nás, jako bychom byli právě na dovolené. I když jsme pracovně vytíženi, tak zdejší úžasné slunečné počasí po celý rok a tropická příroda nám dodávají spoustu energie.

 

n200910261801_zap_468_09_australie* Jak byste charakterizovali prostředí, ve kterém žijete? 

Cairns je nejseverněji položeným městem v Queenslandu a je zároveň tzv. bránou k velkému korálovému útesu.   Jedná se o menší město se 133 tisíci obyvateli, ležící v tropickém pásmu. Je tu úžasná fauna a flóra, život tady probíhá v naprosté pohodě. V Cairns máme na dosah deštný prales (Rainforest), pouštní savanu (Outback) a hlavně největší přírodní bohatství Austrálie – Velký bariérový útes (Great Barrier Reef). Jedná se o korálový útes dlouhý přes dva tisíce kilometrů, který je především obrovskou tropickou zahradou podvodního světa se stovkami ostrovů a ostrůvků. Je to ráj pro mořské živočichy a je vyhledáván potápěči z celého světa pro svoji neopakovatelnou krásu. Cairns je hlavní základnou potápěčů.

 

* Kolik tam žije Čechů?

V tropickém Cairns žije trvale asi 150 Čechů různého věku. Pravidelně děláme party pro českou komunitu.

 

* A co Turnováci?

Kromě nás nikdo další, čekáme na vás. 

 

* Čím se živíte?

Oba dva pracujeme v cestovním ruchu, Vráťa má v pětihvězdičkovém hotelu na starosti technickou část provozu, Pavlína pracuje jako finanční manažer pro největší a nejstarší společnost v Austrálii, která se zabývá adrenalinovým sportem – v tomto případě tandemovými seskoky padákem z letadla tzv. skydiving.

 

* Co vás vede k rozhodnutí přivézt k protinožcům další našince?

To je jednoduché. Spousta našich lidí, kteří se ocitli v Cairns, za námi přicházela pro radu, tak jsme se rozhodli pomáhat a představit Cairns široké české veřejnosti.

 

* Jak vaše nabídka konkrétně vypadá?

Máme pro naše rodáky připravené video, které je vnese do tropické oblasti našeho města, a také úžasnou prezentaci. Naše nabídka spočívá v představení možnosti studia angličtiny či odborných kurzů a cestování v tropickém ráji Austrálie. Koncipovaná je pro všechny, kteří chtějí poznat nepoznané. Speciální nabídku máme pro studenty, o které, až přijedou, se budeme také řádně starat, aby se jim nestalo to, co se stalo před lety nám.  Celá řada z nich již určitě zkusila nejrůznější jazykové kurzy, z vlastní zkušenosti ale víme, že nejlepší je studovat v cizojazyčném prostředí, protože při každodenních aktivitách se člověk v angličtině zdokonalí velmi rychle.

 

n200910261802_zap_470_09_australie* Proto jste založili vlastní agenturu…

Ano, naše agentura Australia Best Study „ABS“ (www.australiabeststudy.cz ) nabízí nadstandardní individuální služby přímo v Cairns a okolí. Zajišťujeme nejen studium, osobní servis pro obchodníky a studenty, ale nabízíme také pomoc a rady při cestování, ekoturistiku, pomoc při hledání práce, zajišťujeme letenky, všechny typy víz a trvalý pobyt prostřednictvím našich imigračních právníků. Kontaktní osoby máme v Turnově a v Praze.

 

* Přijedete s touto nabídkou i do Čech?

Ano, plánujeme prezentace tak dvakrát do roka na různých místech České republiky. Ta první bude 18. listopadu v turnovské městské knihovně, přijďte se podívat.

 

n200910261802_zap_469_09_australie* Je Austrálie váš osud, nebo se za pár let chcete vrátit natrvalo do Čech?

Možná, že to bude znít trochu tvrdě, ale k našemu životu jsme si vybrali sluníčko a pohodu. Proto jsme se rozhodli natrvalo zakotvit v Cairns. Pro nás ale stále bude nejlepší dovolená doma v Českém ráji u našich rodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.