TŘETÍ LISTOPADOVÝ TÝDEN VE ZNAMENÍ POEZIE

0

(aktualizace) Už před listopadem 1989 patřila „Folková poetika“ k tomu nejlepšímu, co v turnovské kultuře bylo. V té době setkání organizoval tehdejší Folkový klub, dnes je to Kulturní centrum společně s knihovnou. Svátek poezie má svoji recitační soužet pro děti, studenty a mladé lidi, koná se i galakoncert s přehlídkou nejlepších recitátorů, letos okořeněný muzikantskou legendou Blue Effect s Pavolom Hammelem. A kromě toho je tu nabídka dalších akcí…

Městské kino v Turnově v budově v Žižkově ulici třetí listopadový týden promítá:
► Ve středu 14. listopadu od 17 hodin český film ze zákulisí muzikálu s hudbou Daniela Landy KVASKA. Od 20 hodin kino hraje ruský fantasy thriller DENNÍ HLÍDKA.
► Ve čtvrtek 15. a v pátek 16. listopadu od 20 hodin kino promítá americký animovaný sitcom SIMPSONOVI VE FILMU.
► V sobotu 17. listopadu od 20 hodin a v neděli 18. listopadu od 17.30 hodin se můžete přijít podívat na film USA s názvem MÉ DRUHÉ JÁ.
► Kino připravuje od 22. do 25. listopadu festival hudebních filmů MUSIC ON SCREEN.

► Nabídka trvalá: Každé úterý od 14 do 17 hodin můžete zachovalé zimní oblečení přinést do prostor humanitární organizace ADRA ve Skálově ulici v Turnově (zadní trakt mezi základní školou a sousedícím internátem).

► V úterý 13. listopadu se v klubovně Penzionu na Výšince od 14 hodin uskuteční pravidelné „Křeslo pro hosta“, knihovnice Eva Kordová bude zpovídat turnovskou spisovatelku Dášu Landrovou.

► V úterý 13. listopadu se koná v pořadí 537. koncert Turnovských hudebních večerů. V turnovském městském divadle vystoupí mladý klarinetista Jan Pařík.

► V úterý 13. a ve středu 14. listopadu se vždy od 9 hodin koná v dětském oddělení knihovny A. Marka pořad s názvem „Poezie a my –  Poezie na drátě“. V rámci Dnů poezie – Poezie na drátě jsou pro I. a II. stupeň základních škol připraveny pořady poezie v hodinách literární výchovy. Účinkují Eva Kordová – recitace, hudební doprovod flétny Monika Szantó.

► Ve středu 14. listopadu se v čajovně v turnovské Městské knihovně A. Marka od 18 hodin koná AUTORSKÝ POETICKÝ VEČER, který je připraven hlavně pro studenty středních škol a ostatní zájemce o poezii. Mladý básník Marek Sekyra uvede svou novou knihu poezie Modré hodiny. Svou zajímavou básnickou sbírku uvede také jičínská básnířka Draga Zlatníková. Nejmladší generaci zastoupí svou poezií patnáctiletá Marie Cvrčková.

► Ve čtvrtek 15. a v pátek 16. listopadu se v turnovském divadle koná 8. ročník přehlídky hudby a poezie POETIKA 2007.

Ve čtvrtek proběhne recitační soutěž mládeže, zajímající se o poetické texty a jejich přednes, páteční program pak bude hlavně hudební, i když několik ukázek z recitační části je na programu také.
RECITAČNÍ SOUTĚŽ ve čtvrtek 15. listopadu začíná v divadle v 10 hodin, jde o přednes vlastních či převzatých textů, soutěžit budou děti a mládež od 6 do 25 let ve čtyřech kategoriích.
V pátek 16. listopadu je v divadle od 18 hodin GALAKONCERT. Vystoupí Adam Katona z Přelouče, Surikhata Trio z Nymburka, duo Radim Hladík + Pavol Hammel a skupina Blue Effect.

► Ve čtvrtek 15. listopadu je v době od 10 do 15 hodin den otevřených dveří v Základní škole v turnovské ulici 28. října.

► Na čtvrtek 15. listopadu od 13 hodin připravilo turnovské středisko pro volný čas Žlutá ponorka PŘEBOR TURNOVSKA V PLAVÁNÍ pro žáky základních a středních škol. Koná se v plaveckém bazénu u gymnázia.

► Ve čtvrtek 15. listopadu je od 16.30 hodin v Muzeu Českého ráje ve Skálově ulici vernisáž výstavy „Kočárky a dítě“, která přináší ukázky dobových kočárků a dalších doplňků, jak byly používány v letech 1880 až 1980. Úvodní slovo pronese sama majitelka sbírky Miloslava Šormová. V Kulturním programu vystoupí pěvecký sbor Carmina.

► V pátek 16. listopadu je v době od 14 do 17 hodin den otevřených dveří v Integrované střední škole u turnovského nádraží.

► V pátek 16. listopadu se od 20 hodin v sále Radnice v Rovensku pod Troskami uskuteční společný koncert kapel KEKS (v rámci republikového turné 07) a místní Rouden Band. Jako host večera vystoupí švédská zpěvačka Veronika Padilla.

► V sobotu 17. listopadu se v hotelu Králíček v Kacanovech koná astronomické odpoledne s výkladem a projekcí na téma „Jaký je náš vesmír“. Přednáší prof. RNDr. Petr Kulhánek CSc. Populárně vědecká přednáška známého astrofyzika proběhne v sále restaurace hotelu od 15 hodin. Vstupné volné, od 18 hodin taneční večer na téma „Retro 60. let melodií a obrazem“. Bližší informace: Michal Konvička tel: 603 46 15 05, e-mail: michal@konvex.cz

► V sobotu je také od 16 hodin v Hasičárně na Daliměřicích POSEZENÍ PŘI DECHOVCE.

► V sobotu 17. listopadu bude také v prostorách Žluté ponorky v turnovské Husově ulici otevřena ŠKOLA DUCHOVNÍHO BYZNYSU ESSO. Na první dvě hodiny (od 8.45 do 11 hodin) může přijít každý, kdo projeví o školu zájem. Další lekce přípravného ročníku 2007/2008 jsou již za úhradu. Více na tel. 608 833 374, 603 866 977, e-mail: luminus.3d@centrum.cz , www.blue-angel.cz

► V sobotu 17. listopadu je od 20 hodin v Přepeřích taneční zábava. Hraje Prorock, začátek ve 20 hodin.

► Sport ve Sportovní hale TJ Turnov ve Skálově ulici:
V sobotu 17. listopadu se hraje mistrovské utkání mužů ve volejbale mezi Turnovem a Varnsdorfem, začátky jsou v 10 a ve 13 hodin. Tento den se hraje také krajský přebor juniorů v basketbale, když Turnovští hostí od 18 hodin mužstvo Hradce Králové.

► V neděli 18. listopadu od 14.30 hodin hraje ve Žluté ponorce v Husově ulici loutkářský soubor NA ŽIDLI pohádku s názvem KDO ZACHRÁNÍ PRINCEZNU.

► V neděli 18. listopadu je od 17 hodin v turnovské Pizzerii Maškovka jazzový podvečer. Hraje Jazz Faktor z Jablonce nad Nisou.

► V pondělí 19. listopadu od 19.30 hodin v kině v Žižkově ulici uvádí Kateřina a Miloš Motani velkoplošnou diashow s názvem AMERIKA INKOGNITA. Jde o snímky z cest po Divokém západě – pobřeží Kalifornie a Oregonu až ke kanadským hranicím, Yellowsone, Las Vegas ad.

AVÍZA:
► VYSKEŘ. Automotoklub Vyskeř si v letošním roce přípomíná 40. výročí založení. K této příležitosti AMK pořádá 24. listopadu veřejnou výstavu fotografií a dalších materiálů dokumentujících činnost autoklubu od založení v roce 1967 až po současnost. K vidění budou materiály z automobilových závodů do vrchu, závodů minikár, letních karnevalů v Pleskotech, zimních zájezdů na hory, závodů dragsterů v Hoškovicích a dalších aktivit, pořádaných AMK Vyskeř. Výstava se bude konat v prostorách Obecního úřadu Vyskeř a pro veřejnost bude přístupná od 16 do 21 hodin. Pořadatelé srdečně zvou všechny, kteří kdykoli v průběhu let s AMK Vyskeř spulupracovali, tak i další zájemce.
► SKI CLUB TURNOV – lyžařská škola s mnohaletou tradicí pořádá nábor dětí do lyžařské školy pro rok 2008. Výcvik ve vlastním areálu Hluboká v Podještědí v lednových a únorových sobotách 2008. Věková hranice pro rok 2008 je narození v rozmezí let 1993 až 2001. Časový plán lekcí: 8.15 odjezd – 17 hodin příjezd. Doprava autobusem od turnovského nádraží (do areálu je to asi 2km od autobusu pěšky do kopce což někdy úsměvně prověří zdatnost dítěte). Počet lekcí šest, cena 1200 Kč. Vleky, doprava, pojištění, školné, vyhřátá chata v ceně. Podrobnější informace: Roubíčková Lenka, tel. 723 157 966.
► TATOBITY. V pátek 23. listopadu 2007 v 19 hodin v sálku restaurace U Studničků pořádá Obecní úřad Tatobity akci s názvem STAROČESKÉ VÁNOCE. Na příjemné předvánoční setkání sem pozvali ředitelku Muzea Český ráj v Turnově PhDr. Vladimíru Jakouběovou. Uskuteční se beseda na téma staročeského pohledu na Vánoce. Nebude chybět vánoční zpívání a hudba.
► TATOBITY. Na neděli 2. prosince přichystal zdejší obecní úřad slavnostní rozsvícení VÁNOČNÍHO STROMU u budovy úřadu, které bude doplněno kulturním vystoupením žáků Masarykovy základní školy, občerstvením, trhem s vánočním zbožím a samozřejmě nebude chybět ani Mikulášská nadílka pro děti.

PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY:
► V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin, o víkendu s polední pauzou 12 -13 hodin. Kromě probíhajících výstav je připravována přehlídka turnovského sklářského výtvarníka Tomáše Málka a jeho spolupracovníků. Výstava nese název „Jak vzniká tavená skleněná krása“, vernisáž bude ve čtvrtek 29. listopadu v 17 hodin.
► V Galerii Safír v muzeu je výstava fotografií Mariána Kábele. Potrvá do 1. prosince.
► Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí je výstava fotografií Ondřeje Havelky –„Mali“. Výstava potrvá do 6. prosince. Výstava Mali – peklem voodoo je v pořadí druhou výstavou Ondřeje Havelky z jeho dvouleté cesty po Africe. Více na www.nahaafrika.cz
► V Galerii Granát na turnovském náměstí je výstava fotografií Dominika Rakouše, člena fotokroužku Žluté ponorky. Výstava potrvá do 6. prosince.
► Divadelní galerie turnovského městského divadla nabízí do konce listopadu výstavu fotografií z Jižní Ameriky turnovské cestovatelky MUDr. Heleny Boháčové.
► V turnovské městské knihovně je až do konce ledna výstava ilustrací žáků zdejší ZUŠ.

ZA HUMNY:
► V Parkhotelu Skalní město v Prachovských skalách (Pařezská Lhota 34, okr. Jičín, www.prachovskeskaly.cz) pořádá Sdružení Český ráj v úterý 13. listopadu 2007 od 15 hodin „FÓRUM CESTOVNÍHO RUCHU“.
Program: aktivity Sdružení Český ráj (rezervační systém, Greenways Jizera, „Regionální produkt Český ráj“, Zpravodaj SČR), připravované projektové záměry SČR do evropských fondů v letech 2007 – 2013, možnosti bezplatné prezentace podnikatelských aktivit na internetových stránkách České centrály cestovního ruchu Czechtourism, možnosti zapojení do projektu Cyklisté vítaní (www.cyklistevitani.cz) + aktuální zprávy o záměrech Hospodářské komory Jičín (David Jung, OHK Jičín), zhodnocení uplynulé sezony, aktuální trendy v cestovním ruchu (Renata Svobodová, CK Czech Paradise), diskuse.

Fórum je určeno především pro podnikatele v cestovním ruchu, ale také pro odbornou i laickou veřejnost, která má zájem diskutovat o možnostech rozvoje cestovního ruchu v Českém ráji.
Kontakt: Ing. Jitka Stránská, Sdružení Český ráj, tel.: 739 611 608, e-mail: stranska@cesky-raj.info , www.cesky-raj.info
► SEMILY. Ve Státním okresní archivu Semily je výstava „Andělské krajiny“ fotografa Jana Anděla. Výstava potrvá do 30. listopadu a je přístupná ve všední dny od 8 do 16 hodin, v pondělí a ve středu do 18 hodin, v pátek do 15 hodin.

OSTATNÍ:
► Městská knihovna Antonína Marka v Turnově, Jeronýmově ulici, vyhlásila fotografickou soutěž pro děti i dospělé s názvem „Příroda na zemi“. Uzávěrka je 30. listopadu, více na tel. 481 312 739, 736 712 400.

► V úterý 6. listopadu se v předsálí jednacího sálu Valdštejnského paláce uskutečnila vernisáž výstavy krajinářských fotografií RNDr. Zdeňka Mrkáčka s názvem „Krajinou domova“. Výstava přibližuje fotografie z Českého ráje v koloběhu ročních období. Záštitu nad touto akcí převzal senátor PhDr. Jaromír Jermář, který také výstavu zahájil. Akce se zúčastnily více jak tři desítky zájemců, mezi nimiž nechyběli senátor Josef Zoser a také vedoucí správy CHKO Český ráj Ing. Jan Mocek. Výstava „Krajinou domova“ v Senátu potrvá do 19. listopadu. Zdeněk Mrkáček je prvním umělcem z regionu Mladoboleslavska a Turnovska, který má za působení senátora Jermáře v prostorách Senátu svou vlastní výstavu. Prezentace dalších regionálních umělců a sdružení se připravují pro příští rok.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.