PRVNÍ KONCERT V DEPU: SPOKOJENOST NÁVŠTĚVNÍKŮ I POŘADATELŮ (VIDEO)

0

Ta budova žila čilým ruchem dvacet čtyři hodin denně sedm dnů v týdnu celé 20. století. Lokomotivy, točna, dílny, krytá stání na opravy, haldy uhlí pro parní lokomotivy a popela vystřídaly postupně cisterny s naftou pro lokomotivy dieselové. Desítky lidí v akci ve dne v noci. To bývalo lokomotivní depo Turnov. Jak by také ne. Vždyť Turnov je důležitou železniční křižovatkou, což platí stále. Jen to depo i přes poměrně velké investice na konci minulého století bylo odsunuto na vedlejší kolej. A s počátkem nového tisíciletí zde každodenní ruch pro mnoho lidí dost nepochopitelně ustal úplně. Areál začal pustnout. Metrové kopřivy a bodláky. Smutek těch, kdo zde ještě nedávno pracovali.

201511251738_vakci_232_015_depo

Naštěstí opuštěné a notně omšelé depo z poklidného chátrání probudili lidé z Depa historických vozidel v Lužné u Rakovníka, kteří si zde udělali pobočku. A tak se sem zase vrátili lidé, lokomotivy i vagony. Právě tady jsou opravovány historické osobní a nákladní vozy a parní lokomotivy, aby potom mohly zase v plné kráse potěšit srdce dětí i dospělých. Jízdy parních vlaků v posledních letech díky Klubu přátel železnic Českého ráje patří ke koloritu regionu a jsou vyhledávaným zpestřením v jeho nabídce aktivit.

201511251738_vakci_233_015_depo

A bývalé lokomotivní depo ještě ani zdaleka neřeklo poslední slovo! Vše začalo letos v září oslavami 150. výročí železniční trati Turnov – Kralupy nad Vltavou. V průběhu dvou dnů depem prošly stovky lidí, vesměs nadšených, že se mohou podívat na místa, která jsou jinak pro běžného návštěvníka zavřená. Tehdy vznikla myšlenka uspořádat mezi odstavenými lokomotivami, vagony, plošinami a rozličným soudobým i historickým nářadím nějakou akci. Nejlépe hudební. Ve spojení Klubu přátel železnic Českého ráje a kacanovského sdružení Radosti se v pátek 20. listopadu uskutečnil první „Koncert v depu“. Zahrály: Waldovy Matušky, FD band a The Boband. Atmosféru večera dotvořila malá módní přehlídka.

201511251739_vakci_234_015_depo

Akce do depa přilákala víc než tři stovky lidí. „Původně jsme čekali tak polovinu, přece jen je to něco nového, neodzkoušeného. Pro nás to bylo pořadatelsky docela náročné, přece jen se lidé pohybovali v místech, kde se normálně pracuje. Nikomu se ale nic nestalo a ohlasy máme opravdu velmi milé. Ta kombinace muziky a starých a nových strojů a nářadí v hale, která slouží desítky let především jako velká dílna, se návštěvníkům moc líbila. Nic podobného v našem regionu ještě nebylo,“ hodnotí akci Ivan Novák, místopředseda Klubu přátel železnic Českého ráje. Z průběhu koncertu je za spolupořadatele spokojený i Honza Bílý, jinak frontman Waldových Matušek. „Industriální prostředí se muselo každému líbit, mělo to svoji atmosféru. Velkou roli hrála samozřejmě také zvědavost. Bude-li proto mít akce v nějaké podobě pokračování, musíme tomu dát ještě nějaký další impuls,“ zamýšlí se nad budoucností aktivit v bývalém lokomotivním depu Bílý.

201511251739_vakci_235_015_depo

Tak se nechme překvapit, jestli třeba na jaře bude mít Colours of Ostrava po Turnovsku nějaké zajímavé pokračování…

Další snímky najdete v samostatném albu na Facebooku TvAZDE

Související články (celkem 4)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.