MALÉ SKOTSKO NA SYCHROVĚ

0

Skotské hry, stejně jako kilt, tartan, whisky a dudy, jsou nedílnou součástí skotské historie a skotského kulturního dědictví. Po staletí zkoušeli skotští válečníci svoji sílu a obratnost během her. V dnešní době se Skotské hry (Highland Games) pořádají prakticky po celém světě. Nejedná se ale už o soutěže válečníků, ale o společenská setkání spojená s tradičním těžkoatletickým sportovním zápolením, vystoupením hudebníků a tanečníků, na která se sjíždějí lidé nejen z blízkého okolí, ale i z míst více či méně vzdálených.

Vlevo Václav Rout, znalec whisky a učitel hry na skotské dudy.

V roce 2001 se pokusily navázat na tuto staletou tradici Skotské hry na zámku Sychrov. Bylo to poprvé v tzv. východní Evropě. Vzhledem k několikatisícové návštěvě, jež se opakovala i v letech následujících, se z toho stala již tradice. 17. Skotské hry se tady konaly 18. a 19. srpna. Uskutečnil se též 7. ročník Whisky slavností, což jsou ochutnávky tohoto tradičního nápoje, a 10. ročník setkání majitelů britských historických vozidel. Hlavním organizátorem her je Václav Rout, znalec whisky a učitel hry na skotské dudy.

I letos dorazilo do sychrovského zámeckého parku několik tisíc lidí. Za největšího zájmu proběhlo v sobotu 19. srpna přesně v poledne slavnostní zahájení – výstřel z děla a pochod Rebel Pipers, což je soubor skotských dudáků a bubeníků. Bylo zde i několik souborů zabývajících se skotskými tanci, od rána do noci z hlavního pódia vyhrávaly kapely skotskou a irskou muziku, pořádní chlapi si dokazovali, kdo nejdál unese dva padesátikilogramové kameny, či dohodí kládou. Mnohé rodinky jen tak na ploše parku rozprostřely deky a vnímaly pohodovou atmosféru. A protože se v jednom ze stánků prodávaly originální kostkované skotské sukně, nejenže proběhl úspěšný zápis do České knihy rekordů – nejvíce párů tancujících skotské tance na jednom místě a v jeden okamžik – ale chvílemi to na Sychrově vypadalo jako někde v parku u Edinburghu…

Viz www.skotskehry.cz

Rebel Pipers

Skotští vojáci v dobových uniformách

Pohoda v parku…

V  parku byla zaparkována historická auta

Mečový tanec

Siláci házeli kládou

Na místě bylo několik souborů skotských tanců

Hod šutrem

Jaguárů tu bylo hned několik

…a ještě jeden hod šutrem

50 kg v každé ruce…

Vlajky

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.