POZOR: KONCERT BYL ZRUŠEN – VÁNOČNÍ KONCERT TURNOVSKÉHO ORCHESTRÁLNÍHO SDRUŽENÍ A LIBERECKÉHO PĚVECKÉHO SBORU JEŠTĚD

0

Čtěte důležitou aktualizaci ke zrušení koncertu (dole), původní text byl vydán 17. prosince… S různými vánočními kulturními akcemi se i letos v Turnově roztrhl pytel. Nyní vás chceme pozvat na koncert, který proběhne na velkém sále KC Střelnice ve středu ve středu 21. prosince od 19.30 hodin. Na podrobnosti jsme se ptali Václava Brožka, jehož agentura ORGANON koncert pořádá.

* Turnovské orchestrální sdružení pořádá vánoční koncerty každoročně a v posledních letech se snažilo přicházet s netradičními skladbami (Zrunkova mše ze Slovenska, Pavlicova moderní mše z Moravy). Proč letos po několika letech zase „Rybovka“?
Je pravda, že jsme ji hráli mnohokrát a na mnohých místech. Na hudbě je ale nejlepší to, že ji můžete pokaždé představit trochu jinak – i když se hraje ze stejných not. Letošní provedení Rybovy České mše vánoční je speciálně nastudováno s co největším respektováním původní partitury a dobového provedení. Představení bude řídit Ondřej Útrata, který se autentickým provedením historické hudby dlouhodobě zabývá.

 
* Pokud je nám známo, v „Rybovce“ jste obvykle doprovázeli turnovský pěvecký sbor Antonín Dvořák. Letos je však na plakátech avizován liberecký sbor Ještěd. Co je za touto změnou?
S „Dvořákem“ vystupujeme pravidelně, ale oba soubory mají i své projekty a spolupracují i s jinými hudebními tělesy. Rozhodně nejde o ukončení naší spolupráce, vždyť máme v těchto dnech s „Dvořákovci“ společné koncerty v Bosni a v Přepeřích.
 
* A jak jste se dali dohromady s Ještědem?
V prosinci minulého roku měli naplánovaný vánoční koncert v Liberci a nepodařilo se jim dát jako každoročně před tím dohromady orchestr z řad hudebníků z Divadla F. X. Šaldy, takže si pozvali nás. Slavnostní provedení Rybovy České mše vánoční se opravdu vydařilo. A vzhledem k výbornému přijetí ne zcela obvyklé interpretace tohoto známého díla – publikem i hudebními odborníky – byla dohodnuta další spolupráce.
 
* Představte nám sbor Ještěd – zvládnete to pěti větami?
Liberecký smíšený sbor Ještěd má ze všech sborů v regionu nejbohatší historii. Byl založen v roce 1907 a od této doby pravidelně zkouší a vystupuje. Všestrannost repertoáru dokazují skladby renesance, baroka, klasicismu, romantismu i hudby nejsoučasnější, včetně úprav lidových písní a jazzových skladeb. Ještěd pravidelně spolupracuje s libereckým Divadlem F. X. Šaldy, a s Dolnoslezskou filharmonií, provádí různá oratoria a mše, vydává samostatná CD a má bohaté kontakty s tuzemskými i zahraničními sbory (Itálie, Německo, Francie, Velké Británie, Španělsko a další).
 
* „Rybovka“ bude jediným bodem programu?
Ne, program bude samozřejmě bohatší. V první půli večera se soubory představí samostatně se skladbami inspirovanými vánoční tématikou a mše zazní až v druhé půli večera.
 
* Proč jste pro provedení mše vybrali Střelnici? Vánoční koncerty se spíše pořádají v kostele, nebo ne?
Kdo nás chce se stejným programem vyposlechnout v atmosféře kostela, může zajet 26. prosince do chrámu sv. Antonína v Liberci, koncert začne v 17.00 hodin. Kostel i sál kulturního domu mají své přednosti – na postavení nové Střelnice jsme léta čekali, a tak se ji náš orchestr snaží pravidelně využívat. Pohodlí pro muzikanty i diváky už nám v minulých letech hodně lidí pochválilo.
 
* Chcete něco vzkázat těm, co váhají, jestli se mají na koncert vypravit?
Samozřejmě doufáme v to, že koncert bude příjemným zážitkem sám o sobě. Ale doufáme v solidní posluchačský zájem i z jiného důvodu. Do budoucna totiž chceme v Turnově představit i jiné zajímavé hudební soubory a méně hraná hudební díla. A to bohužel nepůjde bez finančního zajištění. Předpokládáme, že Město Turnov i sponzoři nás podpoří, pokud na naše akce budou lidé chodit. A když už jsme u ekonomiky – pro naše posluchače udržujeme ceny na úrovni minulých let – dospělý 50 Kč, děti do 15 let zdarma.

* Děkujeme za rozhovor.

Aktualizace 20. prosince:

ZRUŠENÍ VÁNOČNÍHO KONCERTU TOS A JEŠTĚD
TvA informovalo 17. prosince o chystaném vánočním koncertu (měl proběhnout v KC Střelnice 21. prosince). Aktuálně oznamujeme na vyzvání pořadatelské agentury, že koncert (lépe řečeno pronájem KC Střelnice pro tuto akci) byl na základě rozhodnutí vedení Kulturního centra Turnov zrušen. Vysvětlení ze strany KC Turnov je takové, že plánovaný program večera (Rybova mše, vánoční koledy a vánoční instrumentální svita) není dostatečně pietní pro den státního smutku.
K tomuto bezprecedentnímu kroku vydali společné prohlášení Jan Lochman, předseda Turnovského orchestrálního sdružení a Václav Brožek z agentury ORGANON, která sdružení zastupuje a která byla pořadatelem akce. V prohlášení se uvádí:
1) Při vyhlášení dnů státního smutku jsme pečlivě zvážili vhodnost pořádání koncertu. Jak orchestr, tak sbor došel k závěru, že vánoční hudba a známá historická mše nijak nenarušují atmosféru státního smutku a ve spojení s vyhlášením minuty ticha by naopak vedly k uctění památky Václava Havla hudebníky i obecenstvem. Neumíme si představit, že prezident, občan a umělec formátu Václava Havla by si představoval zavření divadel a koncertních síní jako nejlepší způsob vzpomínky na jeho život a dílo.
2) Turnovské orchestrální sdružení v těchto dnech provede jiné čtyři koncerty v okolí, za ten hlavní jsme ovšem považovali právě tento turnovský. Přípravě jsme věnovali velkou pozornost. Takováto velká akce vyžaduje nejen sehrání našeho smyčcového orchestru s pěveckým sborem, ale i s dalšími hudebníky na nástroje, kterými běžně nedisponujeme. Velmi nás mrzí, že tato náročná organizační a hudební příprava přišla vniveč.
3) KC Turnov je městskou organizací a koncert byl akcí podporovanou (i finančně) městem Turnov. I z tohoto pohledu je pro členy souboru i hosty z Liberce situace nepochopitelná. A pro sponzory, kteří byli ochotni dát na akci své vlastní peníze, samozřejmě také.
4) V zájmu objektivity uvádíme, že vyhlášení státního smutku bereme jako situaci, kdy nemůže jedna strana smlouvy trvat na jejím dodržení druhou stranou (jako za přírodních pohrom, epidemií apod.). Proto pořádající agentura vzala zrušení pronájmu KC Střelnice na vědomí a nemíní kvůli němu provádět jakékoli právní kroky, pouze bude žádat rozumnou úhradu fakticky naběhlých nákladů. Přesto důvody pro zrušení považujeme z lidského pohledu za neodůvodněné. Podobně byla údajně zrušena další akce, která se měla ve stejný den konat v divadle – koncert žáků hudební školy pro rodiče. Zde si též nemyslíme, že by došlo k narušení dne státního smutku.
5) Dále uvádíme, že ve snaze zachránit koncert jsme jednali o přemístění akce do jiných vhodných prostor. V chrámu Panny Marie, kde jsme již mnohokrát mši hráli, jsme však byli odmítnuti (pro nedostatek času na přípravu, což samozřejmě plně respektujeme).
6) Doufáme, že publikum pochopí, že jsme byli postaveni před jednostranné rozhodnutí, a zachová nám přízeň do dalších let. Orchestr vznikl v roce 1891, obnoven byl v roce 1993 a v tak dlouhé historii snad nevyvolá jeden zrušený koncert nedůvěru našich příznivců.
Jan Lochman, Václav Brožek (brozkovi@drings.cz )
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.