NOVÁ REGIONÁLNÍ PUBLIKACE O KOZÁKOVĚ

0

K letošnímu 90. výročí od otevření Riegrovy chaty na Kozákově a 130. výročí založení KČT se Klub český turistů, odbor Semily, rozhodl vydat publikaci, která by charakterizovala pozoruhodnosti Kozákova, této strážné hory Českého ráje.

Na knize KOZÁKOV – PŘÍBĚH HORY se autorsky podílelo 12 autorů a řada fotografů. Na 144 stranách je popsána historie od jejího vzniku přes stopy prvního osídlení, středověké stezky a mineralogické zvláštnosti až k informacím o zajímavostech na úbočích této mytické hory. Ta inspirovala i řadu výtvarných umělců. Své místo v knize dostala historie semilského odboru KČT i popis stavby Riegrovy chaty od prvního vzniku myšlenky až po složité restituční procesy a její zásadní rekonstrukci v posledních letech. Rovněž je popsán vznik dobrovolného svazku obcí, který si od Kozákova půjčil jméno. V patnácti tematicky ohraničených kapitolách jsou zařazeny dobové i současné ilustrace, na předsádkách knihy jsou použity mapy – pro srovnání kromě moderní i jedna mapa historická. Podle rámcového zadání publikaci navrhl a editorsky zabezpečoval Slavomír Říman.
Aby se daly původní ilustrace použít bez nežádoucích úprav, zvolilo Vydavatelství a nakladatelství Gentiana pro knihu šířkový formát, který umožnil dobře využít plochy i pro celostránkové barevné fotografie.

Kniha byla pokřtěna na slavnostním setkání na konci června přímo na Kozákově v Riegrově chatě ve stejný den, kdy před 90 lety byla s velkou slávou chata postavena a otevřena.
Knihu lze zakoupit v informačním centru v Semilech, v infocentru v Turnově bude k dispozici v nejbližší době.

(Zdroj: Zdeňka Marková, předsedkyně KČT Semily, kct.semily@seznam.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.