KŘIŽOVATKA U GYMNÁZIA, NĚKTEŘÍ OBČANÉ NESOUHLASÍ SE STÁVAJÍCÍM DOPRAVNÍM ZNAČENÍM. CO VY?

0

„Prakticky denně jezdím přes křižovatku nad gymnáziem v Turnově a od změny v určení hlavní a vedlejších ulic zaznamenávám, že se tato křižovatka stala velmi nebezpečnou a nepřehlednou, a to pro řidiče,   kteří sem zajedou občas, tak i pro ty každodenní. Běžně se tady stává, že auta ze všech čtyř směrů zastaví a řidiči si vzájemně dávají přednost,“ uvádí ve svém dopise redakci čtenář Tomáš Drahokoupil. Podle něho je křižovatka v nové podobě opravdu nebezpečná a mohla by být pro někoho i zbytečně tragická. Drahokoupil požaduje návrat k původnímu značení, v budoucnu by tady možná byl vhodný kruhový objezd. Pravdou je, že tyto postoje nejsou mezi Turnovany ojedinělé, na podporu požadavku vrátit dopravní značení průjezdu křižovatkou do původní podoby někteří chtějí iniciovat petici.

Podle vedoucího odboru dopravy turnovské radnice Pavla Vaňátka byla změna přednosti realizována v souvislosti se zobousměrněním Markovy ulice letos na jaře. Podle jeho vyjádření byla tato změna přednosti zvolena z důvodu trasování převažující dopravy, která vede po hlavní silnici tak, aby byl vytvořen polookružní systém obcházející náměstí. Řidiči mají za povinnost sledovat dopravní značky, chce to ještě trochu času, než si zvyknou i místní. Ponechat průjezd křižovatkou ve stávající podobě doporučila i dopravní komise města. „Jde o záležitost koncepční. Markova ulice by měla převzít hlavně ve špičkách část dopravy z přetíženého centra. Tím bude převažující část dopravy vedena v ose ulic Antonína Dvořáka – Jana Palacha. Z tohoto pohledu je vhodné, aby silnější dopravní proudy byly upřednostněny,“ píše se v rozhodnutí členů dopravní komise. V září má být proveden dopravní průzkum, který má tento stav ověřit.

Jak jsme zjistili u městské policie, za dobu, kdy platí změna v přednosti v jízdě, zde došlo pouze k jedné menší kolizi, která navíc nebyla nijak závažná. Nic jiného zde strážníci nezaznamenali, a to přímo nad křižovatkou je umístěna kamera bezpečnostního systému. Že občas tady vozidla zůstávají stát z více směrů, než zejména místním dojde, kdo má vlastně nově přednost, je pravda.

Co myslíte? Mělo by se značení na této křižovatce vrátit do původní podoby, nebo by mělo zůstat, jak je? Nevyřešil by problém kruhový objezd, díky kterému by byl průjezd křižovatkou, ať už bude značení jakékoli, bezpečnější?

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.