DOPRAVNÍ NEHODY NA TURNOVSKU O LETNÍCH PRÁZDNINÁCH

0

Léto skončilo, nastal podzim a s ním se objevují i různé rekapitulace uplynulé letní sezony…Od 1. července do 31. srpna 2008 došlo v okrese Semily celkem ke 190 dopravním nehodám, což je o 14 méně než v roce předchozím. Těžká zranění utrpělo 6 jejich účastníků (nárůst o jednoho) a lehké zranění 48 účastníků (pokles o jednoho). Hmotné škody byly odhadnuty na 6,926 milionu korun, což je o 590 tisíc méně než vloni. Vliv alkoholu byl zjištěn u 14 viníků dopravních nehod (nárůst o jednoho). Nejvíce nehod (105) bylo zaviněno nesprávným způsobem jízdy.

Následuje nepřiměřená rychlost jízdy (32 nehod), nedání přednosti v jízdě (24 nehod) a nesprávné předjíždění (19 nehod). Zbylé dopravní nehody byly zaviněny statisticky nesledovanými příčinami. Řidiči motorových vozidel zavinili 167 nehod, řidiči nemotorových vozidel čtyři nehody a chodci dvě nehody. Lesní zvěří nebo domácím zvířectvem bylo zaviněno 15 nehod. U dvou nehod je vykazováno jiné zavinění. V uzavřených obcích došlo ke 110 dopravním nehodám, mimo obce k 80 nehodám. Na silnicích I. třídy zaznamenáváme 40 dopravních nehod, na silnicích II. třídy 76 nehod a na silnicích III. třídy 35 nehod. Ke 32 nehodám došlo na místních komunikacích a ke zbylým sedmi nehodám na účelových komunikacích.

 

Na Turnovsku (v regionu působnosti Obvodního oddělení Policie ČR v Turnově) došlo o letošních letních prázdninách celkem k 69 dopravním nehodám. Čtyři účastníci nehod byli zraněni těžce a 15 lehce. Mezi lehce zraněnými byl bohužel i devítiletý chlapec, který v Turnově, Nádražní ulici, u hotelu Beneš neopatrně přecházel přes vozovku a byl poražen projíždějícím osobním automobilem. Naštěstí vše skončilo jen boulí a odřeninou.

 

Hmotné škody byly odhadnuty na 2,438 milionu korun. U tří viníků dopravních nehod bylo zjištěno požití alkoholických nápojů před jízdou. Celkem 61 nehod zavinili řidiči motorových vozidel, jednu nehodu řidič nemotorového vozidla a dvě nehody chodci. Zbylých 5 nehod zavinili jiní účastníci. Příčinou 40 nehod byl nesprávný způsob jízdy, 11 nehod nedání přednosti v jízdě, 10 nehod nepřiměřená rychlost jízdy a jedné nehody nesprávné předjíždění. V obcích se stalo 38 nehod, mimo obce 31 nehod. Ke 22 nehodám došlo na silnicích I. třídy, k 18 nehodám na silnicích II. třídy a k 17 nehodám na silnicích III. třídy. Ke zbylým 17 nehodám došlo na místních a účelových komunikacích.

 

Přímo v Turnově došlo o prázdninách k 28 dopravním nehodám, při kterých se jejich dva účastníci zranili těžce a pět lehce. Hmotné škody byly odhadnuty na 580 tisíc korun. 25 nehod zavinili řidiči motorových vozidel, další 2 nehody zavinili chodci a tu poslední způsobila srna. 15 nehod bylo zaviněno nesprávným způsobem jízdy, 8 nehod nedáním přednosti v jízdě a  2 nehody nepřiměřenou rychlostí jízdy. Dva účastníci silničního provozu dopravní nehodu způsobili pod vlivem alkoholických nápojů. Jednu z nich zavinil chodec a druhou řidič osobního automobilu, který odmítl dechovou zkoušku i odběr krve. Soudním znalcem mu ale bylo řízení pod vlivem alkoholu prokázáno a po zásluze bude za své jednání potrestán. Trest bude určitě neporovnatelně vyšší, než kdyby se dechové zkoušce i odběru krve podrobil.

 

K jedné z nejzávažnějších prázdninových dopravních nehod došlo v Turnově ve čtvrtek 3. července v 17.45 hodin na křižovatce ulic Palackého a Koškova. Třiačtyřicetiletý řidič jel s dodávkou VW Caddy Koškovou ulicí, která je označena jako vedlejší, ve směru do centra. Na křižovatce s Palackého ulicí odbočoval vlevo a přitom přehlédl po hlavní silnici z levé strany přijíždějící sedmačtyřicetiletou cyklistku. Ta již nemohla střetnutí zabránit a narazila do levé přední části volkswagenu (viz foto). Při nárazu utrpěla zranění, které bylo později lékaři kvalifikováno jako těžké. Vliv alkoholu byl u obou účastníků dopravní nehody vyloučen dechovou zkouškou. Řidič automobilu je podezřelý z trestného činu ublížení na zdraví. Za tento trestný čin hrozí odnětí svobody až na 5 let, peněžitý trest (až 2 milionu korun) a zákaz řízení motorových vozidel až na 10 let.

 

Autor:

komisař Bc. Milan Čermák, vedoucí Dopravního inspektorátu Semily

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.