MUZIKANTSKÝ SUPERVÍKEND

0

Tři superkoncerty ve čtyřech dnech, až si člověk říká, jestli to dramaturgové Kulturního centra Turnov myslí vážně. Myslí. Turnovská kulturní veřejnost tak o nadcházejícím víkendu dostane hodnotný „adventní“ muzikantský dárek. Posuďte sami: V pátek 5. prosince vystoupí od 20.00 hodin na Střelnici Oskar Petr & Zuzana Michnová a obnovený legendární Marsyas. V sobotu v tomtéž sále od 19.00 hodin zazpívá své hity nestárnoucí Petra Janů, která má na Turnov, resp. Sekerkovy Loučky své osobní vazby. V pondělí 8. prosince čeká zdejší fajnšmekry další bonbónek v podobě koncertu Lenky Dusilové na Střelnici od 19.30 hodin.

Folkrocková legenda MARSYAS hraje od léta v novém složení. Ústřední dvojice Oskar Petr a Zuzana Michnová se pustili do spolupráce s někdy až o generaci mladšími muzikanty a vytvořili tým, který se skvěle doplňuje. Obměněným uskupením proudí energie sálající i ze všech vystoupení. Marsyas založili počátkem 70. let kytaristé a zpěváci Petr Kalandra a Oskar Petr se zpěvačkou Zuzanou Michnovou, která jako jediná prošla všemi sestavami kapely. Na začátku 80. let Petr emigroval, nahradil ho zpěvák Jiří Vondráček a kytarista Pavel Skála a kapela v novém složení nahrála své druhé studiové album Kousek přízně. Po dalších změnách a dvou albech se soubor odmlčel. V různém složení pak členové Marsyas koncertovali ještě v polovině 90. let, po smrti charismatického Kalandry se však scházeli a hráli jen sporadicky. Znovu vystoupili na několika koncertech v roce 2004 a teď pokračují v novém složení. K nejznámějším počinům Marsyas patří třeba jedna z ústředních skladeb filmu Pupendo – Zmrzlinář. Znát můžete ale i písničky Postavím si dům z obilí nebo Hrnek.

Zlatá slavice a výborná česká zpěvačka PETRA JANŮ přijede zpříjemnit předvánoční čas do „svého“ Turnova. Zazní nejznámější hity, ale také písničky z posledních let.
Se skupinou Golem začala Petra Janů spolupracovat už v roce 1985. Ke koncertování se společně vrátili před čtyřmi lety, kdy Petra po dlouhé době nechystala žádnou muzikálovou premiéru. Petra Janů začala svou uměleckou kariéru na začátku 70. let v divadle Semafor, o pár let později vydala s kapelou Pro-rock své první album. Nahrávkou s názvem Exploduj! se pak stala ojedinělou rockerkou na naší hudební scéně. V 80. letech nahrála ve spolupráci s Onřejem Soukupem a Petrem Jandou komerčně úspěšná alba Jedeme dál a S láskou. Poté pozvolna vyměnila rockové vody za ty popové a roku 1987 se Petra Janů stává zlatou slavicí. Známá je také jako hvězda muzikálů v čele s Hamletem, Krysařem nebo představením Někdo to rád horké. Její poslední vydané album je kompilací šedesáti nahrávek, přičemž asi dvacet z nich nikdy předtím nevyšlo. Mezi neznámější hity slavné zpěvačky patří třeba skladba Už nejsem volná nebo Moje malá premiéra. 

Hned dva kulturní zážitky na jednom místě se nabízí už v pondělí 8. prosince v Kulturním centru Střelnice. Vernisáž výstavy fotografií JIŘÍHO ŠTRÉBLA doplní koncert známé české zpěvačky LENKY DUSILOVÉ.
Jiří Štrébl je herec a fotograf v jedné osobě, který na své turnovské výstavě představí snímky zachycující osobnosti pražské divadelní scény často v netradičních nebo vtipných momentech. Sám se jako herec pohybuje od mládí v prostředí divadla i filmu a tenhle svět mu učaroval natolik, že ho baví fotoaparátem zachycovat okamžiky z natáčení filmů, ale také z hudebních festivalů a třeba i ze soukromých výletů s rodinou.
Lenka Dusilová se na české hudební scéně pohybuje už nějakou dobu, proto asi není potřeba ji dlouze představovat. Letošní laureátka ceny Anděl v kategorii Zpěvačka roku má na svém kontě už pět studiových alb a letos na podzim přišla s deskou V hodině smrti, kterou přijede uvést i na turnovském koncertě. Lenka Dusilová dělá muziku tak, jak ji cítí a je to znát.

(Zdroj: TZ KCT, Adéla Ištvánková, adela.istvankova@kcturnov.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.