ŠŤASTNÁ ZEMĚ MÁ NOVÉ LANOVÉ CENTRUM, PŘIPRAVUJE SE STAVBA REPLIKY TROSEK

0

Téměř 350 metrů dlouhé lanové tratě, nejvyšší místo nad roklí má 16 metrů, mezi jednotlivými hnízdy umístěnými na stromech je celkem 24 úseků, lanovka nad roklí je dlouhá 35 metrů. To jsou hlavní parametry nového lanového centra ve Šťastné zemi v Radvánovicích u Turnova. „Je to jedno z největších lanových center v republice, na této ploše a hlavně v této výšce  v blízkém regionu nic podobného nenajdete,“ říká jeden z tvůrců projektu Tomáš Tomsa ze společnosti Tomovy parky, která areál spravuje. Nové lanové centrum zde otevřeli v sobotu 3. května.

n201405041850_rep_66_014_szVše navazuje na již dostatečně prověřenou naučnou stezku Geopark Českého ráje, která byla v dolní části Šťastné země otevřena v roce 2009. Odborníky je hodnocena jako jedna z nejlepších interaktivních naučných stezek v republice. Nové lanové centrum je rozděleno na část pro děti a část pro dospělé, kdy i část určenou dětem si mohou dospělí vyzkoušet, aby potom věděli, co je čeká v korunách stromů. „Je to směsice adrenalinu a odvěké touhy zejména mužské části populace dokázat si, že to zvládnu. Pohyb v lanovém centru sice probíhá na vlastní nebezpečí, ale vše je jištěno zkušenými instruktory,“ přibližuje Tomsa. Každý zájemce nejdříve projde krátkým instruktážním kurzem a poté se do areálu vydá s instruktorem. Samozřejmostí jsou horolezecké sedáky i jištění v závěsu na dvou karabinách pro maximální bezpečnost. „Spolupracujeme s největším profesionálem v oboru, Jiřím Odnohou z Bakova nad Jizerou, který má jako jediný v republice na horolezeckou školu dokonce vysokoškolský diplom. Pod jeho dohledem probíhá zahájení činnosti lanového centra a také školení instruktorů,“ doplňuje Tomáš Tomsa. Náklady na vybudování nové aktivity přesáhly tři miliony korun, dotace z Ministerstva pro místní rozvoj byla zhruba na polovině této částky.

n201405041850_rep_67_014_sz

n201405041850_rep_68_014_sz

n201405041850_rep_69_014_sz

„Pro Šťastnou zemi je to kýžené rozšíření nabídky i pro teenagery a starší děti, počítáme ale i s tím, že si lanové centrum vyzkouší také tatínkové s maminkami a svůj úsek zde mají připravený i menší děti. Vše tedy zapadá do základní filozofie areálu, nabízet aktivní trávení volného času rodinám s dětmi,“ uvádí Lukáš Hajn, manažer areálu Šťastná země.
n201405041850_rep_70_014_szZde mají za sebou první letošní větší akci, v sobotu 3. května se kromě otevření lanového centra uskutečnil i koncert Ivana Mládka a Banjo Bandu, poté došlo i na upálení slaměného draka z loňského roku, jako symbolické tečky za loňskou sezonou. I přes jednodenní návrat zimy s ostrým, velmi studeným větrem areál v průběhu dne navštívilo asi 250 lidí. „Letošní sezona je již z větší části připravena, bude zde několik koncertů, fungovat bude středověká vesnička, k dispozici je přes sto různých prolézaček, skluzavek a dalších atrakcí včetně rok od roku kvalitnějšího zázemí. Již nyní mohu prozradit, že v rámci každoročního Slamáku letos nad areálem místo draka bude obří chobotnice a až Slamák skončí, začneme na tomto místě na kopci nad Šťastnou zemí budovat repliku středověkého hradu Trosky, jak ji známe s obrázků – s dřevěným hradem mezi skalními věžemi,“ zve do areálu Lukáš Hajn.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.