MZDY V LIBERECKÉ NEMOCNICI ROSTOU OPĚT NAD RÁMEC ÚHRADOVÉ VYHLÁŠKY

0

Zhruba pětitisícový nárůst mezd u sester, fyzioterapeutů či laboratorních pracovníků, čtyřtisícový u záchranářů nebo radiodiagnostických asistentů a sedmitisícový u lékařů. Takový je rozdíl mezi průměrnými loňskými mzdami zaměstnanců Krajské nemocnice Liberec a těmi letošními. K jejich růstu došlo výrazně nad rámec politicky stanovený úhradovou vyhláškou, a to díky ziskovému hospodaření největší krajské nemocnice a přístupu jejího vedení, pro které je maximální možný růst mezd jednou z priorit.

„Naše nemocnice plní smluvní počet výkonů vyplývající ze smluv se zdravotními pojišťovnami, a přesto jsme opět dokázali do mzdových prostředků vložit více financí, než bylo nutné. Navíc nejsou na úkor investic, a i po těchto rozhodnutích KNL má ziskové hospodaření v řádech několika desítek milionů korun, což se zřejmě projeví po skončení roku v dalším zvýšení mezd formou odměn, nebo rozhodnutím o dalších investicích. Cílem činnosti naší nemocnice není tvorba zisku, ale ziskové hospodaření umožňuje právě motivaci zaměstnanců a každoroční investice z vlastních zdrojů za více než 150 milionů,“ říká MUDr. Luděk Nečesaný, generální ředitel liberecké nemocnice.

Díky nastavené mzdové politice a vlastnímu propracovanému motivačnímu systému se liberecká nemocnice nepotýká s tak dramatickým nedostatkem personálu, jako je tomu v jiných podobných zdravotnických zařízeních napříč celé ČR.

„U nás klademe na maximální možný růst mezd dlouhodobě velký důraz, což se odráží nejenom na nadprůměrných mzdách v porovnání s jinými nemocnicemi, ale také na poměrně stabilní personální situaci. Byť s mírným nedostatkem právě zdravotních sester se rovněž potýkáme, který ale vyplývá z přesunu náročné péče do Liberce, protože počet zdravotních sester máme již několik let zhruba shodný. Na druhou stranu se nám ovšem trvale daří navyšovat počet lékařů, což v České republice není obvyklé,“ potvrzuje Luděk Nečesaný.

Porovnání průměrných mezd vybraných profesí za rok 2016 a prvních devět měsíců roku 2017:
* u lékařů je to nárůst o 9 % – z 76.701 Kč v roce 2016 na 83.524 Kč
* všeobecné zdravotní sestry – nárůst z 32.584 na 37.056 Kč (14 %)
* ošetřovatelé – z 20.370 na 23.276 Kč (17 %)

O růstu mezd na rok 2018 bude představenstvo společnosti rozhodovat v nejbližších dnech v návaznosti na aktuální znění úhradové vyhlášky.

Václav Řičář, tiskový mluvčí KNL, vaclav.ricar@nemlib.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.