ZDRAVOTNICKÉ POMŮCKY PRO KAŽDÉHO (SERIÁL, DÍL II.)

0

V novém volném seriálu se v TvA budeme zabývat možnostmi, jak ulehčit vašemu zdravotnímu stavu či zdravotnímu stavu vašich blízkých nějakými zdravotnickými prostředky. Často se totiž setkáváme s tím, že lidé o těchto možnostech ani nevědí – a přitom jsou třeba některé zdravotnické pomůcky plně hrazeny pojišťovnami! Někteří se třeba stydí zeptat, mnohdy se jedná o malou míru komunikace mezi pacientem a lékařem či o vzájemné nepochopení. V našem seriálu se postupně budeme věnovat kompenzačním pomůckám, vložkám, návlekům, obvazovému materiálu ad.

TÉMA DNEŠNÍHO DÍLU: OBVAZOVÝ A KRYCÍ MATERIÁL
Obvazový materiál se běžně používá při první pomoci. Každý z nás má alespoň malou zkušenost s obvazovým materiálem, ať už se jedná o náplast na odřené koleno či obvaz na řeznou ránu a mnoho dalších úrazů. Tento materiál se nepoužívá nejen v první pomoci, ale v důsledku prodlužování lidského věku se zvyšuje počet pacientů s chronickým onemocněním, ale i s chronickými ranami.
Moderní terapie ran v současnosti zaujímá velmi důležité místo v konzervativní léčbě poruchy kožní integrity. Přesto je dobré podotknout, že moderní terapie je postavena na principech starých téměř jako lidstvo samo.

Druhy obvazového materiálu a jejich použití
Obvazový materiál je určen k překrytí rány. Tím však jeho funkce zdaleka nekončí. Správně fungující obvaz rány přijímá dočasně podstatné úlohy neporušené kůže. Obvazový materiál poskytuje ochranu před mechanickými a chemickými vlivy, před znečištěním rány, zastává funkci ochrany před sekundární infekcí, ochranu před vysycháním a ztrátou pro nás důležitých tělních tekutin, ale i ochranu před ztrátou tepla.
Pooperační krytí, gáza, obvazy a náplasti či vata jsou nepostradatelné pro zdravotnická zařízení i domácí lékárničku.

Suché versus vlhké ošetřování ran 
Použití suchého krytí ran se dnes používá na ošetření v rámci první pomoci nebo ošetření hojících se uzavřených operačních ran. Pro všechny sekundárně se hojící rány je v dnešní době již standardem vlhký způsob ošetřování (mastný tyl, hydrogelové krytí atd.)

Výrobky z gázy
Gáza a kompresy se využívají k všeobecnému ošetření ran, převazům a odsátí tekutin. Zejména při prvním ošetření znečištěných, infikovaných a secerujících ran. Vyrobeny jsou z měkkého, savého a prodyšného materiálu. Některé výrobky jsou vyráběny ve sterilní či nesterilní verzi.

Příklady krycího materiálu
Suché krytí: Sterilux ES – klasický gázový kompres k všestrannému ošetření ran, například na překrytí odřenin, -Medicomb – krytí či tampon při převazech rány, Gáza hydrofilní skládaná – připravené skládané čtverce ze 100 % bavlny, nejčastěji používané pro překrytí ran, hotové obvazy, „punčošky“, elastická obinadla, náplasti…
Krytí vlhké: Mastný tyl – využívá se k hojení chronických i akutních, infikovaných, povleklých a hlubokých ran jako jsou popáleniny, bércové vředy, hlubší poranění kůže – dekubity, po operacích v chirurgii ad.

Obvazového materiálu je celá řada, pokud si nevíte rady, máte problém či dotazy, nebojte se, rádi vám pomůžeme a zodpovíme vaše otázky.
V nabídce ve Zdravotnických potřebách v Turnově, v Palackého ulici 187, nechybí obvazová či skládaná vata, mnoho druhů náplastí nejen na odřeniny a drobné ranky, ale obzvlášť v létě se hodí na výlety do batůžku i náplast na puchýře, dále elastická fixační obinadla, ale i sterilní krytí k všestrannému ošetření ran, obvazy, ústní roušky i speciální mastný tyl k léčbě akutních a chronických ran. V naší nabídce jsou i samotné lékárničky do auta či na motorku. 

Více na www.zdravotnicke-potreby.cz
(PR)

Související články (celkem 2)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.