KAPELA NOTHINGHAM SLAVÍ 25 LET ANEB POZVÁNKA NA SRPNOVÝ KONCERT PŘED STŘELNICÍ

0

Turnov je z pohledu kultury výjimečným městem. Pěvecké sbory, divadelníci, muzikanti. Těch je tu zvlášť hodně. Hraje se jazz, metal, folk, rock, dechovka i country. Každá kapela zanechala v historii města svoji stopu, některá větší, jiná menší, jak už to bývá. Co je pro všechny společné, je radost z muziky, kterou rozdávají.

Kapele Nothingham patří v historii turnovské kultury pořádná „šlápota“ – 25 let vlastní osobité muziky, hledání, nacházení, občas i procházení slepých uliček. A někdy také samý vrchol; to, když před čtyřmi lety šokovala v tom nejlepším slova smyslu rockovým oratoriem Jan Křtitel. Ztvárnění epizod ze života biblického Jana Křtitele vzbudilo tehdy značnou pozornost a kapela oratorium několikrát reprízovala na různých místech v blízkém i vzdálenějším okolí.

Počátky skupiny sahají do roku 1990. Tehdy Petr Jan Kostka a Pavel Mlejnek založili kapelu Hrabě Eszterhazy. Záhy přibrali bubeníka Petra Tesaře a vyrazili na tancovačky v okolí. Kapela s různými obměnami působila do roku 1995, to už se její styl hodně blížil tzv. gotickému rocku. V roce 1996 vzniká Nothingham. Název má odkazovat k temnotě, ke středověku, k vévodovi z Nottinghamu.
„Zařazení do nějaké škatulky je těžké, protože naše hudba je dítkem takové směsice vlivů, které na nás působí. Jako logo si dáváme gotický rock, bohužel dnes je však toto označení dost zprofanované. Nicméně skladby jsou pomalejší, temnější, melancholické, s častým střídáním nálad,“ tak pojmenoval styl skupiny baskytarista a zpěvák Pavel Mlejnek už před dvaceti lety. Za zmínku z té doby stojí zejména vystoupení na akci Gothic Night ve Vestci u Prahy v roce 2001.

Premiéra oratoria Jan Křtitel, Husův sbor v Turnově , 24. června 2017

Nothingham poté stále tvoří a tvoří, z ničeho nic ale přichází nečekaná rána – jednoho člena postihuje vážné onemocnění – rakovina. Tato událost má na budoucí působení kapely výrazný vliv. Po náročné a úspěšné léčbě je v dubnu 2005 nahrána zásadní deska „Sebeklam“, na níž vypomáhá i zpěvačka Magdalena Brožková a dívčí sbor. „26. listopadu 2005 jsme desku pokřtili před čtyřmi stovkami fanoušků v turnovském kině. Kmotry desky byli básník J. H. Krchovský a primář liberecké onkologie MUDr. Jiří Bartoš. Výtěžek z koncertu a následného prodeje alba kapela věnovala právě onkologickému oddělení liberecké nemocnice. Chtěli jsme se odvděčit týmu libereckých lékařů, kteří se o našeho člena starali, a poděkovat za pomoc dalším pacientům,“ glosoval to tehdy Pavel Mlejnek. Za tento charitativní čin byla kapela odměněna tzv. Turnovskou peckou za rok 2005, která byla udělována za nejhodnotnější kulturní počin roku.
Skupina následně prošla personální obměnou, úplně nemizí temné ladění skladeb, styl se ale více posouvá k progresivnímu metalu. Kapela mj. v té době vystoupila v klubu Templ v ostravské Stodolní ulici, zahrála si na festivalu Benátská, zahajovala provoz malého sálu nové turnovské Střelnice, vystoupila po boku legendárních Root na Nosferatu Silvestru. Na výročním a znovu benefičním koncertě k 20 letům kapely 11. června 2016 se na pódiu turnovského divadla vystřídali skoro všichni bývalí členové kapely…

V roce 2017 artrockoví Nothingham překvapili veřejnost oratoriem Jan Křtitel. Premiéra proběhla v Husově sboru, jedna z repríz se uskutečnila například v kapli na Valdštejně, což bylo v celé historii vůbec poprvé, kdy tu hrála rocková skupina. Nothingham hráli také v Johanitské komendě v Českém Dubu. „Nejdříve ve zkušebně vznikla téměř desetiminutová instrumentálka, kterou jsme pro její orientální nádech pracovně nazvali Jan v poušti. Když jsem to pak doma poslouchal, napadlo mě, že jediný Jan z pouště, kterého znám, je Jan Křtitel. Výsledkem je zhruba hodinové oratorium členěné do šesti vět, které propojuje recitace z evangelií,“ okomentoval skladbu po premiéře Pavel Mlejnek.
Poslední čtyři roky byly ve znamení občasného koncertování a především práce na novém projektu s pracovním názvem Zahrada v růžích.

Jedna z repríz oratoria v kostelíku na Valdštejně

ROZHOVOR
* Co je z těch 25 let hraní téhle kapely nejzásadnější? Zeptali jsme se zakládajícího člena Nothinghamu Pavla Mlejnka.
Myslím, že nejzásadnější je fakt, že stále hrajeme. Vnímám vše kolem života rockové kapely jako skvělý relax. Nemáme přehnané ambice dobývat velká pódia, což ale nevylučuje jistou míru vnitřního perfekcionismu. Než s něčím novým vylezeme, věnujeme tomu ve zkušebně značné úsilí a čas, a to mě pořád hodně baví. V těch 25 letech pak spatřuji tři hlavní mezníky – že jsme to po zániku souboru Hrabě Eszterhazy nezabalili a vznikl Nothingham, natáčení Sebeklamu a benefice s ním spojená a rockové oratorium Jan Křtitel. Určitě ale koncertem před Střelákem nekončíme!

* Charakteristické pro tuhle skupinu jsou velké kytarové a syntezátorové party, co vás na art rocku stále fascinuje? Nebo se v poslední době posouváte jinam?
Pokud se nepletu, jako art rock jsi naši tvorbu poprvé označil ty a bylo to příjemné. Vždycky mě bavila koncepční alba s příběhem, určitou nadstavbou, stejně jako v progresivním rocku a metalu hráčsky zvládnuté party a hlavně nebanální texty. Vím, je to ostuda, pět let jsem studoval v Brně, ale až nyní se podrobněji nořím do tajů tvorby skupiny Synkopy 61, možná i proto, že mají letos také výročí (60 let – pozn. aut.). A jestli se posouváme do jiných hudebních vod bude možné posoudit za pár dní před turnovskou Střelnicí.

* Co se nyní aktuálně v kapele děje? Mnozí od vás očekávají něco podobného jako bylo známé oratorium…
Po oratoriu jsme zkusili část naší tvorby zaranžovat do akustické podoby, ale v kapele nebyl úplný soulad, jak to pojmout. Já byl pro přísně akustické provedení, ale nenašel jsem žádného dalšího spojence. Poslední týdny patří samozřejmě přípravám oslav čtvrtstoletí. Vedle toho vzniká materiál pro nový projekt Zahrada v růžích, který by příběhem a zamýšleným použitím mluveného slova mohl Jana Křtitele opravdu trochu připomínat. Můžu ale prozradit, že to bude více písňové.

* Koncert k čtvrtstoletí činnosti. Na co mohou návštěvníci těšit?
Koncert plánujeme rozdělit do dvou bloků, ve kterých představíme naši tvorbu od roku 2015. Společně s hosty z řad bývalých členů zaimprovizujeme na téma Znamení vah, což je úplně první skladba Nothinghamu, která vznikla v létě 1996 v naší tehdejší zkušebně na daliměřickém hokejovém hřišti. Všechny čtenáře TvA jménem kapely na koncert srdečně zvu a věřím, že po jeho skončení bude prostor si v kavárně KUS popovídat.

Vánoční koncert 2017

POZVÁNKA
Výroční koncert k 25 letům kapely se uskuteční v sobotu 14. srpna od 19.00 hodin před turnovskou Střelnicí. Vstup je zdarma. Nothingham hrají aktuálně ve složení: Petr Tesař (bicí), Marek Boňko (klávesy), Jan Bouzek (kytara) a Pavel Mlejnek (baskytara).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.