MĚLI BYSTE VĚDĚT: ZMĚNY CESTOVNÍCH DOKLADŮ A OBČANSKÝCH PRŮKAZŮ

0

Od 1. ledna došlo ke změnám ve vydávání cestovních dokladů a občanských průkazů. Již vloni skončilo zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů. Zahájeno bylo přijímání žádostí a vydávání elektronicky čitelných občanských průkazů, změnila se doba platnosti nových občanských průkazů, budou se vydávat občanské průkazy i pro děti mladší 15 let. Na vaší svobodné vůli zůstává rozhodnutí, zda chcete mít v občanském průkazu zapsán vysokoškolský titul, údaje o rodinném stavu atd.

CESTOVNÍ DOKLADY
* 1. července 2011 skočilo zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů. Stávající provedené zápisy dětí v cestovních dokladech rodičů budou platné pouze do 26. června 2012. Po tomto datu budou moci děti vycestovat jen s vlastním cestovním dokladem, a to i do zemí EU.
* Skončením platnosti zápisu dětí v cestovních dokladech rodičů však nekončí platnost cestovních dokladů rodičů.
* Občanský průkaz není podle českých zákonů cestovním dokladem; stává se jím pouze v případě, že je tak výslovně uvedeno v mezinárodní smlouvě, pokud tedy cestujete do jiné země EU, stačí vám platný občanský průkaz, pokud cestujete do země mimo EU, potřebujete platný cestovní pas.

OBČANSKÉ PRŮKAZY
Od 2. ledna jsou vydávány tyto typy občanských průkazů:
* Občanský průkaz se strojově čitelnými údaji (obdoba dnešního průkazu se strojově čitelnými údaji).
* Občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem (funkce elektronického čipu je však s ohledem na to, že dosud nebyly zprovozněny základní registry, značně omezena).
* Mění se platnost těchto nových průkazů na 5 let u občanů do 15 let věku (na tyto průkazy mohou děti cestovat v rámci EU) a na 10 let u občanů starších 15 let.

KDE LZE O DOKLADY ŽÁDAT
U kteréhokoli úřadu obce s rozšířenou působností (Turnov), nově již ale ne u matričního úřadu!
Od ledna již do občanských průkazů nejsou zapisovány děti, manžel, manželka, partner a partnerka. Zůstane zachována možnost zvolit si, zda občan chce mít v průkazu zapsán vysokoškolský titul a rodinný stav.
Dosavadní občanské průkazy zůstávají v platnosti po dobu v nich uvedenou.

(Zdroj: Zdeněk Hovorka, vedoucí odboru správního MěÚ Turnov, tel.: 481 366 823, z.hovorka@mu.turnov.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.