LUCIE BÍLÁ, TRABAND A VENKOV

0

To jsou alespoň pro mě osobně největší zážitky z turnovské kulturní nabídky první poloviny měsíce dubna. Na LUCII BÍLOU (5. dubna) jsem se těšil z několika důvodů. Přestože ji znám z účinkování v muzikálech, ve kterých (ne vždy zcela přesvědčivě) vystupovala, její komorní koncert byl pro mne velkou neznámou. Až do té doby, než jsem se zaposlouchal do prvních taktů a poznal, že i v tomto případě nic neponechá náhodě. Přišla noblesní zpěvačka. Alespoň pro mne naprosto profesionální vystoupení s klavírním doprovodem Petra Maláska nebylo po celou první hodinu rušeno žádným mluveným slovem. Vychutnával jsem si známější i ty méně známé písně, které se kupily jako perličky do náhrdelníku.

Mluvené slovo, které koncert rozdělilo na dvě části, bylo milé, vroucí, jednoduché a obyčejné. Do jaké míry to je záměr, nevím, každopádně mou náladu to ještě podtrhlo zejména ve chvílích, kdy se přidali samotní diváci, a vše vyvrcholilo v okamžiku, kdy zcela zaplněný sál písničkou popřál oslavenkyni k jejím narozeninám. Na koncerty populárních zpěváků moc nechodím, tento koncert jsem si však opravdu užil. To vše podtrženo kvalitní prací mistra světel a zejména zvuku, který prostě neměl chybu. A pokud bych mohl něco vytknout, snad jen černé oblečení vystupujících na černém pozadí. To si zasloužilo něco o trochu živějšího.

TRABAND je pro mne již dlouhé roky fenoménem a muzikantským kamarádem. S Jardou Svobodou a jeho muzikou jsem se setkal už někdy kolem roku 2000, to už kapela fungovala něco kolem pěti let. Bylo to však setkání intenzivní a příjemné. Nekomplikované rockové písničky s texty, které vyprávějí příběhy. Občasné změny členů kapele nic na síle neubraly. Naopak. Vývoj poskočil a jejich muzika byla z ničeho nic zařazována do world music a jejich písničky se začaly objevovat v nejzajímavějších rozhlasových časech, dokonce občas na televizních obrazovkách. Desáté výročí oslavila skupina roční koncertní pauzou, aby se na jeviště a mezi své posluchače vrátila opět poněkud pozměněná a zvukově zajímavější. Ve svém prozatím turnovském zdejším koncertu (7. dubna) představila písně napříč svým repertoárem, dominantní však byly skladby z nejnovějšího CD vydaného v roce 2010 Domasa, ve kterém se Traband znovu přiklonil ke svému původnímu rockovému náboji. Není tedy divu, že tato kapela získala za tuto desku již svého třetího Anděla Akademie populární hudby (alba Hyjé z roku 2004 v žánru worldmusic, Přítel člověka z roku 2007 v žánru folk a country a ve stejném žánru v roce 2010 album Domasa). Zcela vyprodaný malý sál Kulturního centra Střelnice byl svědkem vystoupení další české špičky, byť v poněkud jiném žánru.

 

No a do třetice jsem si ponechal překvapení z nejradostnějších. Že to s nabídkou divadelních představení nemá zdejší dramaturgie právě nejjednodušší, dokládá výčet toho, co můžeme či co jsme mohli v posledních letech v Turnově vidět. Převládá komediální žánr, obsazovaný zejména známějšími hereckými jmény z pražského divadelního světa. Občasné porušení této tradice bývá po zásluze potrestáno bohužel malou návštěvností takto vybraných představení. Většinou se ukáže, že jde vždy o špičky mimopražských divadelních aktivit, které bývají jinde diváky či odborníky vřele přijímány, ale občas se stane, že v Turnově zcela propadnou. Dokonce se stalo, že zde propadla i divadla s představeními, která později získala některé z divadelních ocenění. To může být i příklad vystoupení brněnského souboru Burantheatr s hrou VENKOV (8. dubna). Pozorného diváka by měl zaujmout nejen samotný dobrý, kultivovaný a inteligentní text, ale zejména herecké civilní provedení. Život praktické nekomunikace v manželském trojúhelníku, kde všichni jsou ublížení a v zajetí stereotypů, v nichž zanikne i trestuhodný přečin, kterým je lékařská nedbalost a zaviněná smrt pacienta. Snad za vše může promluvit slogan, který se k této inscenaci váže: „Říct se dá všechno. Meze jsou v tom, jak dokážeme být poctiví.“ Po některých upachtěných, rádoby veselých komediích zajímavý počin, který si skutečný divadelní divák zasloužil.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.