FIRMA POD VEDENÍM DVOU PODNIKATELŮ Z TURNOVA POMÁHÁ EKOLOGII

0

Jan Hlůže. Lidem z Turnovska známý jako nezaměnitelný zpěvák a muzikant – naposledy kapela Silent Session. Málokdo ale ví, že se profesně věnuje druhotnému zpracování plastů, což vede k výrazné úspoře materiálu při další výrobě a méně zatěžuje naše životní prostředí. „Společně s Bohuslavem Dvořákem, kterého znají lidi z Turnova z fotbalového prostředí, od roku 2010 provozujeme firmu Damaro HD. Sídlíme v Jičíně, odpovídající výrobní prostory jsme ale našli v Bakově nad Jizerou. Recyklujeme plasty. Plastové granuláty jsou potom použitelné pro druhotnou výrobu,“ přibližuje Hlůže.

Firma odebírá plastový odpad z výroby mnoha firem, v současnosti především z provozoven Juty Dvůr Králové nad Labem, spolupracuje třeba i s turnovským Vyva Plastem. Jejím nejdůležitějšími odběrateli jsou firmy vyrábějící plastové komponenty pro automobilový průmysl, zhruba 70 % produkce je určeno na vývoz do zemí EU, především do Německa, Polska a Itálie. „Postupně se snažíme obnovovat výrobní zařízení. Nyní se nám podařilo získat nejmodernější linku rakouského výrobce – firmy EREMA. Jedná se o inovativní patentovanou technologii pro recyklaci odpadových stavebních fólií, díky ní dnes vyrábíme zhruba 200 až 250 tun regranulátu měsíčně. Firmu jsme tak úspěšně posunuli do dalšího desetiletí,“ shrnuje Jan Hlůže. (PR)

Program: OPPIK – Výzva II programu podpory NÍZKOUHLÍKOVÉ TECHNOLOGIE – Elektromobilita, akumulace energie a druhotné suroviny; název projektu: Zavedení inovativní patentované technologie pro recyklaci odpadových stavebních fólií; příjemce: DAMARO HD s.r.o.; realizováno v letech 2017-2019; celkové náklady: 8.743.138 Kč, z toho poskytnutá dotace 45 % ZP – 3.934.412 Kč. Projekt přispívá ke zvýšení využití odpadu na produkci druhotných surovin, snížení objemu nevyužitých odpadů, úspoře prvotní suroviny a snížení uhlíkové stopy v hospodářství. Závěry projektu: Díky nové technologii můžeme zvýšit množství recyklovaného odpadu a dále tak podpořit využití druhotných surovin.

Projekt „Zavedení inovativní patentované technologie pro recyklaci odpadových stavebních fólií“ je v rámci programu NÍZKOUHLÍKOVÉ TECHNOLOGIE – Elektromobilita, akumulace energie a druhotné suroviny spolufinancován ze zdrojů EU, OPPIK.

Závod firmy Damaro HD v Bakově nad Jizerou

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.