ČESKÁ TELEVIZE NATÁČELA NA HRADĚ ANEB VALDŠTEJN UMĚNÍ A TRADIC

0

Začátkem dubna „obsadila“ hrad Valdštejn Česká televize. Pod taktovkou herce a režiséra Lumíra Olšovského zde probíhalo natáčení epizody do dětského pořadu Planeta Yó.

Planeta Yó je oblíbené dětské pásmo České televize, které je pravidelně vysíláno od roku 2011. O dva roky později se přesunulo na nově vzniklý dětský kanál ČT:D neboli „Déčko“. Rok 2018 přinesl pro diváky spoustu změn, zejména co se týká nových pořadů. Mezi ně patří i cestovatelská rubrika „TýYó na výletě“, která se vysílá vždy v pondělí. TýYó je animovaný mimozemšťan, který doplňuje moderátory pořadu a společně s nimi cestuje po různých místech naší republiky. Dětští diváci se tak mohou dozvědět zajímavosti z daného města nebo památky.
Letos se tvůrci vydali do Českého ráje. Vybrali si známé lokace z tohoto regionu, které se postupně objeví v připravovaných dílech. „Natáčení už proběhlo na loveckém zámečku Humprecht a na Troskách. Nyní bude jeden díl věnovaný Valdštejnu a druhý nedaleké Janově vyhlídce v Hruboskalsku. Chystáme se také na rozhlednu Kozákov,“ sdělil producent pořadu Jan Šimek. Moderátorskou dvojici tvořili na Valdštejně herci Tomáš Kyselka a Ivana Korolová. Oba dva působí v pořadu od roku 2014 a v současné době jim patří každé pondělní a středeční vysílání. Ivanu Korolovou si diváci pamatují například ze seriálu Krejzovi či z oblíbené zimní pohádky Dvanáct měsíčků. Jejím nezaměnitelným hlasem k nám promlouvá také postava Lízy Simpsonové v animovaném seriálovém hitu Simpsonovi.
Natáčení na Valdštejně doprovázelo proměnlivé počasí. Štáb se postupně přesouval z obrazové galerie slavnostního sálu klasicistního domu přes hradní terasu až k romantickému paláci na třetím skalním bloku. I přes nepříznivé počasí si tým České televize natáčení na hradě užil. A my se budeme těšit jak na výsledný díl na Déčku, tak samozřejmě i na další letní spolupráci s touto oblíbenou dětskou televizní stanicí.

Autor textu s Ivanou Korolovou a s Lumírem Olšovským v salonku hradu.

VALDŠTEJN UMĚNÍ A TRADIC
„Valdštejn umění a tradic“ je název projektu, na jehož realizaci získal hrad Valdštejn grant z Libereckého kraje. Na jednom z nejstarších hradů Českého ráje se v minulosti utvářely tradice, na které chceme navázat i dnes. Mezi takové patří i Valdštejnská pouť, jejíž historie se píše už od 18. století. Tehdy nechala hraběnka Marie Markéta z Valdštejna upravit areál hradu v katolické poutní místo. Vystavěla barokní kapli zasvěcenou sv. Janu z Nepomuku. A právě za tímto českým patronem mířili poté na hrad poutníci, kteří si mučedníka 14. století připomínali.
Tuto pěknou tradici oživil hrad Valdštejn v roce 2015, kdy se konal první ročník obnovené pouti. Původně duchovní charakter akce byl rozšířen o pestrý doprovodný program, ve kterém nechyběla hudba nebo divadlo, výtvarné dílny pro děti, stánky s regionálními i řemeslnými výrobky nebo historický kolotoč.
Hudební tradice na Valdštejně sahá hlouběji do minulosti. Romantický hrad uprostřed skal byl v minulosti místem návštěv hudebních skladatelů, herců či spisovatelů. Právě v 17. století nalezl na opuštěném Valdštejně útočiště, coby poustevník, hudební skladatel a varhaník Václav Karel Holan Rovenský. Později v 19. století sem zavítali i Antonín Dvořák nebo Karel Hynek Mácha. Skladatel J. B. Foerster zde zase v období tzv. první republiky vytvořil Pátou symfonii a oratorium Svatý Václav. Malebným okolím se nechal inspirovat i skladatel a dirigent Vít Nejedlý, který následně sepsal tzv. Valdštejnskou suitu. Hrad si oblíbili rovněž písničkář Karel Hašler či prvorepubliková herečka Antonie Nedošinská.
Novou tradicí se stávají vánočně vyzdobené venkovní i vnitřní prostory hradu. Výzdoba důstojně doplňuje připravený kulturní program. Minulý rok to bylo již popáté, kdy mohli návštěvníci vidět slavnostně vyzdobenou vánoční tabuli v rámci expozice „Aehrenthalské Vánoce“ či vánoční dekorace v interiéru kaple.
Ne všechny připravené akce se však mohly z důvodu pandemie a vládních nařízení konat. Zrušeny byly jubilejní dvacátý ročník melodramu „Máj na Valdštejně“ v režii Zdeňka Zahradníka, beseda „Ďábel Valdštejn“ o slavném frýdlantském vévodovi či tradiční Novoroční koncert Hradeckého komorního tucteta. Věříme, že se situace ohledně pořádání kulturních akcí brzy zlepší a lidé si budou moci naplno užít hudební a jiné umělecké pořady v prostorách hradu.

Připravil: Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.