Nechci psát o tom, že za mořem vládne velké ego, za jehož nitky tahají skuteční mocní západního světa, ani nasazovat psí hlavu tomu na východě, jenž se zamiloval do impéria, které jeho země násilím držela po desetiletí a on ho chce zpět. Svět vymknutý z kloubů, kdy každý má tu svoji jedinečnou pravdu, je odsouzen k opakování své historie. Pakt Ribbentrop–Molotov o rozdělení sfér vlivu, pro Čechy tragický Mnichov a dnes bohužel opět aktuální formulace „o nás bez nás“. A co dohoda mocností v Teheránu v roce 1943, která udělala v Evropě tlustou červenou čáru: Zase se to bude opakovat?
Svět se stejně jako před Velkou válkou i před tou druhou vydává cestou extrémního zbrojení. Po zuby ozbrojené armády vyčerpají rozpočty jednotlivých zemí tak, že se to významně dotkne všech vrstev obyvatel. Přitom úplně stačí, že rozhodující země mají k dispozici tolik atomových bomb, že by celou planetu lehce proměnily v prach a poslaly do černé díry vesmíru…
Poslední měsíc se frekvence špatných zpráv bohužel zrychluje, co jsme dříve zažili za půl roku, za rok, to se dnes děje v řádu dní. Každý den nějaká šílená informace hodna zdatného fabulátora. Řekněte, jak si mám představit konflikt Ameriky s Dánskem? Nebo ty dohady, kdo je ve válce Ruska s Ukrajinou agresorem, i když je to přece nad slunce jasnější! Nebo návrhy smluv o nerostném bohatství, které jsou jako vystřižené z doby prvních kolonizátorů! Neumím si poradit s faktem, že země, která bývala desetiletí garantem demokracie, spěje k autokracii…
Nejde o to být „četníkem“ zeměkoule, on se nakonec nejlépe o sebe postará každý sám (a bude jen dobře, když tohle v rámci Česka a Evropy co nejrychleji pochopíme), ale o garanci, že demokracie a svoboda jsou pro lidstvo těmi nejvyššími hodnotami. Místo toho jako by tu byl Orwel: 1984 – četli jste?
Pořád ale zbývá naděje. Těch, kteří to myslí dobře s planetou i lidmi a nepřemýšlejí z pozice síly a porobení druhých, je tady stále dost. U nás i za mořem, na východě i na západě, na jihu i na severu. To je ta naděje. Jinak jsme odsouzeni k tomu, aby se historie opakovala. O mě už tak nejde, myslím na své děti a vnoučata, v jakém budou žít světě…
Wikipedie:
1984 je dystopický román anglického spisovatele George Orwella dokončený v roce 1949, publikován byl 8. června téhož roku v Londýně. Tato kniha, z níž pochází známý výrok „Velký bratr tě sleduje!“, je jedním z nejzásadnějších literárních děl 20. století. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita, kterou živí permanentní „udržovací“ válka mezi třemi kontinentálními mocnostmi. Společnosti vládne Strana a cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem.