PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY PROBĚHLY VE VELKÉM (STYLU I POČTU)

0

Letošní prázdniny s sebou kromě počasí jak na houpačce přinesly jeden nový turnovský fenomén, a to příměstské tábory. Pořadatelů se sešlo několik, každý z nich s trochu jinou formou a náplní. S napětím se čekalo, který z nich z táborové šachovnice pro příští rok vypadne. Zbyněk Báča, organizátor loňského příměstského tábora, již v polovině dubna na stránkách TvA poznamenal, že: „…ukazatelem kvality jednotlivých táborů bude zájem rodičů a dětí.“ A zájem? Ten byl. Překvapivě všechny čtyři pořádané příměstské tábory na Turnovsku našly své příznivce.

„Náš tábor se nesl v duchu cestování časem, zúčastnilo se ho 35 dětí,“ popisuje na webových stránkách www.thebouda.cz  Katka Gruberová (Nová naděje, o. s. – The Bouda). „Navštívili jsme pravěk, zlatokopy i budoucnost. Děti sestavovaly stroj času a díky krásnému počasí jednu noc přespávaly na faře Jednoty bratrské.“

n201109060841_sso_24_011_povykZajímavé téma celotáborové hry lákalo děti právě do nízkoprahového centra The Bouda a také na příměstské tábory realizované Junákem. „Naše tábory proběhly ve třech týdenních bězích a celkem je navštívilo 71 dětí. V týdnech na téma Harry Potter a Tajemství pyramid jsme navyšovali kapacitu. Děti poznávaly město, vydávaly se do okolí, soutěžily, malovaly trička a mandaly, hrály celotáborovou hru.“ Vůdce skautského střediska Tomáš Hocke je s průběhem táborů spokojený: „Je vidět, že rodiče pochopili podstatu takových táborů a jejich přínos pro děti.“

 

n201109060841_sso_25_011_boudaZbyněk Báča (Povyk, o. s.) souhlasí: „Za prázdniny se na našem táboře vystřídalo na 50 dětí. Zdravý rozum zvítězil – místo konkurenčního boje mezi příměstskými tábory jsme spolupracovali a v týdnech, kdy náš tábor neběžel, jsem nabízel tábory konkurenční a naopak.“ Děti zažily dobrodružství – slaňovaly, sjížděly Jizeru, zábavu – geocaching, simulační hry, poznaly nové kamarády – a navečer si je rodiče odvedli domů.

 

n201109060841_sso_26_011_skautiPříměstský tábor, který se vymykal těm ostatním svým obsahem, se konal v Rovensku pod Troskami a pořádalo ho Vzdělávací centrum Turnov, o. p. s. Tereza Prevužňáková, organizátorka příměstského tábora s názvem Around the World, vysvětluje: „Cílem tábora bylo posílit komunikační dovednosti dětí v anglickém jazyce naprosto přirozenou a především poutavou formou. Dopoledne probíhala výuka angličtiny v malých skupinkách, odpoledne vyplnily různé hry. Děti byly v přímém kontaktu s rodilými mluvčími z Velké Británie a Kanady, čímž postupně získávaly sebevědomí v užívání cizího jazyka.“ Anglického tábora se zúčastnilo 22 dětí. „Kapacitu jsme oproti loňskému roku navýšili, přesto jsme museli několik zájemců odmítnout,“ dodala Tereza Prevužňáková.

 

Hra začala. Figurky na turnovské táborové šachovnici jsou postaveny. Podle odhodlání organizátorů zůstanou rozestavěné i do dalších letních prázdnin. Všechny čtyři subjekty se chystají pořádat svůj tábor také za rok. Snad se stejným či větším nadšením, snad se stejným či vyšším počtem dětí.

 

Vypadá to tedy, že příměstské tábory nejsou jen fenoménem letošních prázdnin, ale budou turnovskou klasikou dalších let.

 

Jana Pekařová
jana.pekarova9@gmail.com
foto: pořadatelé táborů

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.