NEDĚLNÍ VÝTVARNÉ DÍLNY V ROCE VÝROČÍ TURNOVSKÉ KNIHOVNY

0

Na tři stovky nedělních tvůrčích dílen pro děti a dospělé uspořádali již v turnovské knihovně. Podle knihovnice a organizátorky dílen Evy Kordové, se první tvůrčí dílna konala v roce 1994. „Dílnami za těch 26 let prošlo několik generací. Není výjimkou, že k nám s dětmi chodí maminky, které sem v dětství chodily s rodiči či prarodiči,“ přibližuje Kordová. Nedělní setkávání začínalo v době, kdy ještě nestál Kamenářský dům, nebyl ani Dům přírody, knihovna byla tehdy jediná, kdo zde něco podobného nabízel.

„Orientovali jsme se na tradiční řemesla, zvali odborníky i nadšence, aby naučili děti i rodiče práci se dřevem, proutím, slámou, barvení skla, batikování, výrobu ručního papíru… Nepřetržitě po celé roky je jedna z dílen v daném roce vždy zaměřena na výrobky z kůže – nejdříve byla lektorována Jaroslavem Obročníkem a jeho rodinou, nyní ji vede Tomáš Hladík. To vždy přijde i více tatínků a dědečků.“

Na nedostatek zájmu si nedělní dílny nemohou stěžovat ani v současnosti. Poslední setkání v knihovně se konalo 19. ledna. Necelé čtyři desítky dětí vždy nejméně s jedním z rodičů či prarodičů. U stolů v dětském oddělení bylo plno. Dílna byla zaměřena na zimní témata – závěrečná výstavka byla plná sněhuláků, zdobených šišek, krmítek pro ptáčky či papírových andělíčků. Bylo vidět, že lektorky Eva Šrajerová, Simona Bakešová a Šárka a Veronika Klementovy to již mají vyzkoušené i při větším počtu dětí – některé dílny prý bývají navštívené ještě více. S dětmi pracovala i kmotra knihovny, akademická malířka Eva Mastníková.

„Nedělní čas, který rodiče věnují svým dětem, společně tvoří, společně tráví dopoledne mezi knížkami, které si zároveň mohou i vypůjčit, podívat se na pohádku, případně si jen vypít kávu a popovídat, to je důvod, proč dílny celé roky připravujeme. Když se ohlédnu nazpátek, jsem ráda, že jsme vytrvali a děkuji všem našim externím lektorům za skvělou spolupráci. Bez jejich nápaditosti, nadšení a chuti by to nešlo,“ uzavřela Eva Kordová.

V roce 2020 turnovská knihovna slaví 200. výročí od svého založení. Na konci loňského roku bylo rozhodnuto o stavbě nové knihovny ve Skálově ulici, která bude splňovat požadavky 21. století a především bude bezbariérová.
V rámci letošní Noci s Andersenem na konci března by měl být v městském parku u letního kina slavnostně poklepán základní kámen nové knihovny přivezený k tomuto účelu z Libuně, místa někdejšího působení zakladatele turnovské knihovny, pátera Antonína Marka.

Snímky z výtvarné dílny turnovské knihovny 19. ledna

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.