BALONOVÉ NEBE NAD ČESKÝM RÁJEM

0

V tuto dobu bývalo nebe nad Českým rájem plné horkovzdušných balonů, které se vznášely kolem Trosek a dosedaly tu u Modřišic, někdy za Sychrovem, nebo na druhé straně u Jinolic. Letos je to jako vše opožděné. Život v Česku se kvůli koronavirové epidemii na týdny zastavil a jen pomalu se zase vše vrací. Až bude ranní a podvečerní nebe nad Turnovskem zase plné balonů, tak si můžeme říct, že už je zase vše, nebo skoro vše v pořádku!

Horkovzdušný balon vedle kapičky na Vyskři

Dany Vejnárkové ze společnosti Baart (Výletbalonem.cz) jsme se zeptali:

* Vzlétli jste už vůbec?
Létat jsme začali po uvolnění opatření souvisejících s koronavirem začátkem května, ale počasí si s námi zahrává, a tak těch letů bylo zatím opravdu málo. Ale protože prší a vody máme všeobecně nedostatek, nemůžu se ani zlobit a mám to zkrátka tak, že to hezké „lítací“ počasí teprve přijde. A musím říct, že i naši pasažéři to tak berou – když před několika dny jeli na start přes 100 kilometrů, vstávali ve tři ráno a tady na místě se vytvořil bouřkový mrak, zvládli jsme to všichni s úsměvem a s konstatováním, že to vyjde příště… Když vezmu celou historii našeho létání, tak každý rok zvládneme přibližně stejný počet letů – jen čísla v jednotlivých měsících se liší.

* Jak na vás vůbec dopadla restriktivní opatření v souvislosti s koronavirem?
Podobně jako na většinu firem. Skoro na dva měsíce se všechno naprosto zastavilo – prodej letenek, létání, společná školení týmu před nadcházející sezonou… Paradoxně v březnu a dubnu se dalo létat každý den a bylo nádherně. Jen jsme na to koukali ze země.

* A jak vypadá nejbližší budoucnost? Kdy se balony zase nad Trosky a Turnov vrátí?
Už jsme opravdu zpátky v plné síle. Jen čekáme na vhodné počasí a poslední dobou i na to, až vyschnou louky, abychom dokázali beze škod vzlétnout a přistát.

* Jakou flotilou vy sami vlastně disponujete?
Naše flotila se rozrostla o balon s motivem Trosek. Jeden takový už jste mohli na obloze vídat poslední dva roky. A protože se nám líbí, má veselé barvy (červená, oranžová a bílá) a Trosky k nám prostě patří, rozhodli jsme se pro stejný motiv. V červnu jsme s oběma najednou startovali z Turnova Na Lukách u autobusového nádraží. Máme v současnosti celkem pět balonů: žlutý s nápisem WEBER pro 2-3 osoby, dva balony pro 4-5 osob, další pro 5-6 osob a poslední barevný Magic pro maximálně 7 osob a pilota. Všechny se řadí mezi tzv. malé balony. Větší nechceme, protože si myslíme, že pilot v malém balonu má větší kontakt s posádkou a také je důležité, že dokáže lépe přistát i na malé ploše a nepoškodí úrodu na poli nebo vzrostlou trávu.

…příprava na start

Nad polním letištěm na Všeni

* S jakou čekací dobou musí nyní zájemci o let počítat?
Létáme každý den, když je k letu vhodné a hlavně bezpečné počasí. Když se zájemci dokáží přizpůsobit a letět třeba ve všední den ráno, je čekací doba do týdne, maximálně deseti dnů. Víkendy bývají asi tři týdny dopředu obsazené a letos zatím moc víkendů, kdy se dalo letět, nebylo. Statisticky vycházejí příznivěji ranní lety, často kvůli větru nebo bouřkám z tepla rušíme lety večerní.

* Stále platí pro Turnovsko místo ranního a odpoledního srazu v Sedmihorkách vedle bowlingu?
Stále se scházíme u bowlingu v Sedmihorkách, odkud vyrážíme na start. Balon nejde řídit, letí opravdu jen s větrem, a tak je to vždy dobrodružství, kam nás vítr zavane. Snažíme se využít všech našich startovacích ploch, abychom dokázali letět nad centrem Českého ráje. Jsme jediný místní provozovatel horkovzdušných balonů, využíváme krásné prostředí Českého ráje a zároveň aktivně podporujeme jeho rozvoj.

* Děkujeme za rozhovor a na viděnou v koši.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.