ZÁPIS DO HISTORIE: LOUTKÁŘSKÝ FESTIVAL SE KONAL BEZ DIVÁKŮ

0

Vloni 1 650 diváků, letos v sobotu 14. března v hledišti turnovského divadla nebyl nikdo, resp. pouze členové souborů a odborná porota. Takhle si opravdu jubilejní třicátou loutkářskou přehlídku Turnovský drahokam nikdo nepředstavoval, nicméně podle nejnovějších opatření Vlády ČR bylo možné ji uspořádat do účasti 30 lidí, což dalo zhruba počet účinkujících s porotou. „Jsme asi jedinou krajskou postupovou přehlídkou na Loutkářskou Chrudim, která se v republice uskuteční,“ vysvětlil úvodem za pořádající soubor Na Židli Petr Záruba hlavní důvod, proč se přehlídka nakonec konala – porotci z pěti souborů vybrali tři, které získaly doporučení na červencovou Loutkářskou Chrudim, o které si nikdo nepřipouštěl, že by se nekonala.

Petr Záruba připomněl i vznik této přehlídky. Bylo to v roce 1983, kdy se jednalo o neformální setkání loutkářů. Po několika ročnících byla ale přehlídka zrušena. K jejímu obnovení došlo v roce 1996, a byl to především velký ohlas v podobě nabitého sálu CHKO Český ráj v ulici A. Dvořáka, který dal impulz k dalším ročníkům. Od roku 2002 se vznikem nových krajů je Turnovský drahokam přehlídkou postupovou pro Liberecký kraj na národní přehlídku.

Od roku 2000 je udělována dětmi, které hlasují za pomoci originálního hlasovacího zařízení, putovní cena Turnovský drahokam. Letos měla být udělena po jedenadvacáté.

Petr Záruba se starostou města

Jarda Ipser, Čmukaři (viz také titulní snímek)

„Co Petr Záruba a lidi kolem něho roky dělají, patří k tomu nejlepšímu, co v Turnově máme, a co městu dělá výbornou reklamu – třeba jako Modrý kocour nebo Memoriál Ludvíka Daňka. A za to chci všem poděkovat,“ uvedl starosta Tomáš Hocke, který se původně chtěl na přehlídku vydat s rodinou. „Bohužel jsme se ocitli v nestandardní situaci a já doufám, že koronavirus přepereme a zase se budou moci podobné akce konat před zaplněným divadlem. Fakt, že jste letos přehlídku i tak uskutečnili v omezené podobě, je podle mého dobrým signálem. V posledních dnech cítím z lidí mnohdy až moc velkou paniku a depresi z věcí, které slyší kolem sebe. Obezřetnost je samozřejmě na místě, ale neměli bychom dopustit, aby došlo k rozkladu společnosti,“ dodal starosta.

Na letošním 30. ročníku Turnovského drahokamu vystoupila pětice souborů:
Čmukaři Turnov s představením Kašpárek to zařídí, Kordula Liberec s pohádkou Barevné trápení chameleona Leona, Divadlo Na Kliku Liberec s hrou Neotvírej knihu, Bažantova loutkářská družina Poniklá s představením Černý kocour a Vozichet Jablonec nad Nisou s pohádkou O zvířátkách.

Doporučení na Loutkářskou Chrudim obdržely tři soubory: Vozichet, Jablonec nad Nisou, Bažantova loutkářská družina Poniklá a Čmukaři Turnov. Porota mj. ocenila zvláštní cenou i pořádající soubor za uspořádání přehlídky za mimořádné situace.
Přehlídku pořádá loutkářský soubor Na Židli za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Libereckého kraje a města Turnov.

Na delší dobu se jednalo o poslední akci, která se v Turnově konala…

Vloni 1 650 diváků, letos porota a členové souborů

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.