STARÉ KINO NA TRÁVNICÍCH MÁ PŘED SEBOU NOVOU BUDOUCNOST

0

Na titulním snímku představujeme budoucí podobu objektu starého kina na turnovských Trávnicích. Oprava objektu je navržena velmi citlivě k původní architektuře. V turistické sezoně 2023 by tu mělo začít fungovat muzeum autoveteránů. Tomu se budeme věnovat v dalším článku. Nyní bychom chtěli přiblížit historii místa, kde bývalé kino stojí:

„Po období provizoria kina v městském divadle, kde se promítalo od roku 1921, bylo rozhodnuto, že Turnov bude mít vlastní budovu biografu. V lednu 1926 podali zastupitelé návrh na jeho výstavbu. Vybrána byla parcela domu čp. 488 na Trávnicích, kterou obec vykoupila a v letech 1927 a 1928 nechala zbořit,“ přiblížil historik Muzea Českého ráje David Marek.

Dokončený objekt kina (snímek je z roku 1930, archiv MČR)

Jak doplnil, 21. června 1927 městské zastupitelstvo schválilo rozpočet na stavbu biografu ve výši 1.000.000 Kč. Soutěže se zúčastnili turnovský architekt Karel Salač a architekt Oldřich Liska z Hradce Králové. Realizován byl projekt Ing. Salače a stavbu provedl turnovský stavitel Václav Soukup. „Stavba biografu byla dokončena počátkem listopadu roku 1930 a zahajovací představení proběhlo 15. den téhož měsíce. Promítán byl film Bílé stíny, který toho času slavil velké úspěchy na světových scénách,“ dodal Marek.

Kino svému účelu sloužilo až do začátku 90. let, kdy bylo přestěhováno do objektu po sovětské armádě v Žižkově ulici. Staré kino začalo chátrat, zprvu tu byla vietnamská tržnice. Město dům poté prodalo, ale záměr na přestavbu na obchodní centrum s malými obchody nevyšel. V poslední době objekt devastovali bezdomovci, budova chátrala. Staré kino se opakovaně pokusilo zpět vykoupit i město, ale nikdy nedošlo ke konečné dohodě.
Nedávno staré kino koupil majitel zdejší firmy Formplast Jindřich Svoboda. Ten ho chce citlivě rekonstruovat, bude zde muzeum autoveteránů.

Současný stav

Video dokumentující aktuální stav interiérů před zahájením rekonstrukce (a po vyklizení několika kontejnerů odpadu po bezdomovcích):

Další historické snímky z archivu muzea:

Stav dané lokality na přelomu 19. a 20. století

Větší dům v pravé části fotografie byl zbourán kvůli stavbě kina, novostavba pak dostala jeho uvolněné čp. 488.

Snímek z průběhu stavby…

Na závěr obrázek ze studie rekonstrukce interiéru starého kina, pohled je od dnešního balkonu…

Související články (celkem 3)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.