MUZEUM AUTOVETERÁNŮ NA TRÁVNICÍCH – ZÁMĚR TRVÁ, STAVBA SE ALE PRODLOUŽÍ

0

Vloni na jaře jsme přišli s první informací o vznikajícím muzeu autoveteránů, které vznikne přestavbou starého kina na Trávnicích. Původně mělo být muzeum otevřeno již v příští letní sezoně. Bude to déle.
Bohužel se stavba zdržela o rok. Bylo to hlavně z důvodu nesouhlasu sousedů s umístěním bytu v horním patře, což bylo i důvodem průtahů při jednání se stavebním úřadem. Pracovat se tak začalo až letos v březnu,“ shrnuje za vlastníka objektu a investora Jindřich Svoboda ml. Stavební firma Termil aktuálně provedla prakticky všechny bourací práce, nyní probíhá odvoz posledního materiálu ze střechy, kde bylo postupně odhaleno několik vrstev térového papíru, který bylo třeba odstranit. Uvnitř již také stojí ocelová konstrukce prvního výstavního patra. Kdysi oblíbený balkon už by zde pamětníci hledali marně. „Ještě o prázdninách začneme s rekonstrukcí střechy, což by mělo trvat asi měsíc, nejzásadnější bude zhotovení světlíku ve střeše velikosti třikrát třináct metrů. Světlo zvenčí přirozeně osvítí celý interiér muzea. Začneme také s budováním horní nástavby, kde bude kavárna. U ní bude nově vyhlídková terasa namísto původně zamýšleného bytu správce. Možná, že je to tak i lepší, pro návštěvníky to bude atraktivní posedět si u kávy či skleničky vína a dívat se na panorama města,“ doplnil Jindřich Svoboda st.

Co nyní oba velmi trápí, je extrémní navýšení cen stavebních materiálů a prací. Oproti původnímu rozpočtu je to zhruba o 60 %! „Kdybychom mohli stavět v původním termínu, většinu prací bychom stihli ještě před tímto bezprecedentním zdražením. Takhle se stavba protáhne. Bohužel. Jako soukromí investoři nemáme k dispozici žádné tzv. veřejné peníze, které bychom mohli vzít a stavbu rychle doinvestovat. Budeme muset pracovat postupně, nyní je důležitá vlastní hrubá stavba. Zbytek budeme muset řešit na etapy, možná i s dočasným zastavením prací, ale to uvidíme,“ shrnuje Jindřich Svoboda st. Jak doplnil, v záměru se nic nemění. Na Trávnicích by tak mělo vzniknout exkluzivní muzeum automobilových veteránů, které bude dalším velkým lákadlem pro návštěvníky regionu.

A co je na tomto projektu asi nejzásadnější – roky chátrající objekt v centru města dojde nového naplnění, ze kterého můžeme mít v Turnově radost všichni. „Chceme, aby budova žila, auta by se měla obměňovat zhruba každé dva týdny, budou z mé sbírky, ale vystavíme i unikáty mých motoristických přátel. Dole bude k dispozici přehlídkové molo, může se zde konat i nějaká menší filmová projekce. Auta budou k vidění celkem ve třech patrech budovy. Horní vinárna s kavárnou bude mít samostatný provoz, mohou se tu konat besedy, klubové pořady, přednášky, může zde být uzavřená společnost,“ přiblížil fungování budoucího muzea vloni na jaře Jindřich Svoboda st. A na tom se nic nemění! Jen si budeme muset ještě chvíli počkat. Optimistický výhled hovoří o roku 2024 nebo 2025.

Související články (celkem 3)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.