KVĚTNOVÉ KULTURNÍ A SPOLEČENSKÉ POZVÁNKY

0

Nabídka je průběžně aktualizována!Od zahájení turistické sezony po Staročeské trhy, to je květen na Turnovsku. A mezi těmito akcemi desítky dalších. Třeba multikulturní hudební festival Hexes, kde se sejdou rockové kapely turnovské současnosti, nebo všeňská Haškova velocipiáda, což je renomované setkání cyklistů od staromilců po ty současné. Květen nabízí i cestu lesem pohádek, svěcení zvonů v kostele v Přáslavicích, happening pro svobodný Tibet v Kacanovech, na kterém vystoupí Michal Hrůza a kapela Hrůzy, legendární pražští Bluesberry a další skupiny. A poslední květnovou neděli se v kině v Žižkově ulici uskuteční jeden z posledních koncertů před tím, než bude sál opuštěn k dalšímu využití – vystoupí tu bratři Jan a František Nedvědovi…

Program turnovského městského kina a nabídku výstav najdete ZDE.

Sobota 30. dubna
* ČESKÝ RÁJ DĚTEM. V pořadí 8. ročník zahájení turistické sezony v Českém ráji. Putování Hruboskalským skalním městem z parkoviště pod Valdštejnem (start od 8.30 do 10.30 hodin) do areálu Autokempu v Sedmihorkách. Celodenní akce především pro rodiny s dětmi. Program v Sedmihorkách začíná ve 14.30 hodin příchodem krále Granáta s královnou a předáním vlády nad pohádkovou krajinou.

* VŠEŇSKÁ POUŤ. Koná se víkendu 30. dubna a 1. května. Pouťové atrakce, doplňkový program. V neděli v 10.00 hodin se v místním kostele uskuteční poutní mše svatá.

 

Neděle 1. května

* Ve 14.00 hodin začíná na hradě Valdštejně slavnostní recitace MÁCHOVA MÁJE. Jde o tradiční akci i letos v podání pražských umělců Gabriely Fillippi, Ernesto Čekana a Filipa Sychry. Romantické verše v prostředí starobylých ruin nádherně umocněné hudbou Zdeňka Zahradníka. (Od 1. května je hrad Valdštejn otevřen denně od 9.00 do 17.30 hodin.)

 

Úterý 3. května

* ŽIDOVSKÉ PAMÁTKY V ČECHÁCH. Přednášet a promítat bude člověk, který se tímto tématem dlouhodobě hluboce zabývá – Mgr. Pavel Jakubec. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.

 

Pátek 6. a sobota 7. května

* Základní umělecká škola Turnov pořádá 6. ročník TURNOVSKÉHO KYTAŘENÍ. V pátek 6. května od 19.00 hodin v galerii Muzea Českého ráje vystoupí Tomáš Najbrt (theorba, loutna, barokní kytara). Vstupné 100 Kč. V sobotu 7. května od 13.30 hodin v koncertním sále ZUŠ bude mít T. Najbrt přednášku o historických hudebních nástrojích a večer od 19.00 hodin se v galerii Muzea Českého ráje uskuteční koncert kytarového orchestru Corthica a ŠTĚPÁNA RAKA! Vstupné 150 Kč, žáci ZUŠ zdarma.

 

Pátek 6. května

* ŠOA. Švandovo divadlo na Smíchově od ledna t. r. uvádí úspěšně hru, kterou z autentických výpovědí a podle knihy Krátké povídky z dlouhého života sestavili Tomáš Hrbek, Lucie Kolouchová a Daniel Hrbek. Zachycuje příběh dvou lidí, kteří se ocitli na stejných místech a prožili podobné tragédie, a přesto se nikdy nepoznali. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin. Vstupenky v předprodeji za 200 Kč, na místě 220 Kč.

 

Sobota 7. května

* OTEVŘENÍ STEZKY JANA DĚDINY v Tatobitech. Začátek na ploše u obecního úřadu ve 14.00 hodin. Zahraje Swingový orchestr ZUŠ Železný Brod, následuje otevření ateliéru Karla Procházky v Dolánkách č. 27 (16.00 hodin). Vítáni jsou návštěvníci v kostýmech nebo módních doplňcích z třicátých let minulého století. Pořádá Občanské sdružení Dědina. Pro účastníky bude připraven průvodce již v 10.00 hodin v Malířově zahradě.

n201104292253_vakci_65_011_akcekveten* MULTIKULTURNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL HEXES (4. ročník) proběhne v sále SUPŠ ve Skálově ulici. Kromě bohatého programu, her, soutěží pro děti a předávání cen vítězům výtvarné soutěže základních škol z Turnovska, vystoupí kapely DeBillHeads, Tixtide, Ovčie Kiahne, Silent Session, Barrel Battery, Rubbish a s ohňovou show Rytíři turnovského meče. Začátek v 18.00 hodin. Více na www.hexes.cz.
* J. H. KRCHOVSKÝ & KRCHOFF BAND, NOTHINGHAM. Dlouho očekávaný koncert hudebního sdružení kolem básníka Krchovského. Jako předkapela vystoupí místní Nothingham. KC Střelnice, malý sál. Začátek ve 20.00 hodin. Vstupné 120 Kč.

* SPANILÁ JÍZDA MAJITELŮ VOZŮ TRABANT. V kempu v Jinolicích se od pátku 6. do neděle 8. května uskuteční již VI. setkání majitelů a příznivců této legendární značky Made in DDR. V sobotu 7. května se uskuteční spanilá jízda po trase: Jinolice, Libunec, Trosky, Vidlák, Hrubá Skála, Vyskeř, Kacanovy, Přepeře, Vlastibořice (zde zastávka od 14.00 do 14.30 hodin – výstava vozů, vykoupení klíče a placení smradného), další zastávka je před zámkem Sychrov (15.00 – 16.00 hodin), následuje návrat do Jinolic.

 

Neděle 8. května

* V pořadí 11. ročník HAŠKOVY VELOCIPIÁDY se uskuteční ve Všeni. Zahájení v areálu na Kopanině ve 14.00 hodin. Účinkuje dechová hudba Český ráj, spanilá jízda okolím startuje ve 14.30 hodin. Od 13.00 hodin akci předchází na místním hřbitově uložením urny čestného občana obce a zakladatele velocipiády Jana Václava Egrta a odhalení náhrobní desky Otakaru Haškovi, průkopníku cyklistiky…

* V 17.00 hodin se v turnovské synagoze v Krajířově ulici uskuteční přednáška PhDr. Daniela Bouška z Ústavu Blízkého Východu, Asie a Afriky Filosofické fakulty Univerzity Karlovy na téma „Muslimsko – židovská polemika ve středověku“.  Vstupné 50 Kč. Synagoga je otevřena od května do září denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.

Středa 11. května

* VARHANNÍ KONCERT v rámci Turnovských hudebních večerů. Představí se mladý český varhaník Drahoslav Gric, který působí v chrámech Panny Marie Bolestné ve Sloupu a Panny Marie Sněžné v Praze. Kostel sv. Mikuláše, začátek v 19.00 hodin.

 

Čtvrtek 12. května

* Divadelní soubor MÁJ Tatobity uvede derniéru upravené hry A. Jiráska: Lucerna. Kulturní dům Tatobity, začátek v 19.00 hodin, vstupné 50 Kč.

 

Pátek 13. května

* Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje pořádá DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ ve stanicích profesionálních hasičů. Prohlédnout zázemí turnovských profesionálů Na Lukách si budou moci žáci škol v době od 8.00 do 14.00 hodin a veřejnost od 15.00 do 16.00 hodin.

 

Sobota 14. května

* CESTA LESEM POHÁDEK ve Všeni. Již 20. ročník tradičního putování dětí a jejich průvodců májovým lesem, plným pohádkových bytostí. Start na hřišti Na Kopanině od 9.00 do 11.00 hodin.

* SOUSEDI. Akustická komorní hudba v podání Karla Žďárského – violoncello, kytara a Martina Peřiny – kytara, looper v loňském létě již v zadním traktu divadla s úspěchem zazněla, nyní s bicí linkou Pavla Navratoviče vzniká zajímavá alternativní záležitost. Jedná se o jarní ochutnávku připravovaného pravidelného cyklu pořadů Za oponou, který od podzimu rozjede Gábina Šťastná. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Neděle 15. května

* Ve 14.00 hodin začíná na hradě Valdštejně divadelní představení ochotníků Sokola Přepeře: MUZIKY, MUZIKY – opereta ze života Františka Kmocha.
* Turnovská Bohéma pořádá Jazzový podvečer s Lédl Jazz Q (jako host vystoupí Jiří Hlava – trubka).  Pizzerie Maškovka, začátek v 18.00 hodin.

 

Pondělí 16. května

* PAMÁTKY NA TURNOVSKU. Památky z oblasti Turnovska a Českého ráje slovem i obrazem přiblíží Marie Roubalová, pracovnice odboru školství a kultury MěÚ v Turnově. Klubovna penzionu v Žižkově ulici, začátek ve 14.00 hodin. Akce bude ve stejnou dobu zopakována 19. května v klubovně penzionu na Výšince.
* JAKUB SMOLÍK. Nenapravitelný romantik české pop-music se vrací do Turnova! Umělec s nejvěrnější fanouškovskou základnou, který patří k tomu nejlepšímu, co česká písničkářská scéna nabízí, idol srdce nejedné dámy. Velký sál KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin, vstupné 260 Kč.

* Městský úřad v Turnově, odbor sociálních věcí, pořádá ve spolupráci s KCT od 19.00 hodin v městském divadle představení KVĚTY FIALOVÉ A NADI KONVALINKOVÉ pro seniory a osoby se zdravotním postižením se sníženým vstupným. Cena vstupenky je 50 Kč a je možné si ji zakoupit na odboru sociálních věcí ve Skálově ulici v úřední dny v pondělí a ve středu.

Pátek 20. května

n201104292254_vakci_66_011_akcekveten* V kostele sv. Jiří v Přáslavicích za účasti mons. Jana Baxanta, biskupa z Litoměřic se od 18.00 hodin uskuteční SVĚCENÍ TŘÍ NOVÝCH ZVONŮ (dva malé do věžičky, jeden velký do hlavní věže). Pan farář František Kocman z Rovenska pod Troskami, který kostel spravuje, zorganizoval na pořízení těchto nových zvonů sbírku. Oslovil občany, podnikatele, firmy na území obce. Díky jeho úsilí se podařilo získat částku ve výši 300 tisíc Kč (sbírka není ukončena).
* Mackie Messer Klezmer Band a Mackie Messer Band hrají od 19.30 hodin v turnovské restauraci Divizna.
* SHOENFELT & CINGL. Opravdu velice drsní hoši z velkoměsta, punkrockeři a dobyvatelé dívčích srdcí. Phil Shoenfelt – veterán londýnské punkové scény, žije poslední roky v Praze, jeho zdejší kapela Shoenfelt má již vydána 3 CD. V jemnější poloze vystupuje i v duu s dlouholetým spoluhráčem z kapely Pavlem Cinglem. Malý sál KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

 

Sobota 21. května

* V době od 9.00 do 12.00 hodin probíhá v Restauraci Sokolovna ve Skálově ulici tradiční BURZA SBĚRATELŮ poštovních známek, pohlednic, odznaků, mincí ad.
* TRADIČNÍ ŠKOLNÍ JARMARK v turnovské ZŠ v Žižkově ulici. Začátek v 9.00 hodin. Na programu je školní akademie, soutěže pro děti, občerstvení.
n201105102153_vakci_78_011_pohadka* Město Rovensko pod Troskami srdečně zve všechny rodiče a děti na v pořadí už 21. POHÁDKOVÝ LES!

Start je na Boreckých skalách směrem od Rovenska pod Troskami. Cesta na Pohádkový les je značena z rovenského náměstí, občerstvení a hudba jsou zajištěny. Přijďte se i letos podívat na Borecké skály proměněné v pohádkovou říši. Start ve 12.30 hodin, program do 15.30 hodin. Vstupné: dospělí 40 Kč, děti zdarma. Další informace: Městské informační středisko Rovensko pod Troskami, tel. 481 381 050, 606 882 057.

Na akci jede z Turnova vlak tažený parní lokomotivou řady 310. Ta vyjíždí z Turnova v 10.40 hodin (zastávka Turnov-město v 10.50 hodin), vlak zastavuje na všech zastávkách na trase. Příjezd do Rovenska v 11.15 hodin. Odjezd z Rovenska v 16.30 hodin, příjezd do Turnova v 17.08 hodin.
* Ve 14.00 hodin začíná na hradě Valdštejně VARHANNÍ KONCERTimprovizace Pavla Holase. Na koncert navazuje v 15.00 hodin poutní bohoslužba v kostelíku sv. Jana Nepomuckého.

n201104292326_vakci_67_011_akcekveten* V 15.00 hodin začíná na prostranství pod tibetským altánem v Kacanovech v pořadí již pátý happening PRO SVOBODNÝ TIBET. V místním kulturním domě proběhne promítání filmů s tibetskou tematikou, prezentace projektu Semínka budoucího Tibetu, v noci se můžete vydat vstříc svítání ke kapli sv. Anny ve Vyskeři. V hudební části – open air na louce u koupaliště vystoupí: Michal Hrůza a kapela Hrůzy, Bluesberry, Funny Grass, Tereza Kradla, Red Hot Iljič Lenin, Ovčie Kiahne. Informace a rezervace vstupenek na tel. 724 958 000. Pořádají Radosti, o. s. Vstupné 120 Kč, z výtěžku budou sponzorováni sirotci v projektu Semínka budoucího Tibetu.

 

Neděle 22. května
* Chcete se svézt PARNÍM VLAKEM? Lokomotiva se soupravou historických vagonů vyráží z Turnova v 9.27 hodin směr Sychrov a Rychnov u Jablonce (příjezd v 10.12 hodin). Odjezd z Rychnova v 11.07 hodin, příjezd do Turnova ve 12.10 hodin.
* V 16.00 hodin začíná v turnovské synagoze v Krajířově ulici projekce dokumentárního filmu režiséra Z. J. Pojmana o podílu Československa na vzniku státu Izrael „Česká křídla nad Sionem“. Film pojednává o vojenské pomoci ČSR mladému státu především v oblasti letectví. Osobní účast přislíbili scénáristé dokumentu Jiří Reichl a Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu. Koná se u příležitosti 63. výročí vzniku státu Izrael (14. 5. 1948). Vstupné 50 Kč.

 

Úterý 24. května

* Písničky napříč: LADA ŠIMÍČKOVÁ a IVO CICVÁREK. K dalšímu autorskému posezení si muzikant a písničkář Ondřej Halama pozval kolegy z Brna, muzikanta a skladatele Ivoše Cicvárka (ex OKO) a textařku a zpěvačku Ladu Šimíčkovou. Jejich hudební styl má asi nejblíže k tichému písničkářskému šansonu, resp. folku. Kavárnička 8 v ulici 5. května, začátek ve 20.00 hodin, vstupné 50 Kč.

 

Středa 25. května

* JAK UVAŘIT ŽÁBU. Tragikomedie Petra Strnada o lásce až na věčnost, bravurně ztvárněná Vilmou Cibulkovou a Miroslavem Etzlerem, osloví diváka každého věku, i když pochopitelně každého jinak. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji za 200 Kč, na místě 220 Kč.

 

Čtvrtek 26. května

* Večer Na Sboře: ANTONÍN DVOŘÁK A TURNOV. Komponovaný pořad slova a hudby u příležitosti 150. výročí založení Pěveckého sboru Antonín Dvořák v Turnově. O významném přátelství se skladatelem Antonínem Dvořákem a dalších zajímavostech pohovoří Jiří Zajíc, citace textů Eva Kordová a Petr Pešek, hudební doprovod Bohuslav Lédl. Dům Na Sboře ve Skálově ulici, začátek v 19.00 hodin.

 

Pátek 27. května
* NOC KOSTELŮ. Děkanství Mnichovo Hradiště zve všechny zájemce na návštěvu kostela sv. Jakuba St. v Přepeřích na zajímavý program plný kultury a zajímavostí jak pro děti tak pro dospělé. Vstup dobrovolný, začátek v 18.00 hodin.
* NEFORMJAZZFEST 2011. Hudební přehlídka, na které vystoupí: Mackie Messer Band, Lédl Jazz Q a J.Šolcem, Jiří Hlava and four trumpets,  Rh faktor a další. Atrium Muzea Českého ráje, začátek v 19.00 hodin, vstupné 100 Kč.

* EGGNOISE. Perfektní muzika v rytmu hardswing&popjazz a k tomu skvělá show. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

n201104292254_vakci_68_011_akcekvetenSobota 28. a neděle 29. května

* 17. ročník STAROČESKÝCH ŘEMESLNICKÝCH TRHŮ. Podrobný program přineseme v samostatném článku.

 

Sobota 28. května

* DRAHÝ KÁMEN TURNOV 2011. Radek Mikule – KÁMEN ŠPERK ve spolupráci s přáteli turnovského kamenářství pořádají tradiční prodejní výstavu drahých kamenů, minerálů, šperků a fosílií. Uskuteční se na pozadí Staročeských trhů v prostorách ZŠ ve Skálově ulici v době od 9.00 do 15.00 hodin. Vstupné dobrovolné.
* Ve 13.00 hodin začíná ve Dvoře Borčice u Všeně DEN KONÍ. Připraveny jsou ukázky z chovu a výcviku koní, zábavný program pro děti a dospělé, divácká soutěž, zájemci se budou moci na koních projet. Den koní se zde pořadá již od roku 1992

* Ve 14.00 hodin začíná na hradě Valdštejně – v příjemném prostředí Slavnostního sálu – KONCERT PÍSNÍ, OPERNÍCH ÁRIÍ A DUETŮ známých světových skladatelů. Zpívají Pavla Brtníková, Kamila Jiřištová, Lucie Pázlerová. Na klavír doprovází Miroslav Navrátil.

* V 18.00 hodin začíná v turnovském Muzeu Českého ráje MUZEJNÍ NOC.

 

Neděle 29. května

* VZÁCNÉ SETKÁNÍ. Bratři Jan a František Nedvědovi se opravdu na jednom jevišti nepotkávají každý den. Oba mají své sólové projekty a vlastní kapely, ale občas se zadaří… Zazní mnohé známé písničky z repertoáru obou písničkářů – namátkou Růže z papíru, Kočovní herci, Stánky, Valčíček, Devatenáct let, Ptáčata a další a další… Městské kino, začátek v 19.00 hodin, vstupné v předprodeji 270 Kč, na místě 300 Kč.

 

Pondělí 30. a úterý 31. května

* Základní umělecká škola Turnov pořádá ZÁVĚREČNÉ KONCERTY školního roku 2010/2011, sál ZUŠ, začátky vždy v 18.00 hodin.

 

OSTATNÍ NABÍDKA

 

* MATEŘSKÉ CENTRUM NÁRUČ. Provozovny: Skálova 540, Hruborohozecká 388, Turnov, www.naruc.cz , naruc.turnov@seznam.cz , tel. 775 964 314. Pravidelný každodenní program najdete na webových stránkách. Sdružení také provozuje nové internetové stránky, kde najdete spoustu informací pro celé rodiny, od kojenců po seniory. Podívejte se na www.turnovprorodinu.cz . Vybíráme z programu:

– 3. 5. od 9.30 hodin: Zdraví z přírody – poradna

– 5. 5. od 10.00 hodin: Klub Matýsek v dětském oddělení knihovny – pohádkový program s výtvarnou dílničkou pro nejmenší

– 8. až 16. 5. Týden rodiny

– 10. 5. od 17.30 hodin: Beseda na téma Sourozenecké vztahy s Mgr. J. Leitnerovou

 

* RODINNÉ CENTRUM ÚSMĚV, Přepeře, čp. 85 (vedle pošty v centru obce), tel. 603 444 904, www.rcusmev.cz , rcusmev@centrum.cz . Otevřeno je od pondělí do pátku od 8.00 do 15.30 hodin. Program každý den dopoledne pro rodiče s dětmi, program odpoledne i pro starší děti; možnost hlídání dětí.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.