JAK TAKÉ MOHLA VYPADAT STŘELNICE ANEB ZAPOMENUTÉ STUDIE

0

V souvislosti s podstatným krokem pro stavbu nové turnovské knihovny, který byl učiněn poslední říjnovou středu (ZDE), se nabízí paralela s jinou významnou stavbou. Ten příběh již zapadl, byť je to jen pár let.

Zahájení rekonstrukce Střelnice (28.3.2002)

Také stavba Kulturního centra Střelnice se nerodila lehce. Už jen rozhodnutí, že na ni dojde. Na jedné straně argumenty, že budovu postavil v roce 1905 Spolek turnovských střelců i na tu dobu z méně kvalitního materiálu, a že největší kulturní sál ve městě již neodpovídá potřebám 21. století; na straně druhé potřebné peníze na stavbu. Nebýt mecenáše B. J. Horáčka, asi by se „ledy“ těžko pohnuly. A tak spolu s oslavami nového tisíciletí spatřily světlo světa i čtyři studie dostavby, resp. přestavby Střelnice. Veřejnosti byly představeny v létě roku 2000.

Své návrhy zpracovaly čtyři architektonické kanceláře: Profes projekt Turnov, atelier Ing. arch. Františka Jeřábka, turnovská kancelář Design 4 ve spolupráci se SAUL Liberec a AK Děčín, posledním návrhem byla práce Atelieru 6 Praha. Právě ten odborná komise doporučila jako vítězný.

Stav v květnu 2005

Všimněte si, že všechny čtyři návrhy zachovávaly původní vstupní budovu Střelnice (bylo to podmínkou zadání) a řešily pouze prostor sálu. Tehdy se hovořilo o otevření nové Střelnice v roce 2003. Dokonce byly zahájeny stavební práce. Nakonec byl demolován celý objekt, protože se zjistilo, že vstupní budova je v horším stavu než se předpokládalo. Potom se objevily problémy s podložím a stavba byla zastavena. A do toho náhle zemřel mecenáš Horáček, který těsně před tím stihl v Turnově zafinancovat přestavbu horních kasáren a výstavbu nové smuteční síně. Během jara 2003 bylo staveniště zakonzervováno, stavební jáma postupně zavezena hlínou a posléze celá plocha zatravněna. V květnu 2003 byl ještě zbourán dům U Raka – vyrostlo tu nové parkoviště.

Nová Střelnice byla otevřena 24. října 2008. Ale to už se stavělo na základě jiného projektu a stavba probíhala především za financování z rozpočtu města. Je to už jiný příběh, že ale už v roce 2000 existovaly čtyři varianty možné podoby zdejšího kulturního stánku, se po necelých 20 letech už téměř zapomnělo.

Přejme tedy turnovské knihovně přímější cestu k realizaci stavby nové budovy…

Vítězný návrh podoby Střelnice z roku 2000 – Atelier 6 Praha. Zajímavostí je, že jedním z architektů tohoto studia byl Radek Šíma, který se pár let nato stal autorem studie, podle které vznikla stavba dnešní Střelnice (několik shodných prvků s rokem 2000 byste možná našli…)

Práce arch. Jeřábka z Turnova

Model zpracovaný firmou Profes projekt Turnov

Návrh projekční kanceláře Design 4

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.