Aktivity VHS Turnov na Semilsku: Desítky milionů korun na investice

0
Minulý týden měly na Semilsku své významné milníky dvě vodohospodářské stavby, které investuje Vodohospodářské sdružení Turnov. V pátek 11. října byla za účasti občanů a vedení města Semily slavnostně ukončena stavba vodovodu v okrajové části města – Spálov. A jen dva dny před tím byla podepsána smlouva o dílo na rekonstrukci největší úpravny pitné vody v okrese Semily, která zásobuje město Semily a okolní obce Chuchelna a Benešov u Semil. Vlastní areál úpravny leží na území obce Příkrý. Nyní již byly zahájeny první stavební práce, které budou celkově představovat investici v řádu 70 mil. Kč. Pořízení vodovodu na Spálov znamenalo ve dvou etapách výdaj o celkové výši 7 mil. Kč (ceny jsou bez DPH).
Obě akce je možné realizovat pouze díky zásadnímu přispění prostředků EU, prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí. Přínos na obě akce bude ve výsledku přibližně 50 mil. Kč.
Podle předsedy Rady sdružení VHS Milana Hejduka jde v obou případech o pro obyvatele tohoto regionu významné stavby. „Ve Spálově lidé dlouhodobě požadovali výstavbu vodovodu, protože studny objektů hlavně v létě neměly dostatečnou kapacitu. Především díky dalším sdruženým prostředků VHS a města Semily se tento záměr konečně podařilo realizovat. Co mě těší především, je skutečnost, že se na nový vodovod chtějí co nejrychleji připojit opravdu všichni obyvatelé. To nebývá zcela zvykem. Často k domům přivedete na požadavek obce, města či občanů vodu nebo kanalizaci, ale v praxi nakonec velká skupina majitelů domů stejně váhá, zda se mají skutečně připojit,“ upozorňuje Milan Hejduk.
V případě intenzifikace úpravny vody v Příkrém jde podle něho o dlouhodobě připravovanou, složitou a naléhavě nutnou rekonstrukci celého objektu, tedy stavebních částí i technologie. Stavba centrální úpravny by měla být zakončena na konci příštího roku a její složitostí je, že bude muset probíhat za provozu úpravny. Klíčovou podmínkou při vlastní stavbě proto bude, aby nebyla ohrožena každodenní dodávka pitné vody do města i obou obcí.
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.