CHCETE STAVĚT V TURNOVĚ? PROBLÉM

0

Pro zájemce o individuální výstavbu není současný Turnov mnoho přívětivý. A když už se nějaký vhodný pozemek objeví, jeho cena se vyšplhá velmi vysoko. To ve svém důsledku vede k tomu, že mnoho zájemců o stavbu rodinného domu potom skončí v obcích v okolí Turnova, například v Jenišovicích nebo ve Všeni. „Situace kolem stavebních pozemků mě velmi mrzí, město má jen omezené možnosti, jak tomu pomoci, protože velká část pozemků je v rukou soukromých vlastníků. Ale snažíme se,“ říká starosta města Tomáš Hocke.

Podle něho se město snaží nejvíce rozvíjet hlavně bytovou zónu na Hruštici. Tady by v horizontu dvou tří let mělo být k dispozici asi dvacet nových zasíťovaných pozemků, městských asi pět. „Rozhlížíme se i po dalších lokalitách. Dlouhodobě je připravována rozvojová zóna v Daliměřicích za hasičárnou, kde je dnes zahrádkářská kolonie. Tady by mohlo být až čtyřicet stavebních pozemků, ale ve skutečnosti jich bude v horizontu pěti let k dispozici asi jen polovina, protože někteří vlastníci nemají o bytovou výstavbu zájem,“ přibližuje starosta.

V některých lokalitách byl záměr přeměny na bytovou zónu zastaven. Týká se to lokality Benátky nad nemocnicí, kde by v případě výstavby mohl hrozit posun celého svahu. Město zde z přípravných prací odstoupilo, záleží nyní na soukromých vlastnících, jestli budou chtít jít do rizika. Nebude se také stavět na místě zahradnictví u hruborohozeckého zámku, kde by výstavba mohla ohrozit zdroje pitné vody v Dolánkách. Ze stejného důvodu, tedy negativního hydrologického posudku, pravděpodobně nedojde na stavbu supermarketu v okolí kruhové křižovatky u Ontexu. Tyto pozemky jsou navíc problematické i z pohledu stále nedořešené restituční kauzy Walderode.

Další rozvojovou lokalitou je Hruštice nad sídlištěm Výšinka. Zde jsou ale pozemky spíše soukromých investorů, město zde chce přímo nad sídlištěm vystavět bytové domy, ale zatím se nedaří sehnat investora. „Hodně si slibuji od změny územního plánu. Některé pozemky v Mašově či na Daliměřicích byly určeny na zástavbu, ale nic se tam neděje, když tedy vlastníci nemají zájem, tak do územního plánu vrátíme zase zeleň, možná je to ale pohne k nějaké aktivitě. A současně budeme hledat další vhodné rozvojové plochy. Je jich v Turnově poměrně dost, ale dovést záměr až do konce, tedy pozemky přeměnit na stavební, zasíťovat je a nabídnout zájemcům o individuální výstavbu, to je bohužel vždy práce na několik let. Chápu, že potom někteří dají přednost okolním obcím, i když mě to mrzí, město tak přichází o nové občany,“ shrnuje závěrem starosta Tomáš Hocke.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.