ZIMA JE TU, TECHNICKÉ SLUŽBY HLÁSÍ PŘIPRAVENOST NA ZIMNÍ ÚDRŽBU

0

Ve čtvrtek 25. listopadu se Turnovsko probudilo do prvního pořádného mrazivého rána a i přes den se ve stínu teplota držela na nule. Na místě je proto otázka na zdejší technické služby, resp. na připravenost zimní údržby. Podle Libora Preislera, jednatele Technických služeb Turnov, bude údržba zhruba 80 kilometrů městských komunikací probíhat podobně jako vloni, technika i lidé jsou připraveni. V případě sněhu a náledí začíná pracovníkům technických služeb směna už kolem třetí hodiny ranní.

„V loňském rozpočtu města bylo na zimní údržbu schváleno 3,9 milionu korun, vyčerpali jsme o dvě stě tisíc méně, letos by to mělo být obdobné, byť rozpočet na příští rok ještě není schválen. Kromě městských komunikací udržujeme i hlavní chodníky, náměstí, parkoviště a další zpevněné plochy. K tomu účelu máme k dispozici asi 700 tun inertního posypového materiálu, posypovou sůl máme připravenu u dodavatelů a používáme ji podle potřeby,“ uvedl Libor Preisler.

Komunikace jsou ošetřovány podle schváleného „Plánu zimní údržby“, který stanoví i ulice a chodníky, které mají být ošetřovány co nejekologičtěji, tedy bez použití soli, a komunikace, kde se chemické prostředky použít mohou. V Plánu jsou rozděleny komunikace podle důležitosti a tedy i četnosti a pořadí údržby (logicky je nejdříve nutné ošetřit hlavní tahy!). V zásadě platí, že solí se ošetřují státní komunikace ve správě Krajské správy silnic Libereckého kraje, z městských komunikací jen ty hlavní včetně chodníků. V sídlištích a na rovině se chodníky pouze pluhují, ve stoupáních sypou drtí. „Každoročně se při zimní údržbě potýkáme s různě zaparkovanými auty, zejména v sídlištích by lidé v zimě měli více přemýšlet, kde své auto odstaví. Občas se s pluhem do malých uliček díky tomu ani nedostaneme,“ přiblížil Preisler.

 

CHODNÍKY A MÍSTNÍ KOMUNIKACE, KDE JE MOŽNÉ POUŽÍT K POSYPU CHEMICKÉ PROSTŘEDKY:

 

Chodníky:

Ulice Antonína Dvořáka, Bezručova, Havlíčkovovo náměstí, Hluboká, Hruborohozecká (od podchodu až po křižovatku s Bezručovou ulicí), ulice Husova, Kinského, Mariánské náměstí, Markova ulice (levostranný chodník od náměstí po křižovatku s ulicí A. Dvořáka), Nádražní ulice (od Kudrnáčových hodin po křižovatku s Přepeřskou ulicí, Náměstí Českého ráje, Palackého ulice, Skálova ulice (chodníky od náměstí po čp. 72 – budova městského úřadu za muzeem), ulice Sobotecká, V Uličkách, Výšinka od čp. 1378 na Kamenec včetně chodníků od křižovatky J. Palacha x Výšinka po odbočku do ulice J. Zajíce, Žižkova ulice, chodníky kolem kruhového objezdu u Ontexu směrem na Vesecko, ulice 5. května, 28. října, chodník na průtahu přes Jizeru až ke Kudrnáčovým hodinám, lokalita Na Lukách.

 

Komunikace:

Havlíčkovo náměstí, ulice Hruboskalská, Jana Palacha, Jiráskova, Koškova, Krajířova, Krátká, Kudrnáčova, Kinského, Ladislava Petrnouška, Lidická, Mariánské náměstí, ulice Na Házce, Náměstí Českého ráje, ulice Na Skalici, Skálova ulice – vozovka od náměstí po čp. 72, ulice Svobodova, Tázlerova, Trávnice, U nádraží, Vejrichova, Zborovská, komunikace k autobusovému nádraží od křižovatky v Palackého ulici a celá ulice 28. října.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.