VÝSTAVY A KINO V ČERVNU

0

S rozvolněním se postupně vše vrací do standardní podoby, tedy i výstavy a promítání kina. V Turnově bude už rovnou zahájeno promítání kina letního ve Skálově ulici, a to ve čtvrtek 17. června. Prvním filmem je nová česká komedie Bábovky, a to i za účasti tvůrců. Program letního kina najdete ZDE: http://www.kcturnov.cz/program/kino/

VÝSTAVY

* MUZEUM ČESKÉHO RÁJE: Stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle od 9.00 do 17.00 hodin. Kromě stálých expozic v hlavní budově je zde i nová expozice horolezectví.
Výstavy:
* LUXUSNÍ POHŘEBNÍ VÝBAVA PRŮŘEZEM STALETÍ. Výstava je instalována v Klenotnici muzea. Jde o třetí výstavu v rámci celosezonního výstavního projektu „Na poslední cestě…“. Návštěvníci mohou obdivovat tři jedinečné exponáty a jeden obsáhlý soubor exponátů: věrnou kopii pohřební koruny železného a zlatého krále Přemysla Otakara II., jejíž originál nechal vyrobit Václav II. svému otci na poslední cestu v roce 1297, kdy konečně našel po dlouhých 19 letech od své smrti místo svého posledního spočinutí. K vidění je také originál i liturgická kopie procesního ostatkového kříže z Českého Dubu – druhé nejvzácnější pozdně románské památky u nás. Moravské zemské muzeum v Brně zapůjčilo unikátní soubor 51 šperků a vzácných předmětů hrobové výbavy velmože z Blučiny v poloze Cezavy. Dalším výjimečným exponátem je pektorální kříž biskupa Petra Františka Krejčího, se kterým byl 8. července 1870 uložen do hrobky pod centrálním křížem na hřbitově v Turnově. Tento kříž bude společně s biskupovými ostatky uložen zpět do hrobky v září letošního roku. Klenotnice muzea od 10. června do 11. července.
* NA POSLEDNÍ CESTĚ…, SMRT A POHŘBY V POJIZEŘÍ NAPŘÍČ STALETÍMI. Návštěvníci se seznámí s podobou pohřebních rituálů v regionu Pojizeří napříč staletími. Výstavní sál muzea od 18. března do 5. září.
* NA POSLEDNÍ CESTĚ… ZLOČIN, TREST A ZÁHROBÍ. Druhá tematicky zaměřená část výstavy je instalovaná v Kamenářském domě. Můžete zde nahlédnout do tajuplného světa popravišť, revenantů nebo spiritismu. Dozvíte se, jak to vlastně nebylo s turnovským upírem Štěpánem Hubnerem… Kamenářský dům od 18. března do 5. září.
* SVĚTELNÉ OBJEKTY DESIGNÉRSKÉHO STUDIA YAKOBIUM, jehož zakládajícím členem je turnovský rodák Jiří Anděl. Druhou polovinou tvůrčího tandemu značky Yakobium je Pete Isev (*1977), kolega J. Anděla ze studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Spolupráce na řadě projektů již od dob studií vyvrcholila před dvěma lety, kdy založili studio, aby se nad rámec svých civilních profesí společně věnovali autorské výtvarné tvorbě. Jednotícím prvkem posledních projektů Yakobia se stala práce s umělým pískovcem. Exponáty studia Yakobium jsou k vidění v expozicích Muzea Českého ráje v Turnově od 1. června do 1. srpna.

* GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje 4. Otevřeno: pondělí až pátek 9.00–12.30 a 13.00-17.00 hodin. Celoroční výstava granátových šperků. Ukázky broušení českého granátu a zlatnických profesí vysazování a zasazování českého granátu. Doprovodná výstava obrazů Karla Janáka: Květinové motivy.

* FOTOKLUB SAFÍR. Výstava k 20. výročí založení sdružení KONTAKT, působícího na území Euroregionu Nisa od roku 2000. Od jeho založení se ujal vedení turnovský fotograf a předseda fotoklubu Safír Břetislav Jansa. V současné době má několik desítek příznivců z Česka, Polska a Německa. Sdružení pořádá pro zájemce besedy se známými českými i zahraničními autory. Pořádalo celostátní soutěž Černobílé fotografie. Podílelo se na pořádání celoevropské soutěže Zemský ráj, zaměřené na ochranu životního prostředí. Tuto soutěž garantoval zakládající člen spolku Fotoklub Safír Turnov. Od 1. ledna 2014 je sdružení vedeno u Krajského soudu v Hradci Králové jako spolek. K výročí je do 30. června připravena výstava fotografií členů sdružení ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.