ZEMŘEL JIŘÍ DIENTSBIER, CHALUPÁŘ Z HRUBÉ SKÁLY

0

(Aktualizace – přidáno vyjádření senátora Jaromíra Jermáře) V sobotu 8. ledna Českem proběhla zpráva o úmrtí Jiřího Dientsbiera (*1937), významného polistopadového politika a senátora. A také českorajského chalupáře, kterým se stal po sňatku s dcerou Radana Kuchaře, jednoho z největších českých horolezců. Velmi často pobýval na Hrubé Skále, na Turnovsku jste ho mohli spatřit na desítkách akcí. Zejména, když se těsně před rokem 2000 snažil získat mandát senátora pro oblast Mladoboleslavska a Turnovska.

n201101081924_zap_22_2011_dientsbMandát mu tehdy jen o vlásek unikl a senátorem se stal v Turnově bezvýznamný a neviditelný Jaroslav Mitlener. Byla to tehdy velká škoda, osobnost bývalého mluvčího Charty 77 a polistopadového ministra zahraničí by Českému ráji byla jistě ku prospěchu. Nicméně se ještě stačil v roce 2002 silně angažovat při rozšíření CHKO Český ráj, kdy zásadní jednání mezi osobnostmi Českého ráje a tehdejším ministrem životního prostředí Milošem Kužvartem proběhlo právě u Dientsbierových na Hrubé Skále.

Vytoužený senátorský mandát nakonec získal, v horní komoře parlamentu zastupoval své rodné Kladno. Mandát mu měl skončit až v roce 2014. Dienstbier byl prvním ministrem zahraničí po pádu komunistického režimu v roce 1989 a zároveň místopředsedou vlády až do konce roku 1992. Mezi lety 1993 a 1996 šéfoval nevýznamné straně Svobodní demokraté. Poté zastával post zvláštního zpravodaje Komise pro lidská práva OSN pro Jugoslávii, Bosnu a Hercegovinu a Chorvatsko. V roce 2007 se jeho jméno skloňovalo v souvislosti s možnou kandidaturou na prezidenta. V senátních volbách 2008 se jako nestraník dostal na kandidátce ČSSD do Senátu na Kladensku. Byl předsedou senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.
(Zdroj: ČTK, TvA)

VZPOMÍNKA NA JIŘÍHO DIENSTBIERA

S Jiřím Dienstbierem jsem se poprvé osobně setkal před více než 10 lety. Pomáhal jsem mu v roce 2000 ve volební kampani, když se ucházel o post senátora za Mladoboleslavsko a Turnovsko. O šest let později mi zase on pomáhal v senátních volbách. Společně jsme navštívili desítky zajímavých míst a akcí v našem regionu. Mnohokrát jsem Jiřího Dienstbiera navštívil na jeho chalupě v Hrubé Skále, kde jsme často vedli diskuze o politice i jiných tématech. Měl jsem také možnost ochutnat výsledky jeho skvělého kuchařského umění, například guláš se švestkovými povidly a výbornými knedlíky.

I při dalších setkáních jsem Jiřího Dienstbiera poznával jako velice čestného člověka s neohroženými postoji. Ty ostatně prokázal mnohokrát před rokem 1989, ale i později, třeba v době působení jako zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii.

Po jeho zvolení senátorem v roce 2008 se naše spolupráce ještě rozšířila. Na toto více než dvouleté období budu také rád vzpomínat. Jiří Dienstbier byl „pan senátor“. Naposledy jsme se setkali 15. prosince 2010, kdy jako doyen Senátu PČR řídil slavnostní schůzi k výročí jeho ustavení v roce 1996.

Jiří Dienstbier pro mě byl a vždy bude vzorem politika s obrovským morálním kreditem. Jeho smysl pro čest, pravdu a spravedlnost, jeho životní postoje i konání z něho vytvořily velkého Čecha a Evropana. Byl také výborným člověkem s pozitivním přístupem k životu, který ostatně vyzařoval i z jeho tváře. Jiří Dienstbier bude na české politické scéně chybět. Česká politika nemá dostatek takových lidí. Přál bych si, aby se našlo mnoho pokračovatelů s obdobnými vlastnostmi a statečnými postoji. I v současné době budou velmi zapotřebí.

Jaromír Jermář,

senátor za Mladoboleslavsko a Turnovsko

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.