ÚČASTNÍCI PROJEKTU EVROPSKÉ UNIE REPREZENTOVALI SVÉ ZEMĚ V GÖTEBORGU

0

Ředitelka turnovské jazykové školy FAN Eva Fričová, ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Blanka Konvalinková (připojený partner projektu) a Kateřina Klimešová Trojanová, zástupkyně Britské rady Krajské vědecké knihovny v Liberci, navštívily Göteborg v rámci projektu „Tvůrčí přístupy k interkulturní kompetenci“. Díky tomuto projektu si mohou učitelé i dospělí studenti jazykové školy FAN rozšířit své obzory, procvičit jazykové znalosti a spřátelit se se zástupci partnerských institucí z Belgie, Irska, Litvy, Norska, Španělska, Švédska a Turecka.

Paní Eva Bäckman, švédská koordinátora projektu, spolu se svým týmem, připravila velmi zajímavý program. Účastníci navštívili několik knihoven, řešili kvíz o Švédsku (český tým zvítězil!), byli informováni formou prezentací o vzdělávání dospělých, diskutovali o metodách práce s dospělými v knihovnách. Navštívili čtvrť Hjällbo, kde žije rozsáhlá komunita přistěhovalců. Velmi zajímavá byla návštěva arabského komunitního centra, které spolupracuje s vyšší lidovou školou na výuce švédštiny a sociálním začleňování arabských obyvatel. Švédštinu se mohou přistěhovalci naučit též v přípravné škole pro přistěhovalce. Její zvládnutí je podmínkou pro získání trvalého pobytu, práce i dalšího vzdělání. Velmi se osvědčil program, ve kterém se vzdělávají rodiče i jejich děti pohromadě. „Určitě bychom se mohli lecčemus přiučit,“ komentovala Eva Fričová.

Účastníci navštívili vyhlášený knižní veletrh, jehož tématem bylo letos Španělsko, celá skupina se zúčastnila semináře o různosti kultur a kulturního dědictví Andalusie. Nechyběla ani prohlídka centra Göteborgu s projížďkou na lodi. Lodí, která funguje v síti MHD (!), se zástupci jednotlivých zemí přesunuli na ostrov Brännö, kde probíhal seminář, jehož cílem bylo pochopit situaci znevýhodněných sociálních skupin. Pracovní program končil vyhodnocením a všichni zúčastnění potvrdili, že návštěva Göteborgu spolu s poučným programem jednoznačně přispěly k rozšíření jejich interkulturní kompetence.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.