OHLÉDNUTÍ ZA UPLYNULOU SEZONOU JUDISTICKÉHO ODDÍLU TSC TURNOV

0

Judo patří mezi nejrozšířenější sporty na světě. Světová organizace IJF sdružuje 197 členských zemí. I na letošní olympiádě v Pekingu patřilo judo po atletice a plavání mezi trojici nejvíce zastoupených sportů. Je pro nás proto potěšitelné, že i v Turnově má dlouhodobě zapuštěny své kořeny. Mám-li hodnotit letošní sezonu, musím konstatovat, že rozhodně patřila mezi úspěšné.

Oddíl “ustál” rozkolísanou situaci, která vznikla výměnou na trenérských postech, vše se stabilozovalo, což se projevilo i na výsledcích.

Nejvíce o tom vypovídá situace v kategorii nejmladších dětí, tedy mláďat a mladších žáků. Náš oddíl zaznamenal v této kategorii výrazného kvantitativního nárůstu, který se v závěru roku projevil tím, že jsme museli (dočasně) zastavit přijímání nových členů. Tuto skupinu, která má více než čtyřicet dětí vede Jiří Vydra se svými asistenty Klárou Volfovou a Janem Malinou. Hlavním úkolem v této složce je vštípit dětem lásku k pohybu a sportu vůbec. Ti nejlepší získávají v závěru roku první výkonnostní stupně (barevné pásky),  tzv. kyu. Po letech jsme byli i úspěšní v žákovské lize (Samurajské kataně), kterou jsme vyhráli.

Závodní složka mladších a starších žáků (15 dětí) letos zaznamenala řadu významných sportovních výsledků. Nejlepší z nich startovali na přeborech ČR. Jména jako Nauš, Hujer, Mach, Zelenka a další jsou příslibem do blízké budoucnosti. Nejlepší výsledek této kategorie získal Dominik Colan, který při svém startu na přeboru ČR v Plzni vybojoval pět vítězných utkání a celkově obsadil 3.místo. Trenérem této kategorie je Jiří Vele spolu se svými asistenty Michalem Studničkou a Eliškou Štěpánovou.

Družstvo mužů startovalo v 1. lize již osmým rokem. Jeho současný trenér Radek Louda dokázal s týmem vybojovat historický úspěch v podobě pátého místa. Dlouhodobě potěšitelným faktem je to, že TSC staví převážně na svých odchovancích, kteří figurují statisticky mezi největšími oporami. Byli jimi zejména: Vladimír Franěk, David Louda a Michal Studnička.

Na Mistrovství ČR v Liberci startovali Vladimír Franěka a David Louda. První z nich po výborném výkonu obsadil ve velmi dobře obsazené váze do 90 kilogramů páté místo. Dobrý výkon podal i druhý reprezentant oddílu. Potěšilo třetí místo našeho odchovance Martina Hovorky, který startoval za JC Olomouc.

n200812171150_sport_65_08_judoPoslední sobotu v měsíci listopadu pořádal oddíl juda TSC Turnov historicky první Mistrovství ČR v soutěži Kata. Jedná se o v judu novou soutěžní disciplínu, ve které je účelem (podobně jako v některých dalších bojových uměních, např. karate) předvést základní techniky a principy obřadnou formou v předem stanovených souborech. Tato novinka má již i své Mistrovství Evropy. V této soutěži startovali také  domácí závodníci. David Louda se svým bratrem Radkem obsadili v Katame no katě 4. místo. Podobně dopadl i František Rudolf v Kime no katě. V nejvíce obsazené Nage no katě byli bratři  Loudové pátí.

Oddíl nezapomíná rovněž na zvyšování kvalifikace. Radek a David Loudové se zúčastnili školení trenérů druhé třídy, které na podzim úspěšně zakončili. Jejich vrcholem pak bylo nedávné složení zkoušky na technický stupeň 1. Dan. Tím rozšířili řadu členů oddílu, kteří této mistrovské mety dosáhli. Hlavní trenér oddílu Jirka Vele (autor těchto řádků) byl ke svému letošnímu životnímu jubileu oceněn Evropskou unií za 30 let práce ve vrcholovém judu vyznamenáním v podobě udělení 7.danu. Tím se zařadil mezi několik jedinců, kteří v republice tak vysoký technický stupeň mají.

Uvedené výsledky nás samozřejmě těší. Jsou ale závazkem. Je zde třeba vzpomenout na všechny ty, kteří se na současné situaci a úspěších v minulosti podíleli a od vzniku oddílu před takřka 50 lety se zapsali do jeho historie. Zde si dovolím vzpomenout jednoho za všechny. Je jím Pavel Suchomel, který má na bohaté historii jeden z největších podílů. Ve středu 19. listopadu tomu bylo již 11 let, co nás opustil.

I přes menší účast na letošním, tradičním oddílovém soustředění v Pleskotech je možno, jak ostatně vyplývá z celého článku, hodnotit sezonu jako velmi dobrou. V závěru roku nás čeká ještě několik regionálních turnajů, tradiční veřejná tréninková hodina pro rodiče a známé a skládání zkoušek na vyšší judistické pásky.