ŽÁK ZÁKLADNÍ ŠKOLY BYL ODMĚNĚN ZA SVŮJ RYZE OBČANSKÝ POSTOJ

0

V záplavě negativních zpráv, kterými nás denně masírují především celostátní média, by zpráva z úterý 29. března měla pořádně vyčnívat opačným směrem. Velitel turnovských policistů Milan Drahoňovský totiž přišel do Základní školy v Sobotecké ulici, kterou v Turnově málokdo pojmenuje jinak než „zvláštní škola“, osobně poděkovat 13letému žáku za mimořádný, občanský čin. „Ano, v tomto případě jsem měl pocit, že bychom měli k události zaujmout trochu jiný postoj, než vyšetřování jen stroze uzavřít. Proto děkuji paní ředitelce školy, že svědky poděkování mohli být ve školní tělocvičně i ostatní žáci, protože si myslím, že dobrý příklad vychovává nejlépe,“ shrnul Milan Drahoňovský.

Co se stalo? Na počátku března navštívila maminka se svým nemocným dítětem jednu z místních pediatrických ordinací. A protože dětští lékaři tu nejsou pouze pro miminka, ale i pro teenagery, byl s ní v čekárně i jeden dospívající 14letý chlapec. Maminka byla natolik zaměstnaná péčí o své nemocné dítě, že si do ordinace lékaře zapomněla vzít doklady a peněženku. Věci zůstaly v čekárně. A to bylo pro dospívajícího chlapce asi velké lákadlo, zvlášť když v peněžence bylo připravených 10 tisíc korun na platbu složenek! Není se co divit, že po návratu od lékaře do čekárny zde nebyl ani teenager, ani doklady a peníze.

n201103302002_zap_99_2011_policieMladistvý zloděj se patrně výše částky v peněžence natolik zalekl, že si lup uschoval na hřišti pod gymnáziem v ulici Jana Palacha. Nemohl tušit, že zanedlouho sem přijde skupina dětí ze Základní školy v Sobotecké ulici a že jeden z žáků, konkrétně Lukáš Najman, půjde hledat zatoulaný míč a přitom najde uschovanou peněženku. Neváhal ani vteřinu a nález okamžitě ohlásil přítomnému učiteli. A tak ještě týž den byly doklady i peníze vráceny roztržité mamince. „Pravdou ale je, že jsme lupu byli na stopě, protože mladík byl do lékařské ordinace pozván na očkování, takže jsme znali adresu pravděpodobného pachatele. I tak ale občanský čin žáka základní školy zaslouží náležité a veřejné poděkování, nestává se to zase tak často,“ uzavřel Milan Drahoňovský.

 

Pachatel trestného činu krádeže bude samozřejmě stíhán jako mladistvý, v případě, že by mu bylo víc než 15 let, hrozil by mu za tuto krádež trest odnětí svobody v délce od jednoho do tří let.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.