JAK JEDEN TELEFONÁT ZMĚNIL FOTBAL V TURNOVĚ

0

Fotbalovému Turnovu se blýská na lepší časy. Na začátku pozitivních změn byl telefon liberecké legendy, dnes již v roli sportovního manažera Jana Nezmara. Na druhém konci pomyslného drátu byl předseda FK Pěnčín-Turnov Ing. Jaroslav Knížek. Ten s fotbalem v srdci Českého ráje začínal prakticky úplně z ničeho. Modrobílá jedenáctka proplula okresními vodami, aby po sloučení s TJ Sokol Pěnčín posléze zakotvila ve vodách divizních. Těmi proplouvá již sedmý rok!

FK Pěnčín-Turnov v současné době sdružuje symbolicky celkem 11 týmů pánských a 1 ženský. Vedle áčka působí v Pěnčíně ještě jeho rezerva, která hraje nejvyšší krajskou soutěž – KP. Po dorostu hrají své pravidelné soutěže také starší a hned dva celky mladších žáků, starší přípravky A + B a mladší A + B doplňují ještě elévové. V klubu samotném je registrováno 171 členů!

201401090035_sport_08_014_fotbal

Jaroslava Knížka jsme se zeptali:

* Jak je prezident klubu spokojen s fungováním jednotlivých mužstev po podzimu mistrovského ročníku 2013 – 2014?
Asi to zase všechno neděláme až tak zle, když si nás ke spolupráci vybral prvoligový Liberec. Ze všech jednání, která z našeho telefonátu vzešla, mám opravdu dobrý pocit a myslím, že vyjednaný statut farmy se nejlépe odráží právě ve sportovních výsledcích našeho klubu. Po sedmiletém účinkování v divizi jsme dosáhli dosud nejlepšího umístění v naší novodobé historii, byť jen zatím po podzimu. B-tým se po rozpačitém rozjezdu vyšplhal v tabulce až na čtvrtou příčku. Velkou radost mám také z dorostu. Ten v nejlepší sestavě prostě nemá v kraji soupeře. Dlouhodobá spokojenost panuje také s ostatním mládežnickým fotbalem, který slaví úspěchy nejen v regionu, ale také na mezinárodní scéně nebo za hranicemi.

* Jste známý optimista. Jde všechno opravdu samo, nebo se tomu musí hodně pomáhat?
Jak všichni moc dobře víme, nic nepřijde samo. Stále ještě děláme fotbal v amatérských podmínkách, ale co je hlavní, máme pořádné štěstí na lidi. Ať už vzpomenu kohokoliv, co jméno, to pro nás pojem. Počínaje sportovním ředitelem Jiřím Šteffanem tu můžu jmenovat hlavního kouče Emila Šafáře spolu s celým realizačním týmem prvního mužstva, všestranného Josefa Petříka, šéfa mládeže Petra Havla či správce-trenéra Jirku Šimka. Ten výčet je samozřejmě mnohem delší, ale nerad bych na někoho zapomněl, takže obecně zmíním ještě náš fans klub a také všechny ostatní trenéry. A právě tady, u nejmenších dětí, hledáme nové trenéry, kteří by navázali na poslední roky. Trenéři Havel, Žďárský a nyní Krejčík trénovali okresní výběry a od předsedy Petra Hertze slyším pouze chválu na jejich činnost. Především vlastní mládež je z pohledu námi nastoupené cesty tím nejdůležitějším pro další rozvoj turnovské kopané. Proto v našich řadách uvítáme kvalitní zájemce o tuto nelehkou, ale zato smysluplnou práci.

* Můžeme jmenovat alespoň některé trenéry a jimi vypiplané talenty, jejichž jména jsou známá alespoň v našem fotbalovém rybníce?
Zase tu nechci nikoho opomenout, takže jen co jsem zaznamenal já z nejbližší minulosti. Určitě kus pořádné práce tu odvedli pan Matějíček, Honza Šťastný, Petr Havel, Milan Lábek a v neposlední řadě v současnosti právě třeba Jirka Šimek s Luďkem Dlouhým nebo Jirka Žďárský s Vláďou Kalousem a u těch nejmenších Aleš Krejčík s Mrkáčkem. Velkou kvalitu vychovali Petr Havel a Jirka Halfar, kteří si na podzim dali pauzu, ale věřím, že se k trénování opět v budoucnu vrátí. Mezi trenéry panuje super parta a všechny nás pracovat s mládeží opravdu baví. Z jejich svěřenců, kteří se výrazněji prosadili, začnu u gólmanů. Asi nejznámějšími jsou stálice Zbyněk Hauzr a Radek Cimbál. Naší líhní prošel také Petr Koubus, jenž dosud chytá v Sedmihorkách. Protože z ligových námluv bratří Hurtů nic nebylo, z hráčů se nám do ligy sice nikdo nedostal, snad jen Karel Stanner, a to ještě jako trenér…

* Dá se na takovém stavu ještě vůbec něco změnit? A chcete vůbec měnit ještě něco dalšího?
Jistě. Takových příběhů, kdy se hráči z výkonnostního fotbalu dostali do ligy nebo dokonce až do repre, jsme přece již několik zaznamenali. Momentálně máme na hostování v Jablonci, Liberci a Mladé Boleslavi už patnáct mládežníků a já věřím, že o jménech jako Drahovzal, Finkous, Halfar, Havel, Kunst, Moravec, Mach, Polyak, Primásek, Rulec, Svoboda, Sysel, Tvrdý, Veber nebo Žďárský ještě uslyšíme.  Posledním čerstvým příkladem je Martin Ježek, jenž v dresu liberecké juniorky skóroval v Teplicích. Z pohledu již řečeného jsme skoro povinni ještě leccos změnit. Nejde jenom o sportovní výsledky, ale musíme myslet například také na zázemí. Přiznejme si, že třeba náš areál už dlouho neodpovídá požadavkům své doby.

* Lze souhlasit s tím, že stav lety takříkajíc zakonzervovaný by se měl brzy změnit. Leccos se ve městě šušká…
Snažíme se s tím něco udělat už delší dobu, a řekl bych, že čas nazrál. Nedávno jsem se sešel s předsedou FAČRu Miroslavem Peltou na neformální schůzce a získal jeho příslib k pomoci při řešení problému, který nás již dlouho trápí, a to je umělá plocha. Probíhají jednání s Městskou sportovní, starostou Hockem a snaha a zájem je vidět. V neposlední řadě vidím pozitivní přístup pana Zikudy jako předsedy sportovní komise, který se snaží pomoci sportu obecně. Hodně inspirace získávám i od Milana Hejduka, bývalého starosty a sportovního nadšence. Zcela konkrétní obrysy teď dostává rekonstrukce občerstvení na městském stadionu a sociálního zařízení pro diváky. Na tuto akci, která je již ve fázi projektové dokumentace, uvolní potřebné finanční prostředky město. Také se pokusíme o rekonstrukci vnitřní části tribuny, která je v havarijním stavu.

* Jaké jsou argumenty, kterými hodláte přesvědčit také ostatní zastupitele?
Pominu-li, že poskytujeme aktivní sportovní vyžití nejenom početné základně našich členů a pasivní přibývajícím divákům, už jenom fakt, že spolupracujeme s krajským městem by měl být pro všechny zúčastněné strany zavazující. Já osobně to zatím vidím naprosto kladně. Jak potvrzuje nedávné mezinárodní dvojutkání (TvA informovalo) juniorských výběrů Ukrajiny, Turecka a Maďarska, jsme schopni tímto způsobem propagovat nejenom sebe, ale především město jako takové. Pokud se podaří prohloubení našeho vztahu s Libercem, můžeme do budoucna pomýšlet i na vyšší soutěž. Na to vše je ovšem třeba se řádně připravit. Zní to asi divně, ale v první řadě ekonomicky a teprve až pak sportovně. My přesto začali odzadu, protože tady je to pro nás mnohem snazší. Hodnotit to budeme se Slovanem v čase vánočním, abychom společně stanovili další postup. Jak mohli zaznamenat návštěvníci utkání našich mužstev, usilovně pracujeme také na ekonomické stránce naší činnosti. Sami ji nejsme schopni zvládnout, a proto si velmi vážíme dosavadní podpory města a také stávajících sponzorů. K těm pomalu přibývají další a jejich vizitky již viditelně lemují hrací plochu.

* Co jiného ještě může FK Pěnčín-Turnov nabídnout svému městu a jeho obyvatelům krom již zmíněného?
Někteří lidé, a zejména ti, kdo nikdy nesportovali, si v plném rozsahu zřejmě neuvědomují význam a důležitost zdravého pohybu. My se o to alespoň částečně snažíme. Turnov není až tak veliký, takže logicky se tak nějak přirozeně prolínáme. V našich oddílech máme atlety, naši hráči vypomáhají FC Dalmach ve futsalu a vloni jsme s TJ založili tradici společného plesu. Rádi bychom se tedy podíleli také na společenském životu města a jen uvítáme, když naše mistrovská utkání budou Turnovští považovat za společenskou událost. Dáme-li tomu všemu společně ještě slavnostnější rámec, jen dobře.

* Hodláš svoji energii nasměrovat také někam jinam mimo fotbal?
Za tu hezkou řádku let od roku 1999, co fotbal ve volném čase dělám, mi občas dojde energie. V každém případě mi dal hodně. Navázal jsem spoustu nových kontaktů, naučil se s nadhledem řešit hromadu neřešitelných věcí a hlavně myslet na druhé. Teď momentálně zase prožívám období, které mi energii dodává. Mančaftu se daří a lidi si tady mohou sáhnout na hráče typu Papouška a Janů. Rodí se tu i nové hvězdy, jako třeba Jirka Pimpara, kterého jeden den vidíte v televizi a další už válí vedle Ondry Ginzela v našem dresu. Také mládež zatím vyšlapuje dle našich představ. Udržet tento stav však nebude jednoduché a zlepšovat se dá vždycky. I já chci posunovat hranice svých možností. Dvě volební období jsem byl na kandidátce Nezávislého bloku v pozadí. Teď s blížícími se volbami zvažuji, zda chci v dobrém ovlivňovat jenom fotbal v Turnově nebo dění v něm v mnohem širším měřítku… 

Připravil Karel Vodrážka, Sport TvA, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.