DO ČECH VTRHLA ZIMA

0

Po loňské zkušenosti, kdy žádná zima nebyla ani na horách, letos leckdo mávl rukou. Také v turnovských pneuservisech minulý týden odhadovali, že hlavní nápor řidičů mají spíš ještě před sebou. Po posledních dvou dnech je ale všechno jinak. I na Turnovsku napadlo nějakých 25 centimetrů sněhu a padá a padá. Zatímco včera, v den pracovního klidu, to ještě byla idylka, dnes ráno na mnoha místech Turnova a okolí sníh a náledí hodně pozlobily řidiče a chodce.

„Je fakt, že jsme se trochu nechali ukolébat loňskou velmi decentní zimou a letos jsme se divili, když už na konci října se na Turnovsku objevily první sporadické sněhové vločky a 6. listopadu také první souvislejší sněhová nadílka,“ říká meteorolog a věštec Vlastík Brůček.

n200711122004_zap_301_07_zimaJe pravdou, že vloni také v této době bylo chladno a mírně sněžilo, ovšem následně sníh roztál i na horách a prakticky až do 20. ledna si vlekaři a hoteliéři rvali vlasy nad opuštěnými vleky a penziony a smutně hleděli na holé horské pláně. Pak přišel cyklón Kyrill, začal pustošit, co se dalo a na hory konečně zavítal sníh. „Ovšem my v nížinách jsme se velmi brzy znovu dostali do příjemného, téměř jarního počasí. Letos tomu bude spíš naopak, zima bude mít větší sílu,“ předpovídá Brůček. Vhodné podmínky pro zimní sporty lze předpokládat spíše ve vyšších polohách, když na Turnovsku bude sníh většinou mokrý a střídavě bude tát a namrzat.

Podle Brůčka musíme až do konce listopadu počítat se střídavou oblačností, častými přeháňkami, většinou sněhovými nebo smíšenými a teplotami přes den jen mírně nad nulou a v noci při vyjasnění ojediněle až kolem osmi stupňů pod nulou.

Náročné dva dny mají za sebou hasiči. Ti pomáhají hlavně s odklízením spadlých stromů na silnicích a vedení vysokého napětí. Podle tiskové mluvčí hasičů Ivy Michalíčkové jen v neděli 11. listopadu vyjížděly jednotky požární ochrany Libereckého kraje k 58 ohlášeným událostem, v drtivé většině spojeným se sněhovou kalamitou. V odstraňování polámaných stromů a jejich částí z komunikací a železničních tratí hasiči pokračovali i v průběhu pondělí 12. listopadu, kdy bylo zaznamenáno přes 60 výjezdů na území kraje, nejvíc v okrese Semily.

Sníh přináší i dopravní nehody. Během včerejška a dneška jich bylo hned několik. Dva příslušníci Policie ČR například utrpěli zranění při dopravní nehodě policejního vozu a kamionu, ke kterému došlo dnes krátce po třetí hodině ranní u Liberce na silnici č. I/35 v jízdním pruhu ve směru na Turnov. Na místo nehody byli vysláni profesionální hasiči z požární stanice Liberec, kteří se postarali o uvolnění komunikace, protože kamion blokoval provoz v obou jízdních pruzích.

Na území okresu Semily odstraňovali hasiči v pondělí 12. listopadu stromy z komunikací u Benešova u Semil, v Košťálově, v Radostné a Mírové pod Kozákovem, Troskovicích, v Horní Sytové, Semilech, Roztokách u Jilemnice, v Lomnici nad Popelkou a v Turnově.
Zaznamenány byly také tři nehody linkových autobusů. Havarovaný autobus na komunikaci č. II/2829 v Radostné pod Kozákovem museli vyprostit semilští profesionální hasiči za pomoci jeřábu. Zapadlému autobusu v Mašově, městské části Turnova, pomáhali po poledni z příkopu profesionální turnovští hasiči, kteří na místě sami zapadli s cisternovým vozem. Turnovští hasiči se pokoušeli vysvobodit i další zapadlý autobus, tentokrát v Rakousích. Protože se ale nacházel úplně mimo vozovku, nebylo ho možné za pomoci dostupné techniky dostat zpět na silnici.

n200711122004_zap_302_07_zimaKromě hasičů a záchranářů zažívají náročné chvilky také silničáři. Hlavní silnice ošetřují ti z Krajské správy silnic Libereckého kraje, místní komunikace mají na bedrech obce. V Turnově se o místní komunikace starají Technické služby. Jak uvedl jednatel této městské společnosti Libor Preisler, údržbou komunikací a chodníků ve městě se zaměstnanci Technických služeb zabývali celou neděli od ranních až do večerních hodin, v pondělí první pluhy vyjely už ve 3.15 hodin a pracovaly opět do nočních hodin. „Má mrznout, tak je třeba co nejvíc ulice a chodníky zbavit sněhu, aby na nich mráz nemohl utvořit ledovou slupku,“ přiblížil Preisler.

Radní města nedávno schválili plán údržby na nadcházející zimní období, který je v obdobném rozsahu jako vloni, pod správu města přibyla údržba celé Bezručovy ulice. Město za zimní údržbu ročně zaplatí zhruba 2,5 milionu korun, záleží ale na tom, jaká zima je.

n200711122005_zap_303_07_zimaV Turnově už několik let platí, že některé komunikace a chodníky se pouze pluhují, jen některé se sypou drtí a jsou tu i ty, kde se používá výjimečně sůl nebo se neudržují vůbec (státní komunikace patřící Libereckému kraji se solí všechny bez výjimky). Když tento plán údržby začal před lety v Turnově platit, vzbudil vlnu nevole, protože tu byla obava, že jen protažený chodník bez posypu bude nebezpečný hlavně pro seniory. Postupem času ale nevole utichla…

A víte, které ulice a chodníky se jen pluhují, sypou, solí či zůstávají bez údržby? V prvé řadě byste měli vědět, že podle schváleného plánu zimní údržby se v Turnově v době od 22 do 03 hodin zimní údržba komunikací neprovádí, vyjma kalamit nebo havárií.

Komunikace ošetřené pouze pluhováním:
Loužek, cesta k vodárně Dolánky, Mašov za hasičárnou, spojka od Hamrů k Libuňce, od Sobotecké – proti stavebninám do zahrádek, cesta k Valdštejnu od parkoviště Pelešany, Mašov k čp. 84, Vrchhůra k čp. 893, od Hruboskalské kolem čp. 348, Nudvojovice od hasičárny k čp. 1042 a od vodárny k čp. 1030, Kadeřavec kolem bývalé skládky, Kadeřavec za čp. 4, cesta kolem koupaliště Dolánky, Malý Rohozec – cesta k bývalé knihovně, Bukovina – hranice nad kravínem a ostatní komunikace mimo hlavní trasu, cesta od Luků (Daliměřice) – Na Vršku, Kotlerovo nábřeží od VaKu ke garážím, ze Sobotecké kolem Stebénky po uličku Na Házce, spojka od Zborovské na Károvsko, spojka pivovar Malý Rohozec – Ohrazenice.
Také chodníky v sídlištích, které jsou na rovině, se pouze pluhují, drtí se sypou pouze ty ve stoupání.

Posyp drtí:
Ul. Zdeňka Nejedlého, ul. Terronská (vozovka a chodník), Terronská (chodník u penzionů), Koněvova, Jeronýmova, Komenského, Švermova, Opletalova, Pod Zelenou cestou, Zelená cesta, Josefa Štrégla.
Ve druhém sledu: Rokycanova, K. Vika, Na vyhlídce, F. Kavána, Čsl. dobrovolců, Kpt. Jaroše, Partyzánská, Čapkova, parkoviště u Karla IV., u kina + vozovka, Daliměřická, Vesecká, U lip, Na osadě, Solidarity, Achátová, Čistá, Polní, Lesní, Mírová, Dělnická, Zahradní, Na vršku.
Ve třetím sledu: Studentská, Kosmonautů, Květinová, Březová, Sportovní.

Posyp solí:
Ulice Jana Palacha – komunikace a chodník, chodník na průtahu přes Jizeru k hodinám (+ přejezd na druhou stranu), Skalička – spodní i horní část, Bezručova ulice – komunikace, chodník Nádražní 1383-5, do Studentské ulice ke křižovatce Kosmonautů po pravé straně, chodník Nádražní 1403-6 až k Delvitě, chodník za Skalákem ke schodům k hale, Nádražní za Mlejnem k viaduktu – levá strana, náměstí Českého ráje, Hruboskalská, Markova – chodník, ul. 28. října až k záchranné službě, Havlíčkovo náměstí, Kinského, chodník ul. 28. října, chodník ul. 5. května až k autobusové zastávce u nemocnice, autobusová zastávka u Borovičků, Skálova ul. – vozovka a levý chodník, chodník Žižkova podle školy a ke kinu.

Komunikace bez údržby:
Cesty v parku Šetřilovsko s výjimkou hlavní cesty parkem do Dolánek podél koupaliště, včetně mostů přes Jizeru, cesta podél náhonu a koupaliště k Zrcadlové koze, Mašov (ke Koubusům), Pelešany (k čp. 14), Bukovina – Chocholouš (chatová oblast), schody z Dolánek na Bukovinu, schody od Luků k Jizeře, Daliměřice a Malý Rohozec – zahrádkářské kolonie, Daliměřice od čp. 847 k čp. 420, Benátky od čp. 438 do Struh, Durychov (za čp. 908 směrem k lesu).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.