VÝJIMEČNÁ UDÁLOST PRO ROVENSKO POD TROSKAMI I LIBERECKÝ KRAJ

0

Ve středu 27. listopadu zástupci Allianz pojišťovny společně s Policií ČR v Liberci ocenili titulem „Pomocná ruka zákona“ Lukáše Mazánka (35), který za dramatických okolností chytil ozbrojeného zloděje, jenž přepadl poštu v Rovensku pod Troskami a ukradl nemalou finanční hotovost. Šlo o bývalého příslušníka cizinecké legie, který předtím přepadl peněžní ústavy v Jindřichově Hradci, Hlinsku, Jihlavě a v Kaplici na Českokrumlovsku.Za svoji rychlou reakci a odvahu dostal Lukáš Mazánek kromě certifikátu také chytrý telefon. Je to první obyvatel Libereckého kraje, kterému se podobné pocty dostalo.

Oceněním Pomocná ruka zákona Allianz a Policie ČR motivuje slušné lidi, aby k sobě nebyli lhostejní a dokázali si vzájemně pomáhat v krizových situacích. Jak už název společného projektu napovídá, nejde pouze o pomoc v nouzi a po nehodě, ale také při odhalování závažné trestné činnosti.

Vše se odehrálo v květnu 2011, kdy ozbrojený muž z Ostravy přepadl poštu v Rovensku pod Troskami. Přeskočil přepážku a po krádeži se snažil ujet na kole. Kuchař z přilehlé restaurace se o tom dozvěděl od jedné z žen, které v té době byly na poště. Společně se svojí matkou skočil do auta a začali zloděje pronásledovat. „Když jsem k němu na polní cestě dojel, namířil na mě pistoli a řekl, ať zmizím, jinak nás zastřelí,“ vypráví Lukáš Mazánek. „Nejprve jsem šlápl na brzdu, ale pak se ve mně všechno vzbouřilo a z toho kola jsem ho autem shodil,“ líčí následující vteřiny obyvatel z nedalekých Křečovic.

Zloděj spadl do pole, ale Mazánek ještě zdaleka neměl vyhráno. „Jak rychle sletěl, tak rychle se zase postavil na nohy a mířil na nás. Říkal jsem si, proč nevystřelí a pak jsem uviděl, že tu zbraň nemá nataženou. Šel rovnou ke mně, tak jsem na nic nečekal a napálil ho dveřmi od auta. To zase nečekal on, protože mu pistole vypadla. Vyskočil jsem z vozu a začal se s ním o tu zbraň přetahovat. Zváleli jsme tam přitom velký kus obilí. Nakonec jsem se dostal nad něj, máma mu pistoli vzala, hodila ji do auta a to zamkla,“ popisuje dramatické vteřiny odvážný kuchař. Zloděje, který už měl v minulosti problémy se zákonem, si pak převzali policisté.

Policie ČR a Allianz pojišťovna už tímto titulem ocenily čtyři statečné obyvatele České republiky. Prvním byl František Rapant z Přerova, který zachránil prodavačku ze zasypaného domu, do něhož naboural kamion. Jaroslav Jankovič z Lednice na Břeclavsku a Petr Klúčovský z Brna chytili (každý za jiných okolností a na jiném místě) zloděje, kteří okradli dvě dámy (v prvním případě šlo o 88letou paní). Václav Doubal z Trhové Kamenice na Chrudimsku zachránil z hořícího domu nevidomou sousedku.

(Zdroj: TZ Allianz pojišťovny)

Pozn. red.: O události jsme na stránkách TvA již jednou referovali, a to bezprostředně po činu, kdy přímo do Rovenska pod Troskami přijeli zástupci Policie ČR, aby Lukáši Mazánkovi osobně poděkovali. „Není běžné, že by občan nejen dostihl nebezpečného lupiče, ale ještě ho odzbrojil a zpacifikoval do příjezdu policie. Možná by takto nedokázali vždy reagovat ani samotní policisté, kteří to mají v náplni práce,“ přiblížil tehdy velitel územního odboru Policie ČR v Semilech Libor Nižník. Už tehdy se hovořilo o tom, že tento statečný čin se jistě dočká ještě dalších ocenění (ZDE).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.