VOLBA PREZIDENTA, MIMOŘÁDNÁ VĚŠTÍRNA A PROHLÁŠENÍ SENÁTORA

0

(aktualizace 14. února – vyjádření poslance Zdeňka Macha)Příhoda ze života. Nejmenovaný turnovský stomatolog musel o víkendu ošetřit jednu svoji pacientku. Hrozně jí bolel zub. Nesnesitelné to začalo být v pátek v podvečer a přestalo to po 21. hodině. Bolest se zase vrátila v sobotu po 10. hodině a kolem 15. hodiny bylo opět o něco lépe. Nakonec si dotyčná uvědomila, že spouštěčem bolesti zubů bylo dlouhodobé sledování volby prezidenta republiky v televizi. Bezmoc, naštvanost, smutek, stud za nejvyšší představitele státu, těžko uvěřitelná televizní podívaná, to vše se prý podepsalo na jejím zdravotním stavu.

Turnovský senzibil a věštec Vlastík Brůček na serveru i v novinách TvA opakovaně tvrdil, že jako budoucí prezident mu vychází celkem jednoznačně Václav Klaus. Co říká nyní po víkendu plném zvratů na české politické scéně?
„Pravdou je, že se mi do vypracování mimořádné prezidentské věštírny moc nechtělo. Vzpomněl jsem si totiž, že již v lednové věštírně jsem varoval před neočekávanými možnými komplikacemi při volbě hlavy státu, ale s tím, že věc bude dále upřesněna. V únorové věštírně se mi riziko nezvolení Václava Klause prezidentem zdálo velmi nepravděpodobné, ale karta ďábel skýtala možná rizika, byť ne v podobě ohrožení Klausova zvolení. Bohužel jsme před pár dny byli svědky mezinárodní ostudy. A lidé se celkem logicky ptají, oč horší je zloděj Procházka, který odcizil rafinovaně půl miliardy… Obávám se, že podobné divadlo budeme muset podstoupit i v následujících dnech při druhé volbě. Výklad z karet ale stále ukazuje na volbu Václava Klause prezidentem (karty Mág, Poustevník, Blázen, Hvězda a Ďábel). Opět se tedy ve výkladovém systému objevila karta Ďábel a navíc Blázen, což ukazuje na další možné a nečekané komplikace. Už nyní je jisté, že nekorunovanou hlavou státu pro nadcházející období se stal můj skrytý černý kůň volby – Vladimír Iljič Cimrman. A píšu to se smutkem, tohle si veřejnost nezasloužila,“ napsal Vlastík Brůček.

Máme tu také čerstvé vyjádření senátora Jaromíra Jermáře. To navazuje na předchozí prohlášení (ZDE).
„V pátek a sobotu 8. a 9. února se uskutečnily tři kola první volby prezidenta ČR. Schůzi Parlamentu, tedy Poslanecké sněmovny a Senátu sledovalo s velkým zájmem mnoho občanů České republiky. Mrzí mě, že naši občané byli svědky trapností s dohady o proceduře volby a se záměrnými manipulacemi. Páteční jednání obou komor, kdy všechny strany (včetně senátních uskupení) kromě ODS podporovaly veřejnou volbu, bylo přijetí tohoto způsobu volby zákonodárci ODS dlouho blokováno. Veřejná volba je dle naší Ústavy jedním z regulérních způsobů volby prezidenta a přála si ji většina veřejnosti.
Skandální na páteční volbě byla skutečnost, že vznikly dohady o záměrné manipulaci při sčítání hlasů se znemožněním zpětné kontroly, neboť byly sčítací archy skartovány. Pokud by páteční volba pokračovala, čímž by Parlament porušil svá schválená pravidla, mohlo by v urychleném třetím kole volby dojít ke těmto manipulacím, které by vedly ke zvolení Václava Klause prezidentem. Tento postoj je způsobem, který demokratické principy sprostě zneužívá k prosazení svých vlastních zájmů. Skutečnost, že takový způsob Václav Klaus od vlastní strany toleruje, mě jen utvrzuje v názoru, že na Hradě je nutná změna. Jan Švejnar ve svém projevu nastínil vizi budoucnosti, Václav Klaus děkoval sám sobě za své postoje, vizi nepředstavil.
Sobotní jednání obou komor přineslo další závažné skutečnosti. Tři zákonodárci se pro nemoc volby neúčastnili (nejméně dva by Václava Klause nevolili). Tyto podivné praktiky s manipulací v zákulisí, které ODS předváděla, mě opět utvrzují v přesvědčení, že je na Hradě nutná změna. Bohužel tyto postoje znechucují občany a až příliš připomínají nechvalně známé postoje Václava Klause a jeho strany v devadesátých letech. Je potřebné při volbě nejvyššího ústavního činitele postupovat rozvážně a s důslednou kontrolou. S tím se ztotožňuje většina politických stran v Parlamentu i většina nezávislých senátorů.

Zastávám přesvědčení, že se každý poslanec a senátor řídí Ústavou a svým svědomím a tudíž není vázán stranickými instrukcemi. Svá rozhodnutí musí být schopen před občany obhájit. Proto i nadále budu podporovat veřejnou volbu, proto i nadále budu podporovat Jana Švejnara, který je pro mě a věřím, že i pro občany České republiky člověkem, který lidi spojuje a který se stane morálním majákem naší rozbouřené politické scény,“ píše ve svém prohlášení senátor obvodu Turnovska a Mladoboleslavska Jaromír Jermář.

Aktualizace:
Redakce TvA také kontaktovala poslance Zdeňka Macha z ODS, který byl zvolen v našem regionu. „Náš názor na volbu prezidenta republiky zůstává neměnný, stále si myslím, že tajná volba je nejdemokratičtějším způsobem a umožňuje každému voliteli skutečně nezávislou a svobodnou volbu. Přeji si zvolení Václava Klause co nejdůstojnějším způsobem bez zbytečných průtahů a doufám, že po zkušenostech z minulého týdne nerozhodnutí volitelé nebo ti, co volili druhého kandidáta, vezmou rozum do hrsti a připadají se na stranu Václava Klause,“ uvedl poslanec Zdeněk Mach.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.