NÁVRAT LEGENDY – „BUGATTI – LOBKOWICZ – TURNOV“

0

Celodenní akce připomínající osobnost téměř zapomenutého turnovského rodáka Jiřího Kristiána Lobkowicze se v Turnově uskuteční ve čtvrtek 22. května. Motoristickou legendu z počátku minulého století připomenou přednášky historiků automobilismu pro školní děti i veřejnost a výstava až dvaceti historických vozidel, včetně značky Bugatti. Absolutní perlou bude Bugatti 52, zapůjčené pro tuto mimořádnou příležitost z Národního technického muzea z Prahy. Celodenní program vyvrcholí odhalením pamětní desky J. K. Lobkowicze na jeho rodném domě v Palackého ulici č. 440 v 16.30 hodin.

„Tam dnes sídlí Kniha U Jizery,“ upřesňuje vedoucí odboru školství, kultury a sportu turnovské radnice René Brož. Podle něj by touto akcí mohlo být vedle kamenářství a šperkařství otevřeno nové, pro cestovní ruch jistě zajímavé téma  – Turnov a automobilismus, protože rozvoj motorismu šel ruku v ruce s fenoménem Českého ráje. Pamětníci také jistě vzpomenou na plochou dráhu v Turnově.
Akci pořádají: Město Turnov, Severočeské muzeum, Národní technické muzeum a Aries Data, a. s.

Jiří Kristián Lobkovicz se narodil v Turnově 22. února 1907. Jeho osudem byly automobily. Vášeň pro rychlé vozy zdědil po svém otci a záhy po dosažení dospělosti začal závodit. S vozy značky Bugatti dosáhl několika významných úspěchů. Slibná kariéra talentovaného závodníka však skončila na berlínském okruhu Avus dne 22. května 1932. Tehdy Lobkowicz nezvládl své nové vozidlo Bugatti 54, krátce po startu havaroval a smrtelně se zranil.

Program akce (vše se uskuteční před a na vnitřním dvoře domu čp. 440 v Palackého ulici a na Kotlerově nábřeží):
10.00 – 18.00 Představení závodního vozu Bugatti 51
10.00 – 13.00 Přednášky pro školy
15.00 Příjezd kolony historických vozidel na Kotlerovo nábřeží
16.30 Slavnostní proslovy
17.00 Odhalení pamětní desky
17.30 Přednáška pro veřejnost, debata s majiteli historických vozidel
18.00 Odjezd historických automobilů

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.