V LIBERECKÉM KRAJI VYJDE NA SVOBODU NA 700 VĚZŇŮ

0

Na území Libereckého kraje se nacházejí tři věznice – v Liberci, ve Stráži pod Ralskem a v Rýnovicích. Podle dostupných informací je díky amnestii prezidenta republiky může opustit až 700 uvězněných. Koho se amnestie týká? Lidí odsouzených nepodmíněné do jednoho roku, odsouzených se zbytky trestů u osob nad 75 let, pokud nebyl trest vyšší než 10 let, amnestie se týká také dosud neskončených stíhání, táhnoucích se déle než osm let se sazbou do 10 let, týká se i zbytků trestů pro osoby nad 70 let, pokud nebyl trest vyšší než 36 měsíců. Amnestie vydaná prezidentem Václavem Klausem ke dvacetiletí samostatné České republiky, resp. ke konci jeho funkčního období, se netýká násilných trestných činů a omilostněný nesmí být recidivista odsouzený v posledních pěti letech za jiný trestný čin.

Amnestie oznámená v novoročním projevu prezidenta republiky vzbudila nadšení i rozpaky, což je zcela pochopitelné. Lidé kritizují především skutečnost, že díky této amnestii mohou být osvobozeni lidé, jejichž stíhání probíhá déle než osm let. Spletité kauzy tak budou mít oběti v podobě věřitelů a poškozených, jejich původci se mohou smát. V našem kraji se amnestie může týkat například Reginy Rázlové, obžalované v souvislosti s krachem Skloexportu, prezident patrně pomohl bývalým manažerům Agroplastu, kteří měli obchodovat se zbraněmi bez povolení, nebo lidem spojeným s podvodem, když od stovek lidí vybrali zálohu na lukrativní práci v Jižní Americe.

Jak udělená amnestie působí na vás? Někdo hovoří i o pocitu možného ohrožení ze strany takového množství propuštěných vězňů, jiní tyto obavy bagatelizují…

(Zdroj: ČTK, Deníky)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.