PUMPOVAT PENÍZE NEJEN DO PUMPTRACKU SE VYPLATÍ

0

To, že celá řada soutěžních ročníků se díky virové pandemii nestačila dohrát či je teprve ve své polovině je zřejmé, stejně jako to, že o mistrovské body se před fanoušky těchto sportů jen tak hned dál hrát nebude. Funkcionáři jejich řídících orgánů rozhodně nejsou sami, kdo nemá za současné situace jasno, jak ji uspokojivě vyřešit. Jedinou jistotou, kterou sportovní veřejnost momentálně má, jsou tak jednotlivá sportoviště.

Turnov jich má vskutku požehnaně, a tak bez ohledu na víření virů se o ně dál starají jejich provozovatelé či správci, ev. sami sportovci jednotlivých oddílů. Pozorným obyvatelům města možná neuniknul fakt, že vedle postupem času přibývajících sportovišť s různorodým zaměřením, se revitalizují také některá stávající jako např. atletické hřiště v Turnově II pod halou TSC. „Trávník v běžeckém oválu byl už v žalostném stavu, takže v loňském roce došlo díky schváleným investicím k terénním úpravám, zhotovení vrtu pro zavlažování a následnému zasetí nového travního porostu, o který je samozřejmě třeba se starat. Naším cílem bylo dostat tento areál na odpovídající sportovní a vizuální úroveň těch ostatních na území města,“ ozřejmil hlavní technik Městské sportovní Turnov (dále jen MST) Pavel Mikeš.

O pravidelné užívání projevil nedávno zájem mj. také ženský fotbalový klub TJ Čert Fénix, jehož kádr tvoří hráčky z Turnovska, Mladoboleslavska, Jablonecka a Semilska, takže Turnov by byl spádově přirozeným východiskem. Zda dojde také k úpravě škvárové dráhy nebo dokonce její výměně za modernější povrch či vybudování skromného zázemí je však zatím ve hvězdách. „Bohužel logickou prioritou turnovské radnice je momentálně zvládnutí vládou vyhlášeného nouzového stavu, takže vše ostatní jde stranou a hovořit o další budoucnosti tohoto konkrétního sportoviště teď není na místě,“ říká jednatel MST Jiří Veselka v narážce na tolik diskutovanou stavbu nafukovací haly, o jejímž umístění není ještě zdaleka rozhodnuto.

Je evidentní, že stejně jako celý národ, také sportovci budou po nucené pauze v první řadě řešit existenční otázku svých rodin, nicméně všichni se ke svému oblíbenému sportu zajisté vrátí. „Pro nás se pracovně nic nezměnilo. Méně práce teď máme s umělkou, ale o to víc se věnujeme oběma travnatým hřištím. Jak už všichni víme, fotbalové soutěže oficiálně skončily, takže trávníky budou připraveny pro tréninky na nadcházející mistrovskou sezonu,“ zahlásil za oba správce Městského fotbalového stadionu v Koškově ulici Jiří Šimek.

Devastace rozhodně nehrozí ani dočasně opuštěnému atletickému stadionu Ludvíka Daňka ve Skálově ulici, který má na starosti Jakub Mikeš. „V pravidelných intervalech či dle potřeby probíhá sekání travnatých ploch, průběžně dochází k běžné údržbě jednotlivých sektorů tak, aby se sem zase mohl vrátit sportovní ruch.“ Dlužno dodat, že všichni správcové MST se teď věnují také činnostem, na které v sezonním provozu nezbývá dostatečný prostor, jako jsou třeba nátěry inventáře či menší stavební úpravy nebo opravy.
Dokladem řemeslnické zručnosti zaměstnanců MST je zhotovení nové pokladny pro fotbalový stadion, z níž bude mít radost nejen pokladník Jiří Táborský, ale ocení ji zajisté také příchozí diváci. Na tu původní se zkrátka už nedalo dívat.

Spoustou možností pohybových aktivit je nadupán rovněž areál koupaliště v Maškově zahradě, kterou čeká další letní sezona. A protože Turnov je nejenom nadprůměrně sportovně založeným městem, ale také turistickým středobodem Českého ráje, je v jeho nabídce stále co vylepšovat. Pro toho, komu jsou současné možnosti sportovního vyžití málo, má Městská sportovní Turnov připraveno další překvapení – PUMPTRACK!

Zasvěcení asi vědí, o co kráčí, a tak pro ostatní. „Pumptracková dráha je uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který je možný projíždět bez šlapání! Okruh je tvořený vlnkami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat nebo dokonce zvyšovat rychlost. Princip pumptracku je v tom, že kolo pohání setrvačnost a cyklista mu v tom pomáhá pohybem svého těla nahoru a dolů,“ tolik oficiální vysvětlení z míst, kde tato nová atrakce už dávno funguje. Stejně jako naše sportovní redakce se s tímto typem tratě setkal poprvé v praxi také Jiří Veselka, nicméně novince se prý určitě nebrání. „Vůle vylepšit náš nejnovější rekreační areál tady je velká z mnoha stran, tak proč se nepřiblížit k co nejvyšší spokojenosti našich obyvatel a návštěvníků městského koupaliště.“ Jak potvrzuje současný stav věcí, investice do sportu a potažmo i do zdraví se rozhodně vyplatí nám všem.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.