UPLYNULO PĚT LET OD NIČIVÝCH POVODNÍ, V HEŘMANICÍCH SE USKUTEČNÍ VZPOMÍNKOVÁ AKCE

0

Před pěti lety Liberecký kraj poznamenala blesková povodeň, která v sobotu 7. srpna paralyzovala především severní část. Dvě tisícovky obyvatel Frýdlantska byly evakuovány, lidé museli vylézt na stromy a střechy svých obydlí, odkud byli zachraňováni vrtulníky. Hrádek nad Nisou, Chrastava, Frýdlant, Raspenava, Heřmanice, Višňová a další obce. Turnovsko zůstalo uchráněno, byť i zde Jizera o sobě dala vědět… Turnovští na severu kraje vydatně pomáhali. V Raspenavě působila městská hasičská jednotka, byli zde i hasiči z Karlovic a Příšovic. Lidé nosili materiální pomoc do bývalého internátu ve Skálově ulici… Na některých místech Libereckého kraje v jednom dnu spadlo místy až 182 milimetrů srážek. Proto ty devastující účinky, se kterými se kraj dlouho potýkal a potýká dodnes! Připomeňte si atmosféru těch dnů, kterou jsme přinášeli na TvA v on-line reportáži (ZDE), podívejte se na video (ZDE) a fotoreportáž z Raspenavy (ZDE).

V HEŘMANICÍCH SI LIDÉ PŘIPOMENOU PĚTILETÉ VÝROČÍ OD NIČIVÝCH POVODNÍ V LIBERECKÉM KRAJI
Pět let od ničivých povodní v Libereckém kraji se zástupci obcí, měst, záchranných složek, dobrovolníků i široká veřejnost setkají v sobotu 8. srpna v Heřmanicích na Frýdlantsku. Společně se sejdou na akci „Heřmanice v proměnách času aneb jak města a obce povstaly z bahna“. Na bleskové povodně přijedou vzpomínat spolu s ostatními i hejtman Libereckého kraje Martin Půta, náměstek Josef Jadrný a radní Alena Losová a Vladimír Mastník. U příležitosti akce bude mimo jiné odhalen pomník oběti povodně v Heřmanicích.

n201508051159_zap_200_2015_povodneProgram začne v pravé poledne, kdy se sejdou účastníci u kulturního domu v Heřmanicích. V 12.30 hodin vyrazí na cestu obcí průvod zástupců vyplavených obcí a hasičských sborů s prapory a vlajkami. Za doprovodu hudby dojdou až na místo, kde bude odhalen pomník oběti povodně v Heřmanicích. Poté se průvod přesune do areálu slavností, na prostranství za hasičskou zbrojnicí, kde začne další program v 13.30 hodin.

Heřmanice v proměnách času připomenou také 640 let od první písemné zmínky o obci Heřmanice, výročí 135 let založení SDH Heřmanice, výročí 115 let zprovoznění úzkorozchodné tratě Frýdlant – Žitava, výročí 45 let TJ Sokol Heřmanice a výročí 5 let od bleskové povodně v obcích a městech Libereckého kraje.

Osobní zkušenosti s velkou vodou při povodních v roce 2010 připomenou od 13.30 hodin starostové a další lidé z postižených měst a obcí.

Program akce potrvá až do 23.00 hodin, kdy jej zakončí ohňostroj. V průběhu odpoledne zahrají cimbálová muzika Fjertúšek, dechová hudba Valdštejnka či country kapela Heřmánek. Návštěvníky čeká i největší hasičské auto v republice jako nafukovací skluzavka pro děti i dospělé, parková železnice, uvidí i výstavy „Voda blízko nás“ a „Heřmanice v proměnách času“. Vstupné je zdarma.

Blanka Daníčková, oddělení tiskové a vnějších vztahů Krajského úřadu LK, blanka.danickova@kraj-lbc.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.