KŘIŽOVATKA U HRUBOROHOZECKÉHO ZÁMKU: PROČ AŽ TEĎ?

0

Ta informace je už tu nějaký týden: U hruborohozeckého zámku bloudí řidiči, často se stane, že kamion jedoucí směr Harrachov místo po průtahu kolem Ontexu a klesáním po nové silnici do Dolánek zamíří Bezručovou ulicí k zámku a po staré silnici dál až řidič zkoprní na mostě nad novou silnicí u Malého Rohozce. Pak mu nezbude, než zajet až do vsi a tam se složitě otočit. Říká se, že na vině je špatné značení a zvyk je železná košile a také, protože většina kamionů má satelitní navigaci, tak že nemají nejnovější aktualizaci, která by je navedla na severní obchvat Turnova.

Bude třeba přestavět honem rychle křižovatku u zámku. Už tam nemá být „trojúhelník“ silnic, ale komunikace z Daliměřic v přímém směru povede na severní obchvat k Ontexu a před velkoobchodem se zeleninou pana Batličky bude „jen“ malá odbočka z této hlavní silnice směrem na Malý Rohozec. Tak se opticky i technicky vytvoří takové podmínky, aby i řidiče bez navigace napadlo, že došlo ke změně (ostatně: severní obchvat je otevřen zanedlouho už celý rok!!!). Nové řešení umožní ještě vytvoření dalších parkovacích míst pro autobusy návštěvníků zámku. Takže, řeklo by se, dobré a logické řešení. Jenže.

Jenže je tu několik dalších skutečností, které znamenají další otázky.
Výstavbu nové kanalizace a řešení komunikací projektovali lidé se zkušenostmi, to jich mají tak málo, že na tento problém nepřišli a řeší se až téměř půl roku po ukončení stavby, kdy si už obyvatelé Rohozce a Daliměřic oddychli, že stavební ruch mají konečně za sebou? Vždyť o tom, že třeba parkoviště pro návštěvníky zámku je nedostatečné, se vědělo už dlouho.

Proč se vše nedělalo v rámci stavby a proč museli zastupitelé na svém zářijovém zasedání navýšit z napjatého rozpočtu města příspěvek Vodohospodářskému sdružení Turnov o 850 tisíc Kč, aby se křižovatka mohla dostavět podle nového zadání?
A jak je to se stavebním povolením. Musí být nové nebo ne? Přitom starostka Maierová na říjnové tiskové konferenci tvrdila, že stavět by se mělo v nejbližší době, takže radnice asi stavět může…

n200710111012_zap_260_07_krizovatka„Když jsme vloni v zimě začali pracovat v okolí Hrubého Rohozce, tak jsem si uvědomil, že je hrozné, že vše v Bezručově ulici bude nové a my necháme nedořešenou velkou křižovatku před největším turistickým cílem v Turnově, resp. skončíme stavbou parkoviště před zámkem a ve směru ven z města vše necháme v původním stavu, protože s tím původní projekt nepočítá,“ uvádí Milan Hejduk, manažer Vodohospodářského sdružení, které bylo investorem stavby kanalizace. Jak Hejduk dále uvedl, projekční přípravy stavby se dělaly v letech 2005 a 2006, tedy ještě v době, kdy byl starostou města. „Je pravda, že jsem já nebo mí spolupracovníci na tento problém mohli přijít už tehdy a ne až vloni při stavbě,“ dodává sebekriticky s tím, že ale při následných kontrolních dnech pracovníkům odboru správy majetku městského úřadu vždy říkal, že by se situace kolem křižovatky před zámkem měla urychleně řešit.
„Opět se nic nedělo, tak jsem řešení křižovatky protlačil dokonce do jasných úkolů z kontrolního dne pro úředníky radnice, chtěli jsme křižovatku dokončit s celou stavbou ještě v červnu,“ doplňuje Milan Hejduk. Stejně se ale podle něho ještě dlouho nedělo nic a iniciativa z radnice přišla až když bylo pozdě. Stavba kanalizace skončila v červnu, odbor správy majetku neměl ještě v té době podle Hejduka vypracovaný projekt úpravy křižovatky.

Úprava křižovatky je nicméně potřebná, viz důvody uvedené výše, zastupitelé proto prakticky bez problémů v září schválili navýšení příspěvku pro VHS (město ušetří DPH). A to i přes některé podnětné nápady opozičního zastupitele Josefa Kunetky, který ale navrhuje úplně jiné řešení křižovatky, než předložila radnice, což by podle něho umožnilo lepší zázemí pro parkování autobusů návštěvníků zámku.

S novou úpravou křižovatky a hlavně přístupem úředníků nesouhlasí také vlastník přilehlého domu Milan Ječný (v domě je zámecké bistro). „Vadí mi hlavně, že úprava křižovatky nebyla s majiteli přilehlých pozemků konzultována a všichni byli postaveni před hotovou věc,“ říká Ječný. Nikoho nezajímalo, že část stavby bude stát na soukromém pozemku, a to prý dokonce bez vědomí jeho majitele. „Po pracovnících městského úřadu jsem chtěl opakovaně vědět, jak a kdy bude probíhat stavební řízení, abych se mohl ke stavbě vyjádřit, ale na tuto otázku jsem do dnešního dne nedostal žádnou odpověď,“ uvádí Milan Ječný. Připomínky má také k samotné nové úpravě křižovatky, nelíbí se mu hlavně navržená betonová svodidla na příjezdu od Turnova. Použít betonová svodidla (panely) v blízkosti národní kulturní památky, kde každou stavbu musí několikrát schvalovat architekt památkového ústavu, mu nepřipadá jako nejlepší řešení. „Uvědomil si někdo, jak ta svodidla budou vypadat za několik let? Tyto připomínky ale nikoho nezajímají. Podívejte, jak dopadlo parkoviště před zámkem. Nechápu – a nejsem sám – k čemu je ta velká vydlážděná plocha. Když už tam nemůžou být další parkovací místa, nemohla by tam být alespoň zeleň, nebo nějaké umělecké dílko?“ dodal Ječný.

Co bude nyní? Podle vedoucí Odboru správy majetku MěÚ v Turnově Ludmily Těhníkové na úpravu křižovatky nebude třeba nové stavební povolení, protože půjde jen o její přeuspořádání.
Místostarosta Jaromír Pekař v této věci jednal na Krajském úřadě v Liberci a z dnešní ranní schůzky mezi ním a manažerem VHS Milanem Hejdukem vyplynulo, že na úpravu křižovatky skutečně dojde. „Stavět by se mělo v listopadu, půjde ale jen o nové asfaltové povrchy a úpravu středového ostrůvku křižovatky. Bude zde i nové dopravní značení, které jednoznačně řidičům napoví, že hlavní je komunikace k Ontexu a vedlejší vede pouze na Malý Rohozec,“ uvedl pro server TvA Milan Hejduk. Část s betonovými svodidly (na přiloženém obrázku zeleně) podle něho zatím realizována nebude.

200710111012_zap_261_07_krizovatka

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.