TURNOV HOSTIL PŘÁTELE Z PARTNERSKÝCH MĚST. ZÁSTUPCI REEUWIJKU SE PŘIJELI ROZLOUČIT

0

Při letošních oslavách české státnosti v úterý 26. října u pomníku padlých ve Skálově ulici měli možnost naši občané potkat polské přátele z města Jaworu. Jak zmínila ve svém projevu starostka Turnova Hana Maierová, je už tradicí, že naše partnerská spolupráce nespočívá jen v realizaci společných projektů, ale i ve vzájemném poznávání kulturních a společenských tradic a hodnot. Delegaci Jaworu i jaworského okresu jsme přivítali na oslavách v souvislosti s realizací poslední akce dvouletého společného projektu. V KC Střelnice proběhlo pracovní jednání delegací obou měst, zaměřené na další možnou spolupráci. Návštěva byla i velkou příležitostí pochlubit se rekonstruovanou synagogou.

Zároveň s polskou delegací přijely do Turnova děti ze základní školy v Jaworu. Společně s žáky turnovských základních škol absolvovaly prohlídku fotografické výstavy ke společnému projektu ve foyer KC Střelnice, návštěvu zámku Hrubý Rohozec, prohlédly si Dlaskův statek a Galerii Granát na náměstí.

Vedle probíhajících projektů z oblasti cestovního ruchu věnovaných židovské kultuře (jeden z nich dostal první cenu Euroregionu Nisa) končí k 31. prosinci i další velký projekt – Naučné stezky v česko-polském příhraničí, realizovaný s okresem Jawor. Jeho součástí byla stavba nového mostu do Dolánek (přes náhon), úprava pěšího okruhu a nové informační tabule.

 

n201011012015_zap_353_010_partneriV závěru posledního říjnového týdne přivítal Turnov také delegaci z nizozemského Reeuwijku v čele se starostou Janem Elzingou, který se přijel rozloučit. Partnerství našich měst trvá již 19 let. Za tu dobu došlo k mnoha akcím na poli kultury, sportu, sociálních věcí, samosprávy atd., kdy kromě výměny informací a zkušeností bylo navázáno mnoho osobních přátelství. V rámci další etapy reformy veřejné správy v Holandsku však bude město Reeuwijk připojeno k sousednímu většímu městu, a tak k 31. prosinci t. r. končí jeho existence jako samostatné samosprávné jednotky. Bude na rozhodnutí nově zvolené samosprávy, zda bude spolupráce s Turnovem pokračovat i v budoucnu. (Nově bude v Holandsku pouze čtyři sta samostatných obcí. V Česku jich je pro srovnání nyní šest tisíc.)

 

Eva Krsková, odbor rozvoje města MěÚ Turnov

e.krskova@mu.turnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.