TURNOVSKÝ ŠPERKAŘ BYL ÚSPĚŠNÝ V NĚMECKÉM PARTNERSKÉM MĚSTĚ

0

Petr Šťastný patří k uznávaným turnovským brusičům a šperkařům. Na sklonku loňského roku se mu podařilo uspět v mezinárodní soutěži, která je pořádána v partnerském městě Turnova v Německu, v Idar-Obersteinu. „Od svého zákazníka a zároveň kamaráda, kterému občas vybrousím něco obtížně brousitelného, jsem se dozvěděl, že v Idar-Obersteinu vyhlásili již 42. ročník soutěže Deutscher Schmuck und Edelsteinpreis. Vybral jsem tedy dva kameny ze své produkce, které pokládám za povedené jak po stránce řemeslné, tak i v novém pohledu na možnosti využití specifických vlastností drahých kamenů, a do Německa je poslal,“ přiblížil Petr Šťastný.

n201201101751_zap_07_2012_idarDo soutěže bylo zasláno 90 prací od 58 účastníků z osmi zemí (Německo, Francie, Itálie, Kolumbie, Rusko, Švýcarsko, Česko, USA). Porota ocenila šest prací, z nichž jedna je právě broušený křišťál s názvem Orion spirit turnovského šperkaře. „Předávání cen v místním divadle a následného slavnostního večera v jednom z nejlepších hotelů v Idar-Obersteinu jsem se zúčastnil osobně. Bylo to velmi srdečné a přátelské. Je patrné, že celé město i s okolím kamenářstvím a šperkařstvím žijí. Je to mezi lidmi velmi uznávaný obor,“ shrnul Petr Šťastný.

n201201101751_zap_08_2012_idarPři zmínce, že pochází z Turnova, bylo znát, že v Německu o svém partnerském městě vědí. Někteří připomněli i skutečnost, že umělci z Idar-Obersteinu se vloni zúčastnili prestižní souborné výstavy v klenotnici turnovského muzea (ZDE). Podle Petra Šťastného je na první pohled vidět, že v Německu nebyla násilně přetržena tradice rodinných firem a firmiček, které fungují mnohdy již v několikáté generaci a mají své stálé zákazníky v celém světě. V tomto směru má Turnov co dohánět, byť co do umu a nápadů žijí a pracují v obou městech kvalitní šperkaři a pro obě strany je velkou výzvou další spolupráce.

Oceněné práce, mezi nimi tedy i ta Petra Šťastného, budou k vidění na výstavě Inhorgenta Europe v Mnichově od 10. do 13. února a v březnu na akci s názvem Schmuckwelten v Pforzheimu. Minimálně do Mnichova se turnovský šperkař chystá osobně.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.